Fascinujúce fakty o Pompey Pilieri v Alexandrii – Egypt

795

Táto pamiatka je jedna z najznámejších turistických atrakcií v Alexandrii v Egypte. Pre drvivú väčšinu ľudí v našich končinách možno menej známa. Väčšine turistov sa z Egyptom spájajú najmä pyramídy. Tamojší ľudia ju však poznajú veľmi dobre a aj zahraniční turisti sa tam zastavujú a vyhľadávajú ju.

pompey pillar in alexandria fotografia
Foto od isawnyu

Tento architektonický zázrak sa nachádza uprostred zrúcaniny Serapea v egyptskom pobrežnom meste Alexandria. Je to jeden z najväčších monolitov z dávnych dôb. Serapeum bol starobylý grécky chrám, ktorý bol postavený za vlády Ptolemaického kráľovstva v Egypte a bol venovaný Bohu Serapisovi, ktorý bol považovaný za alexandrijského ochrancu.

Napriek tomu, že Pompeyov pilier je pomenovaný po Pompeyovi – rímskom politickom a vojenskom vodcovi, stĺp s ním nie je žiadnym spôsobom spojený. Pompejov pilier bol takto chybne pomenovaný. V skutočnosti bol postavený v roku 297 nášho letopočtu, ako oslava víťazstva rímskeho cisára menom Dioklecián (ktorý vládol Rímu medzi rokmi 284 a 305 nášho letopočtu a ovládal aj Egypt) počas vzbury v Alexandrii.

Stĺp je vo forme monolitického hriadeľa, ktorého základný priemer je 2,71 m. Hriadeľ stĺpa s výnimkou základne a kapitálu (najvyššia časť stĺpa) je vysoký 20,46 m. Ak sa zohľadní výška základne a kapitálu, celková výška stĺpa je 26,85 m. Stĺp bol vyrezaný z jedného kusu červenej žuly z Aswan a jeho odhadovaná hmotnosť je 285 ton.

Tento pilier stojí vysoko na skalnej plošine v ostrom kontraste s okolitými zrúcaninami Serapea. Chodník vedúci od stĺpa smerom dole sa spája so zrúcaninou chrámu. V blízkosti Pompeyovho stĺpu sú tiež dve sochy sfingy. Hoci bol Serapeum jedným z najkrajších chrámov v tejto oblasti, bol ťažko vyplienený a zrejme zničený rímskymi vojakmi alebo kresťanmi. Preto z neho dnes už nič nezostalo. V tejto oblasti sa tiež nachádza známa alexandrijská knižnica.

pompey pillar in alexandria fotografia
Foto od kawanet

Zdroj: worldatlas

 

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre