Top 5 vecí, ktoré by ste mali vedieť o lietadlách

6167

Lietadlá – tie fascinujúce stroje, ktoré nás vynášajú do neba. Čo však o nich neviete? Prečítajte si tento článok a objavte päť zaujímavých faktov o lietadlách, ktoré by vás mohli prekvapiť.

Na lietanie nepotrebuje oba motory

Mnoho ľudí verí, že pre bezpečné lietanie sú nevyhnutné oba motory na komerčných lietadlách. Avšak, väčšina moderných komerčných lietadiel je schopná pokračovať v lete aj v prípade zlyhania jedného motora. Tento bezpečnostný mechanizmus, známy ako „ETOPS“ (Extended-range Twin-engine Operational Performance Standards), umožňuje lietadlám pokračovať na svojej trase s jediným fungujúcim motorom.

0d1d9105 ef43 4f70 84a3 d05ee03df9cf
Aircraft jet engine : GE90-115“ od revedavion.com is licensed under CC BY-NC-SA 2.0

Lietadlá môžu byť zasiahnuté bleskom

Vrátili ste sa niekedy z cesty lietadlom po búrke a čudovali ste sa, že let prebehol bez problémov, hoci blesky svietili na oblohe? Moderné lietadlá sú navrhnuté tak, aby odviedli elektrický náboj z blesku a chránili palubné systémy. V skutočnosti sú lietadlá často presnejšie chránené pred bleskom než väčšina ľudských domovov.

lightning strike at night
Foto od Max LaRochelle na Unsplash

Prostredie v lietadle zhoršuje chuť jedla

Možno ste si všimli, že jedlo na palube lietadla nemá takú chuť, akú by ste čakali doma alebo v reštaurácii. Táto zmena chuti je spôsobená nízkym tlakom a nízkou vlhkosťou v kabíne lietadla. Tieto faktory môžu potlačiť chuťové poháriky a ovplyvniť vnímanie chuti jedla.

ea4b4b1d 95d1 4ac5 89df 58c83bbbe4a3
Plane Food“ od Mike Saechang is licensed under CC BY-SA 2.0

Kyslíkové masky vydržia len 15 minút

V prípade problémov v kabíne lietadla, ako je strata tlaku, sa kyslíkové masky spustia. Je dôležité vedieť, že tieto masky majú obmedzený zásobník kyslíka a vydržia iba približne 15 minút. Táto krátka doba je dostatočná na získanie kontroly nad situáciou alebo klesnutie lietadla na nižšiu nadmorskú výšku, kde je možné dýchať bez masiek.

be132ae0 2d90 44d6 9f40 995eef3e24fb
IMG_6439“ od miikkahoo is licensed under CC BY-SA 2.0

Stopy lietadiel sú tvorené vodou

Videli ste niekedy stopy, ktoré lietadlo zanecháva na nebi? Tieto stopy, nazývané kondenzačné stopy, sú vlastne vodná para, ktorá sa vytvára za chladných a vlhkých podmienok v stopách lietadla. Tieto stopy sa rýchlo rozptyľujú, ale stále sú fascinujúcim javom, ktorý môžete sledovať na oblohe.

sunrise, chemtrails, clouds
Foto od Ken_Lecoq na Pixabay

Takže, teraz viete niečo nové o lietadlách! Sú to skutočne úžasné stroje, ktoré nás prenášajú po celom svete s ohľadom na bezpečnosť a komfort.

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.