Mesto, ktoré je povinnou zastávkou počas dovolenky v Chorvátsku – čo všetko ponúka nádherný a historický Dubrovník?

1812

Mesto v Chorvátsku, ktoré je jedno z najveľkolepejších miest obohnaných hradbami na celom svete. V minulosti to bolo hlavným mestom bohatej námorníckej republiky Ragusa (1358-1808) a dnes je súčasťou UNESCO a zároveň najnavštevovanejšou lokalitou v celom Chorvátsku.

Zlatý vek pre toto mesto sa odohrával v 16. storočí, kedy malo mesto jednu z najväčších obchodníckych flotíl na svete a konzuláty vo viac než 50 rôznych prístavoch. Odvážni námorníci, vyjednávajúci obchodníci a presvedčiví diplomati zaručili obyvateľom tohto mesta bohatstvo, vďaka čomu mohli viesť sofistikované životy a užívať si kultúru a umenie. Dnes sem však málokto chodí kvôli obchodu.

Dubrovnik fotografia

Čo mesto ponúka

Najväčším magnetom pre turistov je staré mesto (nedostanete sa sem autom), ktoré je preplnené aristokratickými námestiami a elegantnými barokovými kostolmi, všetko ukryté za mestskými starovekými hradbami.

Pridajte k tomu pláže, čisté more, preslávene reštaurácie servírujúce morské plody, luxusné 5 hviezdičkové hotely a nejaké športové aktivity a o dovolenku máte postarané.

Staré mesto je taktiež obľúbenou lokalitou pre natáčanie filmov v posledných rokoch. Dubrovník uvidíte napríklad v Star Wars VIII alebo aj v Game of Thrones.

Ak plánujete Dubrovník navštíviť v zime, tak sa nezľaknite, ak bude staré mesto pripomínať opustené múzeum. Turistický „boom“ zapríčinil to, že väčšina domácich predala svoje pozemky v centre mesta a presťahovala sa do novšej časti s názvom Lapad. Počet obyvateľov s trvalým bydliskom v centre mesta klesol z 5000 (v r. 1991) na 500 (v r. 2014), zatiaľ čo počet turistov vzrástol exponenciálne.

Mestske hradby
Foto od Lena_Ni

Ak sa chcete dostať do Dubrovníka letecky, môžete to skúsiť z Prahy.

Mestské hradby a architektúra

Hradby v Dubrovníku sú už niekoľko storočí zdrojom pýchy pre mesto. Boli postavené v 16. storočí a celá ich dĺžka presahuje 1900 metrov, pričom sa výšia okolo celého starého mesta a miestami ich výška dosahuje až 25 metrov. Po celej dĺžke leží niekoľko veží, pevností a aj pekný počet historických pamiatok.

Staré mesto obohnané týmito hradbami zvykne byť preplnené turistami hlavne v letných mesiacoch, kedy sa do mesta nahrnie aj 10 000 ľudí len z vyhliadkových plavieb za deň.
Za hradbami je postavená jedna vila za druhou, ktoré sú častokrát obohnané súkromnými záhradami. Mesto je postavené podľa mestského plánu ešte z roku 1292, kedy sa musel odznova vybudovať prístav po požiari.

Stradun (hlavná ulica) je lemovaná renesančnými domami po oboch stranách a prechádza cez dlhé údolie, ktoré v minulosti rozdeľovalo ostrov Ragusa a Dubrovník. Celé staré mesto (Stari Grad) je jedno veľké bludisko (okrem Stardunu), s mnohými strmými a úzkymi uličkami, pričom sa tam nedostanete autom.

Čo vidieť v Dubrovníku – pamiatky a zaujímavé aktivity

Pozrite si najlepšie pamiatky a zaujímavé činnosti, ktoré môžete počas vašej dovolenky v Chorvátsku navštíviť alebo praktikovať.

Rektorov palác

Ak budete v Dubrovníku, tak Rektorov Palác nemôžete minúť. Býval tu rektor v 14.-19. storočí na prvom poschodí. Na budove nájdete prvky renesančného ale aj barokového štýlu. Dnes tu nájdete múzeum histórie kultúry, ktoré je prepchaté s dobovým nábytkom, kostýmami a obrazmi dôležitých aristokratov.

Rektorov palác
Foto od Jocelyn777

Objavte námornú históriu Dubrovníka

Mestské námorné múzeum je fascinujúcim miestom kde sa môžete dozvedieť viac o pôsobivej námornej sile bývalej republiky. Nájdete tu repliky modelov lodí, námorníckych uniforiem, navigačných zariadení, vlajok a máp. Navštívte toto miesto ak chcete pocítiť na vlastnej koži bohatstvo bývalej republiky Ragusa, ktorej flotila presahovala 180 lodí a 4000 námorníkov. Na najnižšom poschodí nájdete aj akvárium, ktoré vám ukáže bohatý podvodný život v Jadranskom mori. Nájdete tu Karetu Obyčajnú, úhory a chobotnice. Prístup k tomuto akváriu je dosť mätúci, pretože má vlastný vchod z inej ulice než múzeum, aj keď sa nachádza v rovnakej budove.

