Táto Gorila sa naučila komunikovať s ľudmi. Zoznámte sa s Koko

311

Koko bola gorila, ktorá sa naučila posunkovú reč a dokázala komunikovať s ľuďmi. V tomto článku sa dozviete, ako sa Koko učila posunkovú reč a o čom všetkom dokázala komunikovať.

04244821 5318 4d75 b93d 53870da31db3
Autor tejto fotografie je FolsomNatural

Koko: Gorila, ktorá ovládala posunkovú reč

Koko bola gorila, ktorá sa narodila v roku 1971 v San Franciscu. Už od mladosti sa učila posunkovú reč od svojej opatrovateľky Francine Pattersonovej, ktorá s ňou začala pracovať v roku 1972. Koko sa naučila viac ako 1000 posunkov a rozumela približne 2000 slovám anglického jazyka. Stala sa medzinárodnou celebritