Vedecký pokrok: Fúznou reakciou sa po prvýkrát vytvorilo viac energie, ako sa spotrebovalo

1192

Fúzna reakcia po prvýkrát dosiahla rekordný výstup energie 1,3 MJ a po prvýkrát prekročila energiu absorbovanú palivom, použitým na jej spustenie. O tento mimoriadny úspech sa postarali vedci z Národného laboratória Lawrence Livermore v Kalifornii.

Hoci majú vedci pred sebou ešte obrovský kus práce, výsledok predstavuje výrazné zlepšenie oproti predchádzajúcim výstupom. Ide totiž o osemkrát väčší výstup ako pri pokusoch uskutočnených pred pár mesiacmi a 25-krát väčší ako pri pokusoch z roku 2018.

V tomto prípade išlo o fúziu s inerciálnym udržaním, čo je jedna z metód, ako získavať energiu zo zlučovania jadier atómov. Táto metóda zahŕňa vytvorenie niečoho podobného malej hviezde. Začína to kapsulou paliva, ktorá pozostáva z deutéria a trícia – ťažších izotopov vodíka. Táto palivová kapsula je umiestnená v dutej zlatej komore (približná veľkosť gumy na ceruzke) nazývanej hohlraum.

Potom sa na hohlraum vystrelí 192 vysokovýkonných laserových lúčov, kde sa premenia na röntgenové lúče. Vďaka nim sa mení palivo kapsule na malú kvapôčku plazmy.

Zdroj: Youtube

Cieľom tohto celého procesu je dosiahnuť zapálenie – bod, v ktorom energia generovaná fúznym procesom, prevyšuje celkový energetický vstup. Práca fyzikov a mnohých ďalších odborníkov sa však nekončí. Fyzici dúfajú, že prídu na to, ako ďalej zvyšovať energetickú účinnosť.

ZDROJ

Lucia Gajdošová
Ahojte :) Volám sa Lucia a aktuálne pracujem v marketingovej agentúre. Som milovníčkou kníh, kávy, cestovania a spoznávania nových miest. Popri práci sa venujem aj foteniu a sociálnym sieťam.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre