Zopár faktov viažúcich sa k zime, ktoré vás zahrejú pri srdci. Čítajte.

1323

Veľká väčšina z nás si zimu predstavuje ako obdobie, kedy teploty klesnú pod nulu a všade sa nachádza snehová prikrývka. Dnes však už môžeme vidieť, že zimy sú teplejšie a ak aj udrú nejaké mrazy v drvivej väčšine prípadov to býva až v období po sviatkoch, niekedy v januári či februári. Ak máme teda obmedzený čas a možnosti na to, aby sme si zimu a sneh užili dosýta, my sme sa vyšantili a našli pre vás niekoľko fascinujúcich faktov, ktoré vás ohromia (a nenechajú chladným), nakoniec, uvidíte sami. 

Ľudia narodení v zimných mesiacoch sú menej podráždení

bundled up baby in stroller
Zdroj: shutterstock

Možno ste si to všimli aj vy. Jednoducho, ľudia narodení počas jarných a letných mesiacov prekypujú temperamentom a nie zriedka sú známy tým, že často menia nálady, prípadne sa dokážu poriadne naštartovať. V protiklade k tomu, ľudia narodení v zimných mesiacoch, majú skôr pokojnejšiu povahu, nebývajú často podráždení a nie sú ani nijak zvlášť konfliktní. 

Snežná búrka naozaj existuje

winter sky with snow falling

Zažiť letnú búrku s hrmením a bleskami nie je nič nezvyčajné, ale vedeli ste, že aj počas zimy nás môže postretnúť búrka, ale zimná. Nejde však len o husté sneženie. Sprevádzať ho takisto môžu blesky a hromy, ale ide o skutočne zriedkavý jav. 

Stretnúť by ste sa mohli aj s ružovým snehom 

pink glow on snowy forest

Mohli by sme tak vtipne povedať, že poznáme sneh žltej farby, prípadne hnedej či sivej (to však platí hlavne, keď je niečím znečistený). V skutočnosti je ale sneh bezfarebný a bielu farbu len odráža.

Potom ale naozaj existuje ružový sneh. Za jeho vznikom stoja ružové riasy, ktoré ho sfarbujú, a aj keď vyzerá naozaj rozkošne a chutne, konzumovať ho zaručene neodporúčame.

Zvláštne snehové útvary

snowroller
Zdroj: shutterstock

Klasické snehové gule totiž už prekvapia len málokoho, preto sa príroda opäť rozhodla prekvapiť a priniesť nám snehové valce. A ako vlastne vznikajú? Stačí, aby fúkal dostatočne silný vietor, ktorý by kusy snehu roloval po snehovej pokrývky, ideálne z kopca. Nie je na tom nič komplikované a originálne útvary sú hneď na svete, aby sa im ľudia mohli diviť.

Niektoré mestá používajú na zľadovatené cesty namiesto soli rôzne náhrady 

salt truck on icy road
Zdroj: shutterstock

Je bežnou praxou posýpať zľadovatelé či zasnežené cesty alebo chodníky technickou soľou. Vďaka nej by sa klzký ľad mal roztopiť a tým by sa malo minimalizovať riziko katastrofy. Soľ však môže byť škodlivá pre životné prostredie, a preto sa niektoré mestá pokúsili pristúpiť na ekologickejšiu, no rovnako účinnú variantu. Použili napríklad džús z repy, odpadové produkty z výroby piva alebo soľanku. 

Preteky začali v Novom Mexiku v 70. rokoch minulého storočia

man using a shovel as a sled
Zdroj: shutterstock

Stačilo, aby sa našlo zopár ľudí, ktorým sa nechcelo chodiť až na samý vrchol zasneženého kopca a okrem lyží im stačila aj obyčajná plastová “lopata”, na ktorej sa spustili dolu svahom. Ľudia sa zabávali a začali medzi sebou súťažiť (dnes sa to stalo populárnym zimným športom). 

V roku 2012 obyvateľ Angel Fire Chad Denney vytvoril nový rekord v mužskej divízii – trať dlhú 300 metrov prešiel za 13,5 sekundy! To vychádza na 22m/s.

Najväčšia zaznamenaná snehová vločka

snow covered tree during daytime
Autor tejto fotografie je Aaron Burden

Podľa všetkého mala táto vločka merať neuveriteľných 38 centimetrov. Pravdepodobne sa však nejednalo o jednu jedinú snehovú vločku, ale o spleť viacerých malých vločiek.

Najvyšší zaznamenaný snehuliak 

snowman with red knit cap and red knit cap
Autor tejto fotografie je Showkat Chowdhury

Stavanie snehuliaka je klasickou zimnou aktivitou, pri ktorej sa zabaví celá rodina. Jedna rodina to však dotiahla do extrému. Bol február roku 2008 a oni strávili mesiac stavaním snehuliaka, ktorý bol v podstate žena menom Olympia. Merala ohromných 36 a pol metra.

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.