Fascinujúce fakty o ústach. Toto vás prekvapí.

5119

Ústa sú nevyhnutným orgánom pre prežitie. Začínajú sa formovať naozaj veľmi skoro počas intrauterinného vývoja. Ich súčasťou je jazyk, zuby, ďasná, podnebie a ohraničené sú lícami, pričom každá štruktúra má svoju funkciu a je pre nás nenahraditeľná. 

Vďaka ústam môžeme prijímať potravu, rozprávať, dýchať. Sú omnoho dôležitejšie ako si dokážeme predstaviť a spája sa s nimi niekoľko úžasných charakteristík, o ktorých ste ani len netušili. 

Muži majú vo všeobecnosti dlhší jazyk ako ženy 

woman showing tongue
Autor tejto fotografie je Hayes Potter

Samozrejme, ako vo všetkom aj v tomto sa stopercentne nájdu výnimky, no vo všeobecnosti to platí. Svetový rekord pre najdlhší jazyk muža je desať centimetrov, zatiaľ čo svetový rekord najdlhšieho ženského jazyka je len sedem centimetrov. 

Hlavná funkcia uvuly 

children with oral health and tonsillitis
Zdroj: istock

Ak sa pýtate, čo je to uvula – je to čapík, ktorým je zakončené mäkké podnebie a nachádza sa hlboko v hrdle. O jeho funkcii sa neustále diskutuje, ale predpokladá sa, že pomáha pri rozprávaní. Vďaka nej sa v krátkom čase môže vylúčiť väčšie množstvo slín, ktoré sú potrebné pre lubrikáciu úst pri vytváraní komplikovaných zvukov. 

Ženy majú na jazyku viac chuťových pohárikov ako muži 

Výskumníci z Yale zistili, že asi 35 % žien, ale iba 15 % mužov dokáže s veľkou presnosťou rozoznať jednotlivé chute, čo znamená napríklad, že sú citlivejší voči vnímaniu horkej, sladkej a kyslej chuti. Za zmienku tiež stojí, že ženy v plodnom veku vnímajú chute ostrejšie. 

Sliny sú potrebné k tomu, aby sme cítili jednotlivé chute 

AdobeStock 95489929 1632323164 49698 1
Zdroj: istock

Na to, aby ste vedeli rozoznať, či je dané jedlo slané, sladké alebo horké potrebujete sliny. Tie totiž rozkladajú prijaté jedlo na molekuly, ktoré následne sú rozpoznané chuťovými pohárikmi. Bez slín by k tomu nedošlo a vy by ste necítili žiadnu chuť jedla. 

Odtlačok jazyka je jedinečný, rovnako ako odtlačok prsta

Nie je možné, aby ste s niekým na svete mali stopercentne rovnaký jazyk, pretože platí, že rovnako ako odtlačok prsta, aj odtlačok jazyka je jedinečný a dá sa na jeho základe identifikovať osoba. V kriminalistickej praxi je to však z pochopiteľného dôvodu irelevantné. 

V ústach sa nachádza viac baktérií ako ľudí na Zemi

white and blue round decor
Autor tejto fotografie je CDC

Ak ste si mysleli, že svetová populácia začína byť ohromujúca, predzradíme vám veľkosť osadenstva vo vašich ústach. Nachádza sa v nej totiž neuveriteľných asi 30 miliárd mikroorganizmov. Vaše ústa sú pre ne ideálnom prostredím a pre vás sú nevyhnutnou súčasťou mikrobiómu.

Pri bozkávaní sa prenesie asi 80 miliónov baktérií

man in blue button up shirt kissing woman in white spaghetti strap top
Autor tejto fotografie je Hendo Wang

Na základe štúdie vykonanej v Amsterdame sa zistilo, že pri 10-sekundovom bozku sa prenesie asi 80 miliónov baktérií. Vedci tiež dospeli k záveru, že ak sa pravidelne bozkávate s rovnakým partnerom, typy baktérií vo vašich ústach sa podobajú.

Úsmev môže posilniť váš imunitný systém

Keď sa úprimne usmievate a pociťujete šťastie, v krvi vám klesá hladina stresového hormónu, ktorý okrem iného spôsobuje pokles buniek imunitného systému. Pri znížení jeho hladiny sa váš imunitný systém obnoví a je pripravený bojovať proti infekciám rôzneho druhu. 

Pery a ich spojitosť s plodnosťou 

person with red lipstick and black mascara
Autor tejto fotografie je engin akyurt

Plné, zvodné pery žien sú znakom veľmi dobrej plodnosti. Sú totiž prejavom vyššej hladiny estrogénu. A možno práve toto je vysvetlením, prečo mužov ženy s plnými perami tak nesmierne priťahujú a dávajú im prednosť pred ženami s úzkymi perami. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.