Top 5 faktov o krokodíloch, ktoré ste nevedeli

3554

V kráľovstve zvierat patria krokodíly k tajomným a fascinujúcim tvorom. Ich vývojová história siaha až do obdobia dinosaurov, a sú spolu s nimi príbuzné. V tomto článku sa pozrieme na päť zaujímavých faktov o týchto predátoroch.

Krokodíly a dinosauri sú príbuzné

Krokodíly nie sú len bežnými plazmi, ale majú prekvapujúce spojenie s dinosauremi. Ich spoločný predok žil pred približne 240 miliónmi rokov, čo z nich robí moderných „živých dinosaurov“. Ich odolné evolučné linie prežili, zatiaľ čo väčšina dinosaurov vyhynula.

3665665c a6f7 4582 9047 9fd81d64a6bf
Crocodile about to Snap some chicken-01&“ od Sheba Also 18 Million Views is licensed under CC BY-SA 2.0

Krokodíly majú najsilnejšie uhryznutie zo všetkých zvierat na planéte!

Krokodíly nie sú len ohromujúcimi pozorovateľmi svojho prostredia, ale majú aj neuveriteľnú silu v ich čeľustiach. Ich uhryznutie patrí k najsilnejším zo všetkých zvierat na Zemi. Väčšina druhov krokodílov môže zatvoriť čeľuste s neuveriteľnou silou, čím vytvoria smrtonosnú pascu pre svoju korisť.

Teplota krokodílieho vajíčka môže určiť pohlavie mláďat

Ak je teplota krokodílieho vajíčka 31 stupňov Celzia pravdepodobne sa vyliahne z neho samec krokodíla. No ak je táto teplota vajíčka vyššia vyliahne sa samička. 

14490e7d 773b 4591 a462 909b829f03fb
Cuban crocodile eggs“ od Smithsonian’s National Zoo is licensed under CC BY-NC-ND 2.0

Krokodíly niekedy prehĺtajú malé kamene, aby si pomohli s trávením

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že krokodíly jednoducho prehĺtajú svoju korisť celú, ale nie vždy je to tak. Aby si pomohli s trávením, niektoré krokodíly prehĺtajú malé kamene. Tieto kamene pomáhajú v žalúdku krokodíla rozdrviť potravu a zlepšujú proces trávenia.

99 % mláďat krokodílov skonzumujú iní predátori v prvom roku života

Mláďatá krokodílov majú ťažký začiatok života. Šokujúcich 99 % mláďat krokodílov je počas svojho prvého roku života skonzumovaných inými predátormi. To je dôvod, prečo krokodíly investujú tak veľa starostlivosti do hniezd a ochrany svojich potomkov.

0756286a e799 4310 bca5 76bbfc36f943
File:Monitor lizard eating crocodile egg, Katavi National Park.jpg“ od Nils Rinaldi is licensed under CC BY 2.0

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.