Fotograf 7 rokov fotografoval ryšavých ľudí po celom svete a hovorí, že to nie je len o vlasoch

993

Iba 1 – 2% svetovej populácie má prírodné ryšavé vlasy, čo z nich robí veľmi jedinečných ľudí. Na druhej strane takýto ľudia častokrát bohužiaľ trpia, pretože ich iní šikanujú. No sú to špeciálne bytosti a treba si uvedomiť, že mať ryšavé vlasy nie je žiadnou vadou, práve naopak. Práve toto chcel ľuďom ukázať aj šikovný fotograf.

1 73

Počas posledných siedmich rokov 39-ročný škótsky fotograf Kieran Dodds cestoval po svete a zachytával rôznych ľudí s jednou spoločnou vecou – ryšavými vlasmi. Projekt však nie je len o vlasoch. Ako povedal Kieran, ide o „spojenie ľudí aj naprieč politickým a kultúrnym hraniciam pomocou vzácnej zlatej nitky“. „Nájdite spojenia po celom svete. Chcem, aby si ľudia porovnali portréty a potešili sa z našej rozmanitosti. Sme v určitom smere rovnakí, ale špeciálne vyladení,“ povedal Kieran.

2 68
3 50

Celý tento projekt chlapík odštartoval ešte v roku 2014 v Škótsku. Kieran počas svojho fotografického projektu priniesol zaujímavé objavy, aj keď predovšetkým cestoval po miestach, ktoré sú považované za horúce liahne ľudí s ryšavými vlasmi, akými sú Škótsko či ruské mesto Perm a tiež Jamajka. Najstaršia mutácia génu spôsobujúcom ryšavé vlasy sa dá stopovať v Strednej Ázii, západnej Číne, Afganistane či severnom Pakistane.

4 52
5 50

Kieran previedol svoje medzinárodné nálezy, ktoré pretínajú jedenásť časových pásiem, a to od Ameriky, Európy, Stredného východu a Ázie, do fotografickej knihy s názvom Gingers, ktorá bola vypredaná. Fotograf venoval túto knihu svojim dcéram – dvojčatám, ktoré majú v knihe svoj portrét na poslednej strane. „Chcem, aby keď vyrastú vedeli, že sú súčasťou niečoho väčšieho, nielen skupiny s podobnou identitou, ale skupiny patriacej do väčšej rodiny – celého ľudstva.“

6 46
7 46

„Séria je navrhnutá tak, aby nám pomohla vidieť jednotlivých ľudí z pohľadu, že sme vznikli úplne rovnakým spôsobom. Rozdelenie ľudí do menších skupín na základe nejakých ich charakteristík sa javí ako kontraproduktívne, ak ich naďalej vidíme skôr ako zvláštnych než ako jedinečnú súčasť globálnej ľudskej rodiny,“ dodal chlapík na záver. A nám nezostáva nič iné len s ním súhlasiť.

8 39
9 33
10 31
11 28
12 23

Zdroj

Foto: Boredpanda

Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.