 

Loďou na ostrovček

Lokrum fotografia
Foto od Son of Groucho

Ostrovček s borovicovými stromami, palmami, eukalyptami, kaktusmi, agáve a skalnatým pobrežím môže byť príjemným miestom na strávenie niekoľkých hodín. Je tu aj zopár miest na kúpanie. Benediktínsky kláštor na juhozápade ostrova a vila postavená ešte arcivojvodom Maximilianom Habsburgským s botanickou záhradou, promenádami, exotickými rastlinami, pávmi a prekvapivo aj reštauráciou.

V letných mesiacoch sem chodí pravidelná taxi loď, ktorá odchádza zo starého prístavu (cesta trvá približne 10 minút).

Lanovkou na vrchol

Moderný spôsob ako mať skvelé výhľady a nevyvinúť pri tom veľa úsilia je táto lanovka, ktorá vás vynesie vysoko nad Dubrovník. Samozrejme turistika je zábava a mnohí to považujú za relaxáciu, ale viac ľudí skôr zvolí ísť lanovkou než po spaľujúcom, 40 stupňovom, slnku.

Lanovka odchádza z mesta, len pár krokov mimo starého centra a má dve moderné kabínky, pričom každá udrží až 30 ľudí. Cesta na vrchol kopca Srđ vám potrvá približne 3 minúty a ponúka vám nezabudnuteľný zážitok.

Pláže v Dubrovníku

Len 10 minút chôdze severne od Starého Mesta je pláž Banje, z ktorej pri kúpaní uvidíte majestátne hradby Dubrovníka. Na pláži si môžete prenajať ležadlá a baldachýny, vyskúšať vodné lyžovanie a parasailing alebo dokonca si kúpiť masáž. Nad plážou je bar na drevenej plošine ponúkajúci kokteily a niečo pod zub.

Táto pláž je však najznámejšia v celom Dubrovníku a v letných mesiacoch zvykne byť preplnená masami turistov. Taktiež je to jedna z najdrahších lokalít pri Dubrovníku. Ak si to chcete užiť naplno (a zaplatiť menej), tak je najlepšie prísť v júni alebo septembri.

 

Dubrovník pláže
Foto od trishhartmann

Kajakovanie okolo ostrovov Elafiti

Skvelým spôsobom ako objavovať pobrežie Jadranského mora je na kajaku. Domáca spoločnosť Outdoor Croatia ponúka celodňový zájazd po ostrovoch, jaskyniach a celkovo po pobreží (10 hodín), ktorý vás vezme okolo ostrovov Elafiti a Šipan, s dostatkom voľného času aj na kúpanie, šnorchlovanie a skákanie z útesu. Stretnutie je ráno v prístave Dubrovník Gruž a odtiaľ odídete spoločne na ostrov Lopud ranným trajektom.

 

Preskúmavanie Cavtatu a Konavle

Cavtat
Foto od Pat Neary

Blízke prímorské mesto Cavtat (kam sa dostanete aj pravidelnou loďou alebo autbousom) bolo založené starovekými Grékmi. Tento zhluk kamenných domov je postavený na polostrove, ktorým rozvoniavajú borovice. Hlavnou atrakciou ostrova je však Mauzóleum od Ivana Meštrovića.

Ak budete mať so sebou auto, tak jazdou juhovýchodne od Cavtatu do regiónu Konavle si fantasticky spríjemníte deň. Je to dedinská oblasť s krásnymi vinicami, úrodnými poľami a idylickými dedinkami. Taktiež tu niekoľko domácich vedie domáce reštaurácie, kde vám bude servírované mäso a víno z vlastnej výroby.

 

Ochutnajte Chorvátske víno

Príjemný jednodňový výlet z Dubrovníka do horského Pelešacu, ktorý produkuje niektoré z najlepších Chorvátskych vín, vyrobených z domácej odrody hrozna Mali Plavac. Najznámejšie víno z okolia “ Dingač “ pochádza zo strmých, k moru otočených viníc, blízko pri obci Potomje. Po ceste tam pôjdete cez dedinku Ston, ktorá je známa svojim stredovekým opevnením a ustricami.Ak sa rozhodnete vydať na túto exkurziu, tak neoľutujete navštívenie viníc Matuško, Korta Katarina a Bartulović. Všetky tri ponúkajú prehliadky a ochutnávanie vína.

croatian wine fotografia
Foto od vic_burton

 

Aktuálne počasie

DUBROVNIK Počasie

Zdroje:

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre