Experimenty lekárov, ktoré nemohli fungovať a predsa zachránili život!

977

Od babiek bylinkárok cez prvé liečebné pokusy lekárov až k experimentálnej medicíne – ide totiž o oblasť, ktorá napreduje exponenciálne. Doslova každým dňom sa vyvíjajú nové možnosti diagnostiky, terapie a hlavne liečby mnohých ochorení, porúch, problémov. Len vďaka novým objavom môžeme bojovať proti nevyliečiteľným chorobám – nové postupy nám dávajú nádej a tá je v živote človeka nesmierne dôležitá. 

Niektoré objavy sú geniálne, iné sú na prvý pohľad pritiahnuté za vlasy, ale pozor! To ani zďaleka nemusí znamenať, že nefungujú. My vám predstavíme niekoľko takých zvláštnych metód, ktoré ale nech znejú akokoľvek vymyslene, vo výsledku fungovali nad očakávania a to sa predsa počíta, nie? 

Rozrezanie tela na polovicu

Autor fotografie je National Cancer Institute

Hemikorporektómia je typ radikálneho chirurgického zákroku, ktorý bol v priebehu histórie medicíny, súdiac podľa dostupných záznamov, vykonaný len približne 600 krát. Ide totiž o veľmi náročnú operáciu, ktorá v neposlednom rade už z počutia naháňa hrôzu. Pri tomto postupe je totiž človeku odstránená spodná polovica tela! 

Áno, odstraňujú sa nielen nohy, ale aj genitálie a vo veľmi výnimočných prípadoch aj samotná panva a orgány, ktoré sú uložené v panvovej dutine. Cieľom je zastaviť niektoré druhy rakoviny, ktoré sa agresívne šíria z panvových kostí do miechy. 

Muž dostal kvôli problémom s pľúcami srdce navyše 

Autor fotografie je Kenny Eliason

Tyson Smith mal choré srdce a nutne potreboval jeho transplantáciu (bohužiaľ, regresívny proces poškodenia srdca bol už ireverzibilný). Mal však veľkú smolu – kvôli jeho vysokému tlaku krvi a poškodeným pľúcam, nebolo možné, aby podstúpil klasickú transplantáciu. 

Lekári sa ale rozhodli nevzdať boj o jeho život a problém vyriešili zcela novým postupom. Ponechali mu jeho srdce, no zároveň mu do hrude vložili nové a funkčné – takto mu predĺžili život o ďalších 10 rokov. 

Špeciálne očné kvapky, ktoré zabezpečia, že budete v noci vidieť oveľa efektívnejšie 

Autor fotografie je v2osk

Nie je prekvapením, že sa v súčasnej modernej dobe našla skupina znalcov, ktorí sa rozhodli biometricky vylepšiť zrak človeka. V roku 2015 vykonali operáciu – použili chemickú látku (istú formu chlóru), ktorá sa bežne používa pri liečbe rakoviny, aby zabezpečili, že dotyčný bude vidieť pomerne kvalitne a efektívne aj v tme (osoby lepšie rozoznávali tvary a ľahšie dokázali nájsť rozličné predmety). 

Liečba besnoty pomocou kómy 

Zdroj: ranker.com

Pri nakazení sa besnotou je dôležitý čas. Pri podozrení spočívajúcom v uhryznutí možným prenášačom je nevyhnutné okamžite navštíviť zdravotnícke zariadenie a nechať si podať hyperimúnne sérum. Treba to však stihnúť ešte pred objavením sa prvých príznakov. Jeanny Giese však po uhryznutí netopierom nedostala lekársku pomoc včas. Lekári sa ale rozhodli pre experimentálny pokus, ktorý zahŕňal uvedenie 15-ročného dieťaťa do vyvolanej kómy a nadopovanie antivírusovými liekmi. 

Po šiestich dňoch ju začali preberať z kómy, z nemocnice ju prepustili asi o mesiac neskôr, pričom sa skoro úplne zotavila. Stala sa teda prvou osobou, ktorá prežila a vyliečila sa z besnoty bez podania séra. 

Odstránenie polovice mozgu, aby sa zabránilo záchvatom

Zdroj: reddit.com

Jessie Hallová mala len šesť rokov, keď jej diagnostikovali Rasmussenovu encefalitídu, zápal mozgu, ktorý vedie k rôznym závažným symptómom. Často sa dostávala do záchvatov, prestala používať ľavú ruku, mala problém rozprávať a dokonca prestávala vidieť. 

Po rozsiahlom testovaní a liečení odborníci dospeli k záveru, že jediný spôsob, ako sa aspoň pokúsiť vyliečiť ju alebo jej skvalitniť život, bolo vykonať hemisférektómiu (metóda, pri ktorej jej lekári mali odstrániť celú pravú stranu mozgu). Ak sa operácia vykoná správne, postihnutá osoba by nemala mať zmenenú osobnosť a mala by si zachovať všetky spomienky. Operácia sa naozaj podarila a Jessie sa úplne zotavila.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre