Farboslepý muž navrhol aplikáciu, ktorá pomôže ľuďom s rovnakou diagnózou

815

Farbosleposť postihuje približne 1 z 12 mužov a 1 z 200 žien. Odhaduje sa, že približne 300 miliónov ľudí po celom svete trpí touto nepríjemnou diagnózou. Tá môže byť spôsobená genetikou alebo rôznymi chorobami, ako je cukrovka či skleróza. Farbosleposť sa najčastejšie prejavuje tým, že postihnutý nedokáže správne vidieť červenú a zelenú farbu, ale v skutočnosti existujú rôzne typy a rôzne závažnosti tohto stavu. Pre mnohých zdravých ľudí je ťažké pochopiť ako žijú ľudia s touto diagnózou a aj preto vznikla mobilná aplikácia.

Aplikácia s názvom Color Blind Pal tak umožňuje ľuďom s týmto nedostatkom lepšie rozlišovať farby a rozpoznávať ich. Vytvoril ju Vincent Fiorentini, ktorý celý život nedokáže rozoznať červenú a zelenú farbu. Aplikácia slúži dvom hlavným účelom: prvým je pomôcť ľuďom s vizuálnou farbosleposťou, druhým a tým najdôležitejším je pomôcť tým, ktorí touto diagnózou trpia, vidieť veci lepšie. Funguje tak, že posúva farby objektov, aby mohol človek lepšie rozlišovať medzi farbami. Aplikácia tiež pomáha osobe určiť a pomenovať farbu. Je plne k dispozícii pre operačné systémy Android a iOS.

Prvá fotografia zobrazuje farby vnímané zdravým zrakom, druhá zobrazuje ako farby vníma farboslepá osoba nevidiaca rovnakú farbu a tretí obrázok ukazuje, ako im aplikácia pomáha:

Aj takto vyzerá aplikácia:

 

Zdroj

Foto: Boredpanda

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre