5 vecí, ktoré nechcete vedieť, ak sa bojíte pavúkov

4562

Než sa pustíme do odhalenia niektorých nepríjemných faktov o pavúkoch, mali by sme si uvedomiť, že mnoho ľudí má strach z pavúkov oprávnene. Pavúky sú pre niektorých z nás jednoducho strašidelné a nechceme vedieť viac, čo však neznamená, že by sme nemali objavovať zaujímavé fakty o nich. Pre tých odvážnejších medzi nami, tu je zoznam zaujímavých faktov o pavúkoch.

Pavúky by teoreticky mohli zjesť celú ľudskú rasu

Ak ste si mysleli, že pavúky sú len neškodné malé tvory, môžete byť prekvapení. Teoreticky by niektoré veľké pavúky mohli zjesť celú ľudskú rasu, ak by mali chuť a príležitosť. Ide však o to, že pavúky sú schopné za rok zjesť viac ako 400 miliónov ton koristi. Ľudia približne dokopy majú asi 287 miliónov ton. Ak by teda zmizla všetka možná potrava pre pavúky, teoreticky by nás všetkých zvládli zjesť.

zoom pavúka
Crab Spider, Face, MD, Beltsville_2013-09-28-17.51.38 ZS PMax“ od Sam Droege is licensed under CC PDM 1.0

Niektoré pavúky môžu zachytiť vzduchové bubliny a prežiť pod vodou

Ak sa bojíte pavúkov, môžete si povedať, že aspoň pod vodou budete v bezpečí. Ale to nie je úplne pravda. Niektoré druhy pavúkov majú schopnosť zachytiť vzduchové bubliny na svojom chĺpkatom telíčku, ktoré im umožňuje dýchať až 24 hodín pod vodou. To znamená, že môžu prežiť pod hladinou, kým nevyschnú ich vzduchové zásoby.

Under the webs„od m yusuf is licensed under CC BY-NC 2.0

Je tu fínske múzeum zamorené čílskymi pavúkmi samotárov

Ak sa bojíte pavúkov a zároveň máte plány navštíviť Fínsko, možno by ste mali zvážiť, či sa vydáte do prírodovedného múzea v Helsinkách. Toto múzeum sa muselo jedného dňa zatvoriť pre verejnosť, keď zistili, že je zamorené pavúkmi samotármi z čeľade Sicariidae. Títo pavúci sú známi svojou jedovatosťou a ak uhryzne človeka, môže spôsobiť dokonca aj smrť.

black and yellow bee on red wall
Foto od Denis Oliveira na Unsplash

Talianski vedci vyrobili super pavúky, ktoré produkujú hodváb silnejší ako kevlar

Vedci v Taliansku vykonali revolučný experiment. Urobili to tak že pavúkom dali vodu ktorá obsahovala uhlíkové nanorúrky alebo grafénové vločky. Pavúky vodu vypili a potom zistili, že vlákno naplnené ulíkom a grafénom je silnejšie ako akékoľvek vlákno, ktoré vyrobili ľudia.

pavúčia sieť
Foto od Pavel Neznanov on Unsplash

Najrýchlejšie uhryznutie pavúkom na svete bolo namerané rýchlosťou 1/10 sekundy

Predstavte si, že stojíte v prírode a nevinný pavúk sa k vám rozhodne prísť pozrieť zblízka. Pri videní pavúka nemáte čas na reakciu, pretože jeho uhryznutie je neuveriteľne rýchle. Najrýchlejšie uhryznutie pavúkom na svete bolo zaznamenané pri rýchlosti 1/10 sekundy, čo je oveľa rýchlejšie, než by ste dokázali rozpoznať pohyb.

macro shoot photography of brown spider
Foto od Егор Камелев na Unsplash

Aj keď pavúky môžu byť pre niektorých ľudí nepríjemné, nechceme odhovárať od zvedavosti a poznávania. Pavúky sú zaujímavými tvormi, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu v ekosystémoch. Možno sa na nich pozrieť novými očami a oceniť ich jedinečné schopnosti.

Zdroj

Tomáš Hanták
Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre