Viete sa slušne správať v reštaurácií? Toto sú najčastejšie chyby z hľadiska etikety, ktorých sa ľudia dopúšťajú

16225

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako sa správne správať pri stolovaní v reštaurácii? Aké pravidlá sú s tým späté? A kde všade sa robia chyby? Kedy odísť, kam si dať obrúsok, ako upozorniť čašníka a veľa ďalších. O najčastejších sa dozviete nižšie.

 

Nedbáte na správne oblečenie

man, bow, tie
Photo by stokpic

Uistite sa, že ste vhodne oblečení. Ak idete do luxusnej reštaurácie, vynechajte džínsy a tenisky a oblečte si niečo krajšie. Ak si nie ste istí, aké je správne oblečenie, opýtajte sa v reštaurácii vopred.

 

Nečakáte kým vás usadia

outdoor dining, restaurant, bar
Photo by Pexels

Toto je zásada v mnohých reštauráciách (u nás aj väčšinou tých luxusnejších), a keď vám reštaurácia ponúkne miesto skôr, ako všetci prídu, je zdvorilé počkať, kým sa usadí celá vaša skupina.

 

Na stole máte položený telefón

camera, phone, girl
Photo by Pexels

Zdá sa to byť samozrejmé, ale uložte si telefón, kľúče a ďalšie veci zo stola. A nevyťahujte telefón, aby ste mohli posielať správy. Týmto sa vašej spoločnosti odošle správa, že ktokoľvek, komu píšete, je pre vás dôležitejší ako oni. Odoslanie správy s odpoveďou alebo e-mailu môže počkať, kým sa neskončí večera, ale ak je to naliehavé, ospravedlňte sa skôr, ako vytiahnete telefón.

 

Neviete kam patrí obrúsok

napkin, cover, cutlery
Photo by congerdesign

Môžete to urobiť hneď, ako si sadnete. Ak vás však niekto berie na jedlo (najmä ak ide o obchod), počkajte, kým mu váš hostiteľ položí obrúsok na kolená. Ak sa ospravedlníte, že použijete toaletu, položte obrúsok na stoličku. Po dokončení jedla môžete obrúsok položiť na stôl. Toto je jedna z 10 chýb pri stolovej etikete, ktorú musíte prestať robiť.

 

Nečakáte s jedlom

woman, drink, smile
Photo by OurWhiskyFoundation

Ak musíte niečo poslať späť, čo je prijateľné, ak jedlo nie je správne uvarené, nezabudnite povedať zvyšku vašej skupiny, aby pokračovali v jedení bez vás.

 

Hlučne voláte na čašníka

Skúste s ním namiesto toho nadviazať očný kontakt, aby ste mu ticho naznačili, že niečo potrebujete. Ak stále nemôžete upútať pozornosť svojho čašníka, zdvihnite ruku jeho smerom.

 

Nemáte rešpekt k obsluhe

person serving burger with pitcher of juice
Photo by Bimo Luki

Toto je celkom zrejmé, ale nezaobchádzajte s čašníkom ako so sluhom. Nebojte sa klásť otázky, ale ak vám niektoré jedlo nevyhovuje, majte na pamäti, že to pravdepodobne nie je chyba čašníka.

 

Jete neúmerne veľa

Dohodnite sa so svojím spoločníkom alebo spoločníkmi na tom, či chcete predjedlá alebo dezerty alebo nie. Týmto spôsobom začnete a skončíte jedlo v rovnakom čase. A nestane sa, že na seba budete vzájomne čakať.

 

Zle držíte pohár na víno

pohar na vino
Foto: pexels

Pohár na víno sa drží za stopku. Ak nechcete piť víno, neotáčajte pohár hore dnom. Len zdvorilo položte ruku na pohár, aby ste dali najavo, že žiadne nechcete, bez toho, aby ste upútali pozornosť.

 

Neinformujete čašníka o platení

 

Ak organizujete večeru a chceli by ste zaplatiť za jedlo všetkým, informujte čašníka vopred, že účet je na vás. Vyhnete sa tak aj možným nedopatreniam, keď vás niekto predbehne.

 

Dávate malý alebo žiadny tringelt

Nešetrite na ňom ak ste spokojní so servisom a kvalitou jedla. Klasika je 10 % avšak ak ste extrémne spokojní neváhajte nechať aj 20 až 25 %. Majte na pamäti, že etiketa sprepitného sa môže vo svete líšiť.

Slovo na záver

Veľa ľudí si myslí, že pravidlá etikety sú prísne. Ale je to naozaj tak? Nie je skôr oslobodzujúce vedieť ako sa máte za daných okolností správať? Najmä ak si neurobíte hanbu alebo nejaký trapas? Vedieť, že hrýzť do pečiva by sa nemalo (ulomuje sa a vkladá do úst) je snáď samozrejmosť. Najmä v lepších a kvalitnejších reštauráciách. Samozrejme tých pravidiel je oveľa viac.

A nezabúdajte – rôzne kúty sveta majú odlišné spôsoby nielen stolovania ale napríklad aj správania či etikety obliekania.

Veronika Lokšová
Volám sa Veronika. Študujem Veterinárnu hygienu a ekológiu v Brne. Zaujímam sa o životné prostredie a udržateľný spôsob života. Medzi moje najobľúbenejšie kratochvíle patrí jazda na koni, venčenie mojej kólie a fotografovanie prírody.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre