Tarantuly – fascinujúce stvorenia, o ktorých sa oplatí dozvedieť niečo nové.

1505

Tarantuly sú tvory, z ktorých máte buď panický strach, zaujímate neutrálny postoj, kedy sa ale držíte ďaleko od nich alebo vás fascinujú. Ak patríte do tretej skupiny, rozhodne nie ste divný, práve naopak – sú to jedny z najúžasnejších tvorov na planéte. Medzi ľuďmi majú zlú povesť, no väčšinovo platí, že ide o relatívne neškodné stvorenia. Možno za ich zlú povesť môže práve ich tak trochu desivý vzhľad. Osem dlhých a chlpatých nôh skrátka nevyzerá roztomilo. 

Ak však prekonáte strach a odvážite sa ich spoznať bližšie, sami zistíte, že ovplývajú mnohými fascinujúcimi vlastnosťami. Tarantuly nie sú ani zďaleka najnebezpečnejšie pavúky – pokiaľ majú možnosť vyhnúť sa vám, urobia všetko preto, aby sa s vami nestretli. Ani oni nestoja o problémy.

Je ich viac ako 200 druhov a vyskytujú sa na všetkých kontinentoch s výnimkou Antarktídy. Stále je však veľa toho, čo sa o nich môžeme naučiť. Tu je zopár príkladov. 

Ich proces zvliekania je naozaj extrémny

Zdroj: ranker.com

Tarantuly sa počas svojho života zvliekajú hneď niekoľkokrát. Zbavujú sa pritom svojho exoskeletu a zároveň zväčšujú veľkosť a stávajú sa dospelými. Dĺžka trvania samotného zvliekania sa môže líšiť v závislosti od druhu – od hodiny až po celý týždeň. Tento proces je tak komplexný a dramatický, že si pri ňom môžu nahrádzať aj vnútorné orgány alebo končatiny. 

Tarantuly nie sú takmer nikdy agresívne

Zdroj: ranker.com

Možno majú povesť hrôzostrašných desivých príšer, ale len zriedka predstavujú pre človeka reálne nebezpečenstvo. Veľmi dobre totiž dokážu vycítiť blízkosť človeka, na čo reagujú tak, že sa mu snažia vyhnúť (vnímajú ho ako potenciálne nebezpečenstvo). Podľa odborníka pracujúceho s týmito zvieratami aj v prípade, že sa cítia v ohrození a musia sa brániť, vstreknú iba malé množstvo jedu, ak vôbec. 

Môžu žiť až 30 rokov

Dĺžka života tarantúl sa výrazne líši medzi jednotlivými druhmi a zároveň to záleží aj na pohlaví. Pre tarantuly totiž platí veľmi výrazný a podstatný sexuálny dimorfizmus. Samice sa vo voľnej prírode môžu dožívať veku až 30 rokov (v zajatí je to asi 20). K protikladu k samiciam sa samce dožívajú len približne sedem rokov. 

Siete spriadajú skôr kvôli reprodukcii ako pre lovenie koristi 

black tarantula on cobweb
Autor tejto fotografie je Julian Göbel

Väčšina pavúkov spriada siete, ktoré predstavujú akúsi pascu pre hmyz, ktorý je veľmi chutnou korisťou pavúkov. Tarantuly ale svoje siete využívajú na trochu iný účel. Samce nimi chcú prilákať samice, je to ich spôsob ako dať vedieť, že sú pripravení na párenie. Následne si samec spermiami potrie pedipalpy a pomocou nich dochádza ku kopulácií so samicou.

Na obranu vystreľujú ostré chĺpky

brown and black spider on black background
Autor tejto fotografie je Deepak Yadav

Veľa ľudí si myslí, že na tarantulách je najhorší ich jed, ktorý obsahuje toxíny – tie však nie sú pre človeka najnebezpečnejšie. Viac by sme sa mali obávať urtikujúcich chĺpkov. Ide o bežný obranný mechanizmus vlastný niektorým rastlinám alebo húseniciam. Každý osteň spôsobuje podráždenie a zápal (obzvlášť bolestivé je to, keď zasiahnu oči). V prípade, že by to postihnutý neriešil, hrozila by mu až slepota. 

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Em
6. marca 2024 14:06

Je to Vtáčkar (česky Sklípkan), nie tarantula.