Fakty o Francúzku – V romantickej krajine je zakázané bozkávať sa na nástupištiach

517

Či už si bol alebo nebol vo Francúzsku, ak sa o krajine dozvieš niekoľko faktov, pomôže ti ju lepšie spoznať; nehovoriac o tom, že zapôsobíš na svojich priateľov pri vedomostných hrách. Takže sa priprav otestovať svoje znalosti o Francúzsku, pretože nasleduje 5 faktov o Francúzsku, ktoré ťa môžu prekvapiť.

1.

Francúzsko je najväčšou krajinou Európskej únie s celkovou rozlohou 551 695 kilometrov štvorcových. Je to však len tretia najväčšia krajina v Európe, za Ukrajinou a európskou časťou Ruska. Približne tretinu (31 %) Francúzska tvoria lesy a po Švédsku, Fínsku a Španielsku je to štvrtá najlesnatejšia krajina v EÚ.

pexels photo 8828587
Zdroj: Pexels

2.

Francúzsko je najobľúbenejšou turistickou destináciou na svete. Možno je čas oprášiť svoje znalosti francúzštiny, pretože podľa najnovších údajov o cestovnom ruchu je Francúzsko tým pravým miestom. V roku 2018 krajinu navštívilo neuveriteľných 89,3 milióna ľudí, čo z nej robí najnavštevovanejšiu destináciu na svete. Hlavné mesto krajiny, Paríž, je tiež tretím najnavštevovanejším mestom na svete, po Bangkoku a Londýne. Čas sa zbaliť!

pexels photo 1308940
Zdroj: Pexels

3.

„Liberté, égalitié, fraternité“ alebo „sloboda, rovnosť, bratstvo“ je národné motto. Slávne motto sa prvýkrát objavilo v čase revolúcie (1789 – 1799) a bolo zapísané do ústav v rokoch 1946 a 1958. V súčasnosti ho stále nájdete na minciach, poštových známkach a vládnych logách; často vedľa „Marianne“, ktorá symbolizuje triumf republiky. Právny systém vo Francúzsku je stále do značnej miery založený na princípoch stanovených v Občianskom zákonníku Napoleona Bonaparteho po revolúcii v 19. storočí.

pexels photo 4204094 1
Zdroj: Pexels

4.

Francúzske zákony zakazujú párom bozkávať sa na nástupištiach. Tento zákon je úplne bizarný. Vo Francúzsku je skutočne nezákonné bozkávať sa, keď je vlak na nástupišti. Tento starý zákon bol zavedený v roku 1910 na žiadosť šéfov železníc, ktorí chceli zabrániť zaľúbeným Francúzom meškať odchody vlakov. Všetky bozky na nástupišti sa teraz musia urobiť pred príchodom vlaku. Je tu ten dramatický bozk z hollywoodskeho filmu!

pexels photo 12623169
Zdroj: Pexels

5.

Francúzi vynašli plechovky, fén a teplovzdušný balón. Ukázalo sa, že za mnohé z užitočných vynálezov, ktoré dnes poznáme a milujeme, vďačíme Francúzom. Napríklad francúzsky vynálezca Nicolas Appert prišiel v roku 1809 s nápadom použiť na konzervovanie potravín uzavreté sklenené nádoby umiestnené vo vriacej vode. Pierre Durand neskôr vynašiel plechovku.

Braillovo písmo vyvinul aj Louis Braille, ktorý bol ako dieťa oslepený. Medzitým lekár René Laennec vynašiel stetoskop v nemocnici v Paríži v roku 1816 a Alexandre-Ferdinand Godefroy patentoval prvý sušič vlasov na svete v roku 1888. Majestátny teplovzdušný balón bol tiež priekopníkmi bratov Montgolfierovcov Josepha a Etienne, ktorý v roku 1783 odhalili prvé verejné vystavenie teplovzdušného balóna na svete.

pexels photo 1738625
Zdroj: Pexels

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.