Mozog je pre človeka nesmierne dôležitým orgánom, zároveň sa k nemu viažu fascinujúce charakteristiky. Čítajte.

5448

Ľudský mozog je jedným fascinujúcim orgánom, ktorý sa vedci snažia prebádať a zistiť o ňom čo najviac. Dalo by sa povedať, že jeho anatómia je už takmer dokonale preskúmaná, ale čo sa týka jeho fungovania, stále je čo objavovať.

Dôležité je hneď na úvod povedať, že cicavce a konkrétne my ľudia máme máme najväčší a najvyvinutejší mozog spomedzi všetkých na Zemi žijúcich organizmov. Ide o riadiace centrum, ktoré prijíma a spracováva celú škálu informácií z vonkajšieho a vnútorného prostredia a zároveň na ne generuje odpovede. Ide o orgán, kde už i najmenšia porucha môže mať katastrofálne až devastujúce účinky. Poďme si o ňom povedať viac.

Chronický stres spôsobuje “zmenšovanie” mozgu 

facts about your brain
Zdroj: ranker.com

Stres si vyberá daň na tele, mysli a duchu a je v podstate jedno či sa jedná o akútny alebo chronický stres. Každý má svoje špecifické negatíva a najhoršia je kombinácia ich oboch. Avšak, pri chronickom strese sa pravidelne uvoľňuje kortizol, jeho hladina je teda nepretržite zvýšená a to má vplyv na funkciu mozgových neurónov, ktoré nemôžu efektívne fungovať, prípadne môžu ubúdať, čím sa akoby “zmenšovala” mozgová hmota. 

PTSD (posttraumatický stresový syndróm) a ďalšie problémy spojené s prežitou traumou často zmenšujú hipokampus, oblasť mozgu, ktorá vytvára nové spomienky.

Mozog a cholesterol

white and brown flower petals
Autor tejto fotografie je Priyanka Singh

Pre mnohých je cholesterol pomerne veľkým strašiakom, nakoľko sa všetky reklamy vzťahujú len k tomu “zlému” cholesterolu. Poznáme však i “dobrý” cholesterol, ktorý v našom organizme zastáva viaceré dôležité funkcie. Napríklad je nevyhnutnou súčasťou membrán buniek (aj tých mozgových), pôsobí ako antioxidant, tiež je vychádzajúcou látkou pre vznik progesterónu, estrogénu, kortizolu, testosterónu a dokonca aj vitamínu D. 

Jedným zaujímavým vedeckým zistením je, že u starších ľudí, ktorí majú vyššiu hladinu cholesterolu v tele bola preukázaná lepšia celková funkcia pamäte (v prípade, že mozog nie je inak poškodený). Ďalším odhalením bolo, že ľudia s nižšou hladinou cholesterolu mali vyššie riziko vzniku depresie. 

Mozog vás nemôže bolieť

chronic stress causes the brain to shrink photo u1
Zdroj: ranker.com

Ako sme si už povedali, mozog je riadiace centrum, ktoré okrem iného spracováva aj informácie o bolesti, avšak samotný mozog ako orgán nebolí – neobsahuje totiž receptory bolesti. Niekto by mohol namietať a uviesť ako príklad bolesť hlavy až migrény – tu však bolesť nepochádza z mozgu ale obalov, ktoré ho chránia. 

Niektoré potraviny sú pre mozog nadmieru prospešné 

certain foods really are brain food photo u1
Zdroj: ranker.com

Ukázalo sa, že určité potraviny skutočne dokážu zlepšiť funkciu mozgu. Na akom princípe funguje učenie a pamäť? No predsa na princípe vytvárania nových synapsii, spojení medzi neurónami a ak chceme práve tento proces podporiť, je vhodné začleniť všeobecne prospešné potraviny, kam môžeme zaradiť vlašské orechy, vajcia, losos, avokádo a čo je prekvapivé – aj šampanské! Áno, čítate dobre. Dbajte na dostatok spánku a občas si i zacvičte. 

Mozog sa vyvíja približne do 25.-teho roku života 

man wearing black crew-neck shirt
Autor tejto fotografie je Erik Lucatero

Tým, že dovŕšime 18-te narodeniny, to nezačne znamenať, že celé naše telo spolu s mozgom a psychikou je už absolútne vyvinuté. Mozog sa vyvíja minimálne do veku 20 rokov, preto sa aj ponúka otázka ohľadom zrelosti a zodpovednosti za správanie po oficiálnom dovŕšení dospelosti. 

Vynárajú sa tu totiž otázky, ktoré by mali na spoločnosť obrovský vplyv a to od presadzovania práva až po otázky manželstva a rodičovstva. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.