Farmár objavil vzácne fosílie dinosaura, ktorý patril do rodiny Tyrannosaurov, no žil ešte ďaleko pred nimi

650

Tyrannosaurus rex, ktorý sa považuje za kráľa dinosaurov, získal nového člena rodiny. Fragmenty skamenenej lebky patriace do predtým neznámeho druhu medzi tyrannosaurami sa našli v južnej Alberte v Kanade. A to všetko vďaka Johnovi De Grootovi, farmárovi a nadšencovi paleontológie, ktorý našiel vzácnu fosíliu počas túry.

Zaujímavé je, že ide o prvého tyrannosaura, ktorého pozostatky boli za posledných 50 rokov nájdené v Kanade a je to zároveň jeden z najstarších druhov dinosaurov nájdený v Severnej Amerike. Vedci sa dokonca domnievajú, že Thanatotheristes degrootorum žil 2,5 milióna rokov pred svojim blízkym príbuzným Tyrannosaurom rexom. Bol to takisto hrozivý tvor ako známejší tyrannosaurus a našu planétu obýval pred 79,5 miliónmi rokmi. Bol dlhý 8 až 9 metrov a vážil viac ako dve tony, pričom tyrannosaurus bol dlhý až 12 metrov.

Muž našiel fosílie počas obyčajnej túry v Hays. „Čeľusť bola absolútne úžasným nálezom. Vedel som, že je to vzácny objav, pretože bolo jasne vidieť zuby,“ povedal objaviteľ. „Tento druh sa dá odlíšiť od ostatných tyranosaurov početnými charakteristikami lebky, ale najvýznamnejšie sú vertikálne hrebene, ktoré vedú po dĺžke jeho hornej čeľuste,“ vyjadril sa Jared Voris, hlavný autor štúdie.

Alberta je vcelku bohatým náleziskom dinosaurov, pretože v minulosti ich už tam bolo nájdených viacero. A je tiež domovom paleontologického múzea Royal Tyrrell, jediného kanadského múzea venovaného výskumu staroveku. Táto novoobjavená fosília sa pripája k rodine ďalších tyrannosaurov nájdených v Kanade, a to presnejšie: Daspletosaurusa, Gorgosaurusa, Albertosaurusa a Tyrannosaurusa rexa. Daspletosaurus bol posledným objavom fosílnych tyrannosaurov v Kanade, ktorý bol objavený v roku 1970. Objav tejto fosílie tiež umožnil vedcom zistiť, že rôzne skupiny tyrannosaurov žili v Severnej Amerike, počas obdobia neskorej kriedy pred 74 až 80 miliónmi rokov.

Skupina Daspletosaurini, do ktorej Thanatotheristes patril, sa potulovala medzi južnou Albertou a Montanou, zatiaľ čo iné sa nachádzali v centrálnej Alberte alebo v južných častiach USA. Mnoho ďalších dinosaurov nájdených v Alberte bolo datovaných do roku 66 až 77 miliónov rokov späť. Thanatotheristes zdôrazňuje rozmanitosť, a to nielen v kanadských fosílnych záznamoch, ale aj v celej rodine tyrannosaurov. „Tento objav je významný, pretože vyplňuje medzeru v našom chápaní evolúcie tyrannosaurov,“ povedal Dr. François Therrien, kurátor pôsobiaci v Kráľovskom múzeu Tyrrell.

 

 

Zdroj

Foto: Youtube

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre