Zopár faktov o spánku, ktoré vás možno prekvapia.

7693

Ľudia sa zaujímajú o vedu, technológie, históriu alebo biológiu a koľkokrát sú tak ponorený do štúdia, práce a celkovo povinností, že zabúdajú na seba a na plnenie základných potrieb – akou je napríklad spánok. Koľko toho o ňom vlastne viete? Je dôležitý a žiť bez neho nie je možné, ale čo robíme pre to, aby bol kvalitný? Dbáme na to, aby sme boli psychicky v pohode, a tým pádom si oddýchli aj fyzicky? Dodržiavame dostatočný počet hodín? 

Človek by si myslel, že spánok je bežná automatická súčasť života človeka, no nemusí to tak byť – môže sa s ním totiž spájať mnoho problémov. Veda napreduje a my sa dozvedáme nové a nové informácie. Áno, aj o spánku. 

Poďme sa pozrieť na niekoľko šialených faktov o tajomnom spánku. Tak potrebnom, žiadúcom a opomínanom. 

Nemôže sa vám snívať o niekom, koho ste nikdy nevideli 

woman sleeping on blue throw pillow
Autor tejto fotografie je bruce mars

Na základe rôznych vedeckých štúdií a dohadov a predpokladov sa zistilo, že každého človeka, ktorý sa objavil vo vašom sne, ste už museli niekde vidieť. Nemusíte ho nutne poznať a možno ste ho v tú chvíľu ani priamo neregistrovali, no váš mozog si jeho podobizeň zapamätal a pretavil do sna. 

Spánok vám pomôže v učení 

woman sleeping on bed beside book
Autor tejto fotografie je Zohre Nemati

Nefunguje to síce tak, že si dáte knihu pod vankúš a zatiaľ čo vy budete späť, všetky potrebné vedomosti vám prelezú do hlavy (je to krásna predstava, ale nereálna). Avšak! Prišlo sa na to, že ak si krátko po učení nových informácií pôjdete ľahnúť, počas spánku sa vám nové informácie lepšie uložia a uchovajú na dlhší čas. 

Aký bol predchodca budíka?

V minulosti boli najatí ľudia, ktorí každé ráno prechádzali mestom s dlhou palicou a klopali na okná robotníkov so zámerom prebudiť ich – takto to fungovalo predovšetkým v priemyselnej Británii. Čo je však nadmieru zaujímavé je fakt, že tento spôsob sa na niektorých miestach praktizoval až do 70.rokov minulého storočia. 

Nedostatok spánku môže skrátiť váš život a zvýšiť vašu hmotnosť 

obrazok1 experiment spanok
Zdroj: flickr

Spánok, ktorý dlhodobo nepresahuje 6 hodín má totiž nesmierny negatívny vplyv na vaše zdravie a môže skrátiť dĺžku vášho života, takisto môže stáť za zvýšením telesnej hmotnosti a kolísavou hladinou glukózy. 

Rekord bez spánku je takmer 19 dní

Presnejšia hodnota predstavuje 18 dní, 21 hodín a 40 minút. 

Človek, ktorý toto podstúpil sa sťažoval na rozmazané videnie, mal nezrozumiteľnú reč, halucinácie, paranoje a taktiež trpel na výpadky pamäte a poruchu koncentrácie.

Časté nočné mory môžu ukazovať na zdravotné problémy

woman sitting on bed
Autor tejto fotografie je Ben Blennerhassett

Ak sa pýtate aké, tu je odpoveď – týka sa to predovšetkým chorôb srdca, depresie ale tiež za tým môže byť vysadenie niektorých liekov alebo aj rakovina. 

Niektoré z najväčších katastrof boli spôsobené nedostatkom spánku

Ľudia sú prepracovaní a ani si nestihnú uvedomiť a stane sa niečo, čo ovplyvní ďalšie a ďalšie generácie, žiaľ nie pozitívne. Príkladom je výbuch raketoplánu Challenger, únik ropy Exxon Valdez a dokonca aj jadrová katastrofa v Černobyle.

Zamestnanci dopravného priemyslu trpia na nedostatok spánku, čo môže byť nebezpečné 

white freight truck on road during daytime
Autor tejto fotografie je Caleb Ruiter

Uvádza sa, že až 14% vodičov nákladných vozidiel spôsobilo dopravnú nehodu kvôli nedostatku spánku. Jeden zo šiestich vlakových dopravcov uvádza ten istý dôvod. Čo je ale naozaj desivé je fakt, že sa to netýka len dopravných prostriedkov na Zemi – totiž aj 1 z piatich pilotov povedal, že kvôli únave urobil vážnu chybu. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.