Dvaja mladíci precestovali bicyklom naprieč Afrikou neuveriteľných 10 500 km, aby rozdali vzácne prístroje

417

Dvaja odhodlaní vysokoškolskí študenti jazdili na bicykli naprieč takmer celou Afrikou a to preto, aby zadarmo rozdali vzácne prístroje na solárny pohon, ktoré by mohli pomôcť zachrániť tisíce ľudí pred poškodením sluchu a zraku.

Alex McMaster a Merlin Hetherington len nedávno dokončili svoju neuveriteľnú cestu, počas ktorej sa im podarilo prejsť 10 400 kilometrov. Títo dvaja priatelia sa stretli počas svojho pôsobenia na univerzite v St. Andrews. Strávili 8 mesiacov svojho života tým, že precestovali z Káhiry do Kapského Mesta, aby rozdali výrobky „Arclights“ do vzdialených vidieckych komunít. Arclight bol vyvinutý univerzitou medicíny a jedná sa o lacný prístroj na solárny pohon, ktorý pracuje obdobne ako oftalmoskop a otoskop.

Odhaduje sa, že približne 285 miliónov ľudí na svete je zrakovo postihnutých, pričom ďalších 360 miliónov trpí poškodením sluchu. Aj keď príčinám týchto porúch sa dá často predísť včasnou diagnózou, zdravotnícke zariadenie je buď príliš drahé alebo výrazne závisí od elektriny. Arclight tak umožňuje užívateľom v krajinách s nízkymi príjmami výrazne urýchliť prístup k liečbe a to všetko bez toho, aby sa museli starať o elektrickú energiu.

„Vzhľadom na nepriaznivé štatistiky o prevencii slepoty sme sa rozhodli konať. Nikto by nemal oslepnúť tak povediac zbytočne,“ povedal mladík, ktorý bol súčasťou misie. „Arclight je neuveriteľný nástroj, ktorý ak je daný tým správnym ľuďom, pomôže zlepšiť životy tisícom,“ dodal. Napriek tomu, že bojovali s defektami a rôznymi nepríjemnými stretnutiami s políciou, banditmi a ocitli sa aj v nejednom konflikte s nebezpečnými ľuďmi, tak aj napriek tomu sa týmto mladým študentom podarilo distribuovať až 1 050 týchto prístrojov! „Spočiatku sme sa trochu obávali, ale teraz sme s výsledkom veľmi spokojní a nič neľutujeme. Učili sme aj 80 až 100 študentov naraz, takže bol to pre nás naozaj veľký zážitok.“

Andrew Blaikie, senior lektor globálneho zdravotníckeho tímu a konzultant oftalmológ z britskej National Health Service, pomáhal s hodnotením a implementáciou Arclight počas posledných štyroch rokov. Mladých chlapcov za ich čin pochválil. „To, čo urobili Alex a Merlin, je skvelý úspech,“ povedal Blaikie. „Včasná diagnóza pomocou Arclight je kľúčom k predchádzaniu mnohým problémom, najmä u mladých ľudí. Som si istý, že expedícia týchto prístrojov bude v nadchádzajúcich rokoch prinášať prospech tisícom ľudí a zabráni zbytočným zdravotným problémom. Toto je odkaz, na ktorý by mali byť nesmierne hrdí,“ dodal.

Zdroj

Foto: goodnewsnetwork

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre