10 fascinujúcich faktov o baktériach, ktoré sú súčasťou našich životov aj keď ich nevidíme

760

Baktérie – drobné mikroorganizmy, ktoré obývajú náš svet. Aj keď ich nemôžeme vidieť, majú ohromujúci vplyv na život na Zemi. Teraz sa pozrime na 10 zaujímavých faktov o baktériach, ktoré vás možno prekvapia.

1. Nepredstaviteľné množstvo baktérií

Na našej planéte sa nachádza približne 5 miliónov biliónov baktérií a ich príbuzných, archaea. Tieto drobné organizmy sú prevládajúcimi formami života na Zemi.

2. Zázraky veľkosti

Ak by sme všetky baktérie na Zemi postavili vedľa seba, táto rada by sa natiahla na úžasných 10 miliárd svetelných rokov – čo je rovnako dlhé ako vzdialenosť od našej planéty až po okraj viditeľného vesmíru.

white and blue round decor
Zdroj: Unsplash/CDC

3. Ohromujúca reprodukcia

Baktérie majú neuveriteľne rýchle tempo rozmnožovania. Napríklad baktéria Pseudomonas natriegens, ktorá žije v oceáne, môže od narodenia po rozmnoženie prejsť len za 10 minút. V priebehu piatich hodín by jedna bunka teoreticky mohla mať viac ako 1 miliardu potomkov.

4. Prvá forma života

Baktérie existujú na našej planéte už minimálne 3,5 miliardy rokov, čo ich robí najstaršou známou formou života.

blue and white polka dot pattern
Zdroj: Unsplash/CDC

5. Objavenie pod mikroskopom

Až do roku 1674 sme o existencii baktérií nemali tušenie. Holandský vedec Antonie van Leeuwenhoek ich objavil, keď sa pohrával s novou mikroskopickou technológiou a videl drobné plávajúce „animakuly“.

6. Dôležitosť čistenia zubov

Baktérie boli objavené aj v súvislosti so štúdiou vody zo zubných povlakov. Tento objav nám dáva ešte väčšiu motiváciu pre dôkladné čistenie zubov.

woman holding laboratory appratus
Zdroj: Unsplash/CDC

7. Neobjavená rozmanitosť

Stále väčšina baktérií na Zemi zostáva neidentifikovaná. V roku 2003 sa genetik J. Craig Venter vybral na výpravu, počas ktorej zbieral vzorky vôd zo širokých morí a analyzoval ich obsah. Na svojej prvej ceste objavil viac ako milión nikdy predtým neidentifikovaných bakteriálnych génov. Toto svedčí o tom, aké veľké množstvo baktérií stále ostáva neodhalených a neobjavených.

8. Baktéria z laboratória

Prvým umelo vytvoreným živým organizmom nie je robot, ale baktéria. J. Craig Venter vedie výskumný projekt, ktorý sa snaží zostrojiť syntetickú baktériu od základov. Ich cieľom je vytvoriť umelú formu života a lepšie porozumieť životným procesom.

refill of liquid on tubes
Zdroj: Unsplash/Louis Reed

9. Neodmysliteľná súčasť tela

Možno vás prekvapí, že váš organizmus obsahuje oveľa viac baktérií ako vlastných buniek. Vaše telo je domovom približne 10-krát viac bakteriálnych buniek ako ľudských buniek. Táto symbiotická spolupráca je dôležitá pre udržanie zdravia a rovnováhy v našom tele.

10. Rýchlosť baktérie E. coli

Niektoré baktérie majú ohromujúce pohybové schopnosti. Napríklad baktéria E. coli dokáže pohybovať svojím bičíkom tak rýchlo, že prejde až 25-násobok svojej vlastnej dĺžky za jednu sekundu. Toto je ekvivalent rýchlosti 3,4km za hodinu, čo je rýchlejšie ako väčšina koní.

a close up of a plant with very long stems
Zdroj: Unsplash/CDC

Tieto fascinujúce fakty nám pripomínajú, aký dôležitý a zaujímavý svet baktérií sa skrýva okolo nás. Tieto mikroorganizmy majú obrovský vplyv na našu planétu a naše životy. S každým novým objavom sa nám otvárajú dvere do hlbších poznatkov o tomto mikrosvete a jeho úžasných schopnostiach.

Zdroj

Tomáš Hanták
Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre