Myslíte si, že poznáte veveričky? 5 zaujímavostí a faktov, ktoré o týchto zvieratách určite neviete

3343

Veveričky, tie malé stvorenia, ktoré vidíme pobehovať v parkoch či lesoch. Okrem toho, že sú to zručné akrobatky dokážu toho oveľa viac. Poď sa presvedčiť.

Veveričky a ich zimná zručnosť

Aj keď je sneh pre mnohé zvieratá prekážkou, veveričky si s ním hravo poradia. Dokážu nájsť potravu zakopanú pod snehom až do hĺbky jedného metra. Ich schopnosť vycítiť potravu a vykopať si k nej tunel je rozhodujúca pre prežitie v chladných zimných mesiacoch.

d5d603c1 f77c 40a1 9f8c 768211e42386
Autor tejto fotografie je vincent.lee_yk

Neustále rastúce zuby

Veveričky, podobne ako iní hlodavci, majú predné zuby, ktoré nikdy neprestávajú rásť. Tento rast je kompenzovaný neustálym hryzením, ktoré zuby udržuje v správnej dĺžke. 

Strata potravy kvôli zlodejom

Zaujímavé je, že veveričky prichádzajú až o 25 % svojich zásob potravy, ktoré sú ukradnuté inými veveričkami alebo vtákmi. To sa deje najmä kvôli ich systému zakopávania potravy na rôznych miestach. Na niektoré z nich veveričky zabudnú a to využívajú iné zvieratá.

2b8753e3 beaa 4c21 9cd9 cb3c231b177f
Autor tejto fotografie je angrykarl

Úniková stratégia

Pri ohrození veveričky utekajú vo zvláštnom cik-cak vzore, čo im pomáha vyhnúť sa dravcom. Táto technika je efektívna proti vtákom a iným predátorom, avšak nie je účinná voči automobilom, preto dávajte pozor.

Falošné zakopávanie orechov

Jednou z najzaujímavejších taktík veveričiek je „falošné zakopávanie“ potravy. Pri tomto manévri veverička simuluje zakopávanie orecha, no v skutočnosti ho necháva inde. Tento trik slúži na zmätenie potenciálnych zlodejov potravy. Aj keď sa nezdá, sú prefíkané. 

selective focus of brown rodent
Autor tejto fotografie je Peter Fogden

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.