Zaujímavosti o ľudských chodidlách – boli vám tieto informácie známe?

1525

Ľudské telo je opradené mnohými zaujímavými faktami. Už len samotná informácia, že všetky sústavy sú dokonale prepojené a funkčné, dokonca aj v čase, keď spíme, je enormné. Ďalšou ohromnou záležitosťou je proces, kedy dieťa rastie a vyvíjajú sa mu všetky orgány, končatiny, hlava. Skrátka, každá časť nášho tela si zaslúži zvláštnu pozornosť. 

Áno, aj také chodidlá. Možno sa na prvý pohľad nezdajú ničím zvláštne či obdivuhodné, ale opak je pravdou – koniec koncov, po celý čas nesú našu váhu, či už stojíme alebo chodíme. Takže si poďme niekoľko pútavých faktov povedať. Veríme, že vás prekvapia i zaujmú. 

25 % všetkých kostí v ľudskom tele je súčasťou chodidiel 

blue and brown ceramic vase
Autor fotografie je Anne Nygård

V jednom chodidle je ich neuveriteľný počet – až 26 kostí! K chodidlu totiž radíme aj kosti priehlavkové či predpriehlavkové. Takže dokopy je ich 52. A keďže vieme, že telo človeka obsahuje 206 kostí, ide o jednu štvrtinu. Okrem toho je súčasťou ľudských chodidiel 33 kĺbov a veľa rôznych šliach a svalov. 

Ľudské nohy vyprodukujú približne jednu šálku potu každý deň

white and beige ceramic mug on black surface
Autor fotografie je Nong

Na ľudskej koži sa nachádzajú milióny potných žliaz. Ich úlohou je predovšetkým regulovať telesnú teplotu. Údajne na jednom centimetri štvorcovom chodidla je to až 6 tisíc potných žliaz! Preto sa niet čo čudovať, že za deň vyprodukujeme takmer jednu šálku potu. Pri plantárnej hyperhidróze to môže byť ešte o niečo viac.

Chodidlá sa počas dňa zväčšujú a celková veľkosť chodidiel sa každým rokom zväčšuje

persons feet on brown textile
Autor fotografie je engin akyurt

Ľudské nohy si toho za celý deň vytrpia viac než dosť, je to samozrejme veľmi individuálne a závisí to od počtu krokov, ale aj vašej váhy. V dôsledku tejto námahy môžu byť naše chodidlá na konci dňa o niečo dlhšie ako je tomu ráno. Počas noci, keď spíme, si totiž oddýchnu, svaly i koža sa stiahnu, rovnako ako opuch, ktorý môže byť prítomný počas dňa. 

Väčšie sú aj s pribúdajúcim vekom – väzivo a šľachy strácajú elasticitu, takže sú plochejšie, ale dlhšie.

Najdlhšie zaznamenané chodidlo meralo viac ako 45 centimetrov

Zdroj: ranker.com

Robert Wadlow bol najvyšším mužom v histórii, zároveň mal aj najdlhšie zaznamenané chodidlá. Narodil sa v Altone v roku 1918, zomrel o 22 rokov neskôr – z pľuzgieru na nohe dostal infekciu a zomrel na otravu krvi. Pred smrťou meral 2,7 metra.

Nohy sú najšteklivejšou časťou ľudského tela

person's right foot
Autor fotografie je Klara Kulikova

V chodidlách sa totiž nachádza najviac nervových zakončení na centimetri štvorcovom, preto sú najcitlivejšiou a najšteklivejšou časťou ľudského tela. Tieto nervové zakončenia takisto vysvetľujú, prečo stúpiť na lego tak ukrutne bolí. Našťastie, máme v tele veľa neurotransmiterov, vďaka ktorým bolesť aj rýchlo ustúpi. 

Čo si vy myslíte o týchto faktoch? Dajte vám vedieť v komentári, budeme radi.

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre