Stanú sa elektromobily záchranou ľudstva? Takto bude vyzerať budúcnosť

182

Budúcnosť je bližšie, ako sa ti môže zdať. Svedčí o tom aj vývoj automobilového sveta, ktorému stále viac začínajú dominovať elektromobily a iné ekologické spôsoby dopravy. V centre veľkých miest sa môžete stretnúť s kuriérmi, ktorí presedlali na elektrické dodávky. Aj zdieľaná doprava sa už dostala na Slovensko. Čo nás ešte čaká?

Kia EV9 Concept buducnosti
Kia EV9 Concept buducnosti

Budúcnosť začína v malom

V posledných rokoch ste mohli zaznamenať, že moderné autá získavajú asistenčné systémy. Napríklad udržiavanie v jazdnom pruhu, parkovanie bez pomoci vodiča alebo rozpoznávanie mŕtveho uhlu. Tieto systémy sa dnes už nachádzajú aj vo vozidlách nižšej strednej triedy.

 

Moderné technológie sú prvým krokom k lepšej budúcnosti. Na nich závisí pokrok nielen v doprave. Očakáva sa, že jedného dňa bude vo vozidlách toľko inteligentných asistentov, že vozidlá budú schopné plynulo jazdiť na autopilota a dokonca stať sa plne autonómnymi.

Aj keď sa to zdá neuveriteľné, elektrické autá boli skôr ako benzínové a to už v roku 1834. V posledných rokoch sa dostávajú na výslnie spoločne s hybridnými a plug-in-hybridnými vozidlami. Aby k tomu mohlo dôjsť, všetko to začalo malými zmenami v technológiách.

Vo svete môžete postrehnúť vízie veľkých spoločnosti akou je aj Kia. Napríklad odstránenie plastov, využívanie elektriny či iných prvkov pre lepšie životné prostredie. Elektromobily a zníženie emisií idú ruka v ruke. Kia si dala predsavzatie vytvoriť 14 elektrických vozidiel do roku 2027.

Autonómne vozidlá

Spomínali sme už inteligentných asistentov aj autopilot. Autonómne vozidlá sú však čoraz bližšie ako sa môže zdať. Ako si také vozidlo predstaviť? Napríklad, že keď si objednáte taxík, príde k vám samotné vozidlo bez šoféra.

 

Pravdepodobne bude mať v sebe zakomponovaného hlasového asistenka, ktorému sa môžete vyrozprávať. Povedať mu kam chcete ísť, aby vám zapol klimatizáciu, či akú hudbu má prehrať. Všetko spraví sám. Len si predstavte rodinné autá s týmito vymoženosťami.

 

Už dnes dokážu auta čítať značky, skenovať chodcov, či iných účastníkov premávky. Znamená to, že skončí povolanie taxikár? Áno, ale zároveň vzniknú nové profesie. Niekto bude musieť sledovať tieto autonómne taxíky, opravovať, či starať sa o nich a podobne.

 

Autonómia sa radí do 5 úrovní podľa toho, čo dané vozidlo dokáže. Zatiaľ najpokročilejšie vozidlo, aké si môžete zaobstarať dosahuje úroveň 3. Tieto úrovne sa označujú ako:

 

  • Úroveň 0 – bez automatizácie
  • Úroveň 1 – asistencia vodiča
  • Úroveň 2 – čiastočná automatizácia
  • Úroveň 3 – podmienená automatizácia
  • Úroveň 4 – vysoká automatizácia
  • Úroveň 5 – úplná automatizácia

Zdieľaná doprava

Elektromobily a hybridné autá nie sú jediný spôsob dopravy v blízkej budúcnosti. V poslednom období sa do popredia dostáva aj zdieľaná doprava. V oblasti veľkých miest sa môžete stretnúť s bicyklami, kolobežkami, elektrickými dodávkami a ďalšími prostriedkami.

 

Ktokoľvek si za malý poplatok môže prostriedok prenajať a využívať v rámci mesta. Existujú spoločnosti a ich aplikácie, cez ktoré si môžete naplánovať výlet s ďalšími ľuďmi. Osoba, ktorá ma auto a ide do cieľa môže zobrať ďalších ľudí s rovnakým cieľom za poplatok.

 

Ďalším spôsobom prepravy sú spoločnosti ponúkajúce e-hailing. V skratke to znamená, že si môžete cez aplikáciu zvoliť trasu kam potrebujete ísť a dokonca aj vodiča, ktorý je k dispozícií. Ten po vás príde napríklad so svojim SUV a odvezie vás na dané miesto.

 

Aplikácia vám dopredu vypočíta cenu prepravy a tak sa nemôže stať, že vám daná osoba naúčtuje viac. Tieto aplikácie ponúkajú službu kontaktovania pomoci v prípade akýchkoľvek problémov. Očakáva sa, že trh so zdieľanou dopravou bude do budúcna aj naďalej rásť.

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre