Tieto ekologické tipy môže využiť každá domácnosť a ešte aj ušetrí

555

Téma ekológie je čím ďalej tým viac populárnejšia. Všetky možné eko, zerowaste, low CO2 a neviem čo všetko ešte. Avšak nie každá nálepka za to stojí. Dneska sa viac pozrieme na tému ekologickej domácnosti. A ako na tému ekológie pozerať zdravými očami.

Odpad ekologia
Foto: ZS

Menej odpadu pri nakupovaní

Určite ste už počuli o bezobalových obchodoch. Množstvo ľudí nákupy v nich odrádza zdĺhavosť a utkvelá predstava, že je to celé nejaké komplikované a zároveň časovo náročné. Samozrejme, je skvelé ak v takýchto podnikoch nakupujete, ale ak vám to robí problémy stačí začať pri malých zmenách. A akých? Napríklad týchto:

Stačí ak nebudete baliť všetko do plastových sáčkov v najbližších potravinách

Foto: ZS
 • Banány naozaj nepotrebujú ďalší obal, na váhu ich môžete postaviť len tak a bude to určite v poriadku, veď ten sáčok ich ani neochráni pred obitím.
 • Toto platí aj pri iných typoch ovocia a zeleniny, prípadne ak kupujete väčšie množstvo môžete použiť znovupoužiteľné sáčky (vrecúška).
 • Ak nakupujete pečivo rovnako môžete použiť vlastné látkové vrecúško.
 • V prípade, že nie ste fanúšikom látkových vrecúšok skúste si uchovať mikroténové sáčky z minula a použiť ich opakovane.

Vlastné krabičky pri lahôdkovom pulte

Foto: ZS
 • Ak máte rád čerstvú šunku, syr či šalátik pri lahôdkovom pulte, skúste si zobrať vlastnú krabičku a poprosiť o naloženie produktu do nej.
 • Má to pár negatív – musíte myslieť na krabičku, a nie všade chcú naložiť do vlastného, kvôli ich hygienickým štandardom.

Vlastná nákupná taška

Foto: ZS
 • To že nakupuje papierové tašky v supermarkete je síce pekné, ale sú stále vo svojej podstate jednorázové – ak chcete mať menej odpadu majte vždy v batohu alebo kabelke svoju látkovú nákupnú tašku, ušetríte peniaze a zároveň planétu.
 • Ale samozrejme stane sa – zabudnem, veľký nákup atď.: pokojne tašku kúpte, ale dajte jej druhý ,,život´´. A ako? Použiť ju xy-krát znovu na nákup, ako sáčok do odpadkového koša alebo úschovňu špinavých topánok. Do papierových variant môžete triediť domáci papier na vyhodenie.

Udržateľne doma

Rovnako ako pri nákupocha aj tu stačí pár malých zmien. Nemusíte kvôli potrebe byť eko vymeniť celú domácnosť. Stačí pár drobností a hneď ste na super ceste robiť niečo dobré pre nás a našu planétu. Ako napríklad:

Nakupujte veci vo väčších obaloch

Foto: ZS

To sa týka vecí, ktoré sa používajú na dennej báze:

 • Dobrým príkladom je mydlo na ruky. Načo stále kupovať malú 500 ml fľaštičku ak sa to stále musí dokupovať. Je fajn mať jednu plniteľnú – či už plastovú, fancy sklenenú alebo tú z predchádzajúceho produktu. Kúpte si aspoň litrové alebo pokojne aj 5 l balenie vášho obľúbeného mydla a ušetríte a zároveň budete produkovať menej odpadu.
 • Podobné pravidlá platia aj pre potraviny, ktoré sa nekazia a konzumujete ich naozaj pravidelne. Veľké balenia cestovín – voľba 1 kg penne je vždy super, soľ je fajn mať po ruke aspoň v kilovke, vydrží večne, to isté platí pre cukor, ryžu či strukoviny.

 

Udržateľnosť v drogérii

Foto: ZS

Marketing je skvelá vec. V podstate nás naprogramoval tak, že potrebujeme na každú vec v domácnosti iný čistiaci prostriedok.

 • Na väčšinu nečistôt postačí saponát na riad, ocot alebo bežná dezinfekcia. Prečo mať dezinfekčný prostriedok samostatne na linku, kúpeľňu, sprchový pult či podlahu? Väčšinou postačí jeden univerzálny.

 

Používajte ,,biele´´ spotrebiče na eko-programy

Foto: ZS

Dnešné moderné spotrebiče používajte čo najčastejšie na ekologické programy. Áno, môže sa zdať, že je trochu divné prať 3 hodiny, ale práčka, či sušička sú naprogramované aby pri tých programoch spotrebovali čo najmenej vody a elektrickej energie. Nie je to len ekológia, ale ušetrí to aj peniaze.

 

Poloplná alebo poloprázdna?

Foto: ZS

Pri spotrebičoch ešte ostaneme. Vyvarujte sa púšťaniu práčky, sušičky alebo umývačky riadnu, keď sú naplnené len na polovicu. Využite všetko miesto, ktoré sa dá. Ušetríte nielen vodu, ale aj energiu. Radšej počkajte a doplňte spotrebič do jeho plnej kapacity.

Slovo na záver

Nič drastické. Stačí začať postupne a s malými zmenami. Prečo by ste mali mať hneď kompletne bezobalovú domácnosť, či minimalizovať spotrebiče, alebo dokonca prestať kupovať isté veci lebo sú balené len v plaste? Veď malými krokmi sa dostaneme tiež ďaleko ako spoločnosť. Nie je potrebné aby to robilo 1 % populácie dokonalo a zvyšok na to kašľal. Lepšie ak to bude robiť väčšina ľudí nedokonalo.

 

Veronika Lokšová
Volám sa Veronika. Študujem Veterinárnu hygienu a ekológiu v Brne. Zaujímam sa o životné prostredie a udržateľný spôsob života. Medzi moje najobľúbenejšie kratochvíle patrí jazda na koni, venčenie mojej kólie a fotografovanie prírody.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre