Anatómia zvierat je nesmierne obdivuhodná, môže za to rozmanitosť druhov živočíšnej ríše. Tieto fakty vás ohromia.

1204

Majitelia domácich zvierat alebo ich milovníci majú o nich čo to naštudované. Koľko toho ale vie bežný konzument vedomostí z rôznych oblastí? Vedeli ste, že samica holuba si sama vytvára takzvané holubie mlieko, ktorým kŕmi mláďatá alebo že zlaté rybky nemajú žalúdok? Anatómia zvierat nie je ako tá ľudská, je oveľa zaujímavejšia a hlavne rozmanitejšia. Len si predstavte koľko rôznych druhov živočíchov existuje na našej planéte. Patria sem stavovce, ale i bezstavovce – my ľudia sme len kvapkou v mori. 

Nahliadnite spolu s nami do animálneho sveta a rozšírte svoje obzory. 

Psy dokážu do istej miery zatiahnuť očné buľvy

black pug with gray knit scarf
Autor tejto fotografie je charlesdeluvio

Môže za to sval, ktorý sa upína k očným buľvám psa a nazýva sa musculus retractor bulbi. Vďaka nemu môžu psy v určitých situáciách zatiahnuť očné buľvy hlbšie do očných jamiek (možno ste si to všimli, keď ste boli nútený kvapkať svojmu psovi do oka lieky). 

Ďateľ disponuje extrémne dlhým jazykom, v ktorom sa nachádza kosť 

Zdroj: ranker.com

Ďateľ možno nepatrí k najzaujímavejším vtákom, no anatómia jeho jazyka je fascinujúca. Ich jazyk je totiž extrémne dlhý, čo využívajú na vyťahovanie hmyzu z dier v stromoch. Jazyk je tak dlhý, že sa im nezmestí len do zobáka, takže sa obmotáva okolo celej jeho lebky (tým aj chráni mozog pred otrasmi). Akoby to bolo málo desivé, v určitej časti jazyka sa nachádza kosť. 

Argonaut má odnímateľný penis 

Zdroj: flickr

Ide o tak trochu zvláštne chobotnice (sú to jediné hlavonožce, ktoré si vytvárajú ulitu). Samce sú v porovnaní so samicami menší a majú odnímateľný penis. Ako je to možné? Samci nosia svoju spermu v špeciálnom chápadle, ktoré sa nazýva hektokotylové rameno. V prítomností samice sa oddelí od tela a samé dokáže k samici doplávať (samec po tomto zomiera). Chápadlo sa prichytí k samičke prísavkami a tu dôjde k oplodneniu vajíčok, ktoré sa nachádzajú v útrobnom vaku samice. Tieto vajíčka môžu byť oplodnené spermiami od viacerých hektokotylov (to znamená viacerých samcov). 

Samice kengúr majú tri vagíny

Zdroj: shutterstock

Kengury ale zďaleka nie sú jediné. Táto anatomická zvláštnosť sa týka aj klokanov, koál, vombatov, ale i tasmánskeho diabla. Okrem troch vagín ale disponujú aj dvomi maternicami. Ľavá a práva vagína slúži ako “kanál” kam sa zasúva penis samca a prúdi tade ejakulát s obsahom spermií. Tretia vagína funguje ako pôrodný “kanál”. Mláďatá kengúr sú v čase pôrodu nie oveľa väčšie ako fazuľa. Samé sa dokážu „prehrabať“ srsťou a dostať sa až do vaku samice, kde vývoj pokračuje. 

Kengura môže byť súčasne tehotná dvakrát (jedno mláďa sa bude vyvíjať v jednej maternici a druhé v druhej). V takom prípade sa vyvíjajú postupne jedno po druhom. Kengurám teda vyhynutie nehrozí. 

Sliepky dokážu meniť pohlavie 

white and brown chicken on green grass field during daytime
Autor tejto fotografie je sippakorn yamkasikorn

Počas embryonálneho štádia má malé kuriatko dve pohlavné žľazy. Ľavá pohlavná žľaza sa zmení na vaječník alebo semenník (pravá sa nediferencuje). Takto sa nám narodí samica alebo samec. Avšak v prípade, že dôjde k poškodeniu vaječníka, z pravej pohlavnej žľazy sa vyvinie semenník a zo samice máme samca. Stratí schopnosť znášať vajcia a aj výzorom bude pripomínať skôr kohúta.

Kone nemajú žlčník

brown and white horse
Autor tejto fotografie je Silje Midtgård

Potrava pre koňa je totiž väčšmi bohatá na sacharidy alebo bielkoviny, neobsahuje tuky, ktoré by mohli tráviť len za pomoci žlčníka. Prakticky na to malé množstvo tuku, ktoré vo svojej potrave prijímajú (veľkú časť ich diéty tvorí pasenie sa na zelených pasienkoch), im stačí spracovanie pečeňou. Ich žlčník nemal využitie a tak evolučne zanikol. 

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre