Estónsko – 15 očarujúcich faktov: nezávislosť bez násilia a najvyspelejšia digitálna spoločnosť

328

Možno ste už počuli o Estónsku, ale viete o ňom niečo viac? Je členom Európskej únie, no často zostáva zabudnutou krajinou. Nachádza sa medzi Ruskom, Lotyšskom a Baltským morom a je najsevernejším pobaltským štátom.

Zdroj Ilya Orehov

Patrí medzi najmenšie krajiny v Európe

Estónsko od roku 2021 populáciu iba 1,3 milióna obyvateľov a rozlohu 45 339 km². Aj keď existujú menšie krajiny, Estónsko, ktoré získalo nezávislosť relatívne nedávno, zostáva málo známe vo svete.

Je jednou z najvyspelejších digitálnych spoločností

Predstavte si, že môžete hlasovať, podávať dane alebo podpisovať právne dokumenty online, nech ste kdekoľvek na svete. V Estónsku je to realita. Znižuje byrokraciu a zvyšuje transparentnosť v oblastiach ako zdravotná starostlivosť a vzdelávanie, čím vytvára efektívnejšiu spoločnosť.

Môžete sa stať e-rezidentom

Estónsko umožňuje stať sa e-rezidentom prostredníctvom svojho programu elektronického pobytu. S počítačom môžete založiť spoločnosť v EÚ a využívať všetky s tým spojené výhody.

Zdroj Christopher Gower

V Estónsku je naozaj chladno

V zime môže teplota v Estónsku klesnúť na -6,5 °C a v noci až na -46,3 °C. Zem stvrdne a pokryje ju vrstva ľadu. Medzi januárom a februárom často silno sneží, a ak je dostatočne chladno, dokonca zamrzne aj more.

Viac než polovicu územia pokrývajú lesy

Takmer štvrtinu Estónska tvoria chránené oblasti, čo prispieva k 4. najlepšej kvalite ovzdušia na svete. Lesy sú plné divokých zvierat, ako sú rysy, líšky, králiky, jelene a medvede.

Estónsko je krajina bohatá na prírodu

Estónsko, ktoré je husto pokryté lesmi, je úžasným domovom pre voľne žijúce živočíchy. V lesoch tejto krajiny žije približne 65 rôznych druhov cicavcov, vrátane približne 250 vlkov, 950 hnedých medveďov, 12 000 diviakov, 12 000 losov a asi 130 000 divých kôz.

Zdroj Zdeněk Macháček

Veľká časť symboliky Estónska súvisí s blízkym vzťahom k prírode

Estónsko má mnoho symbolov z prírody. Jedným z nich je nevädza, ktorá je tak hlbokou súčasťou estónskych tradícií, že je zobrazená na ich vlajke spolu s farbami „Chrpa modrá“ a čiernou. Ďalšími symbolmi sú baltický sleď, ktorý je ich národnou rybou, a sivý vápenec, ktorý je ich národným kameňom.

Vlajku môžete vidieť v samotnej prírode

Estónska vlajka je horizontálna trikolóra pozostávajúca z modrej, čiernej a bielej. Čierna farba je ojedinelá na európskych vlajkách, ale pre túto krajinu je to skvelá voľba. Estónska príroda odráža každú farbu vlajky: modrá je obloha, čierna je zem a stromy a biela predstavuje sneh. Túto symboliku môžete vidieť počas jasných zimných dní, keď tmavé stromy bez lístia vytvárajú čierny kontrast so snehom a jasnou modrou oblohou.

V Estónsku sa nachádza najzachovalejšie stredoveké mesto v severnej Európe

Staré mesto v Tallinne má pôvabnú atmosféru so stredovekými domami, úzkymi uličkami a zachovanými mestskými hradbami. Aj po stáročiach je jeho historická krása neporušená.

Zdroj chris robert

V Estónsku sa nachádza viac ako 2 000 ostrovov

Fínsko a Estónsko sú blízko seba a medzi nimi je veľa estónskych ostrovov. Mnohé z týchto ostrovov sú neobývané, ale niektoré majú obyvateľov, ktorí ponúkajú možnosť zažiť miestnu prírodu a kultúru.

Má 12 položiek na zozname dedičstva UNESCO

Estónsko má fascinujúcu históriu a tradície. UNESCO uznalo 12 aspektov estónskej kultúry, prírody a stavieb za výnimočné a hodné ochrany. Zahrňujú tradičné spevácke štýly, biodiverzitu a dymové sauny. Medzi najvýznamnejšie miesta patria historické hlavné mesto Tallinn.

Estónsko je známe ako spevavý národ

Piesne a tanec mali veľký význam pre estónsku národnú identitu a formovanie moderného štátu. Na rozdiel od mnohých krajín, ktoré získali nezávislosť po násilných revolúciách, Estónsko sa vydalo inou cestou. Súčasťou ich boja za slobodu boli masové piesňové demonštrácie, ktoré vyjadrovali túžbu po nezávislosti. Protestovali proti sovietskej okupácii.

Zdroj Ilja Tulit

Po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991 získalo Estónsko svoju nezávislosť

Estónsko zažilo vládu rôznych krajín, vrátane Ruska, Švédska a Dánska. Počas prvej svetovej vojny získalo krátkodobú nezávislosť, ktorá bola prerušená sovietskou okupáciou počas druhej svetovej vojny. No vďaka speváckej revolúcii obnovili svoju nezávislosť.

Tzv. „Singing Revolution“ bola séria pokojných demonštrácií a zhromaždení, počas ktorých obyvatelia Estónska spievali národné piesne ako prejav odporu voči sovietskej okupácii a za nezávislosť svojej krajiny. Tieto udalosti sa konali v období medzi rokmi 1987 a 1991 a mali významný vplyv na získanie nezávislosti Estónska od Sovietskeho zväzu.

Estónsko je jedným z najmenej náboženských národov na svete

Estónsko je pomerne málo náboženskou krajinou, čo je zaujímavé v porovnaní s inými európskymi krajinami s bohatou históriou. Len menšina Estóncov sa hlási k náboženstvu a len málo z nich ho považuje za dôležitú súčasť svojho života. Táto situácia sa zmenila kvôli sovietskym zásahom, ktoré oslabili náboženskú tradíciu krajiny.

Je výborným miestom na pozorovanie polárnej žiary

Ako najsevernejšia z pobaltských krajín, ponúka výborné podmienky na pozorovanie polárnej žiary, ktorá je tu pravdepodobnejšia ako u jej susedov. S rozsiahlymi lesmi a neobývanými ostrovmi je Estónsko jedinečným miestom na obdivovanie tohto nebeského divadla.

Zdroj Lightscape

Estónsko je často prehliadané, ale je to skutočný skrytý poklad Európy. S rozsiahlym prírodným prostredím, vysokým stupňom digitalizácie a bohatou kultúrnou ponúka niečo pre každého.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre