5 faktov o čaji, ktoré vás prekvapia

576

Čaj, tento zdanlivo obyčajný nápoj, skrýva pod svojimi lístkami svet plný zázrakov. Odhaľte s nami päť fascinujúcich faktov, ktoré vám predstavia čaj v novom svetle.

Všetky čaje pochádzajú z jednej rastliny

Verili by ste, že všetky tradičné čaje – či už čierny, zelený, oolong, biely alebo žltý – pochádzajú z jednej jedinej rastliny? Táto rastlina sa volá Camellia sinensis. Samozrejme, toto nezahŕňa bylinné čaje, ktoré technicky nepatria medzi “pravé” čaje, ale aj tak sú súčasťou spôsobu ich prípravy a duchu, v ktorom sa konzumujú. Rozdiely v chuti medzi jednotlivými čajmi sú dôsledkom ich spracovania, napríklad oxidácie lístkov alebo čas ich zberu.

48d61a46 288d 49f2 a33b 731cced60dfc
Autor tejto fotografie je Arthur Chapman

Čaj je nesmierne populárny

Okrem vody je čaj najkonzumovanejším nápojom na svete. Denne sa na celom svete vypije približne tri miliardy šálok čaju. V roku 2020 dosiahla globálna spotreba čaju viac než 6,3 miliardy kilogramov. Odhaduje sa, že celosvetový čajový priemysel dosiahol v roku 2020 hodnotu 207,1 miliardy amerických dolárov a očakáva sa, že do roku 2025 sa táto hodnota zvýši na 266,7 miliardy.

Pandí hnoj ako hnojivo pre čaj

Aj keď to znie nechutne, čaj hnojený pandím hnojom existuje. Tento metóda zachováva viac živín než tradičné hnojivá a výsledkom je čaj s vôňou a sladkou chuťou. Pri jeho prvom uvedení na trh patril medzi najdrahšie čaje na svete.

4ae8c23a 33c7 4767 a320 b0866c3900b1
Autor tejto fotografie je PeroMHC

Čaj napadnutý hmyzom

Niektorí pestovatelia čaju vítajú hmyz, pretože lístky čaju napadnuté hmyzom spustia chemickú reakciu, ktorá uvoľňuje terpény. Tieto terpény dávajú výslednému čaju medovú a prirodzene sladkú chuť.

Čaj, ktorý mení farbu

Chcete ohromiť svojich priateľov? Vyskúšajte čaj z motýlieho hrachu (Clitoria ternatea), ktorý pri pridaní kyslého, ako je napríklad citrónová šťava, zmení svoju prirodzene modrú farbu na jasne fialovú. Tento jednoduchý trik je skvelý na tvorbu kokteilov alebo ako zábavnú činnosť s deťmi.

c3a76fbf 50ec 4463 a222 2627939d9115
Autor tejto fotografie je Dinesh Valke

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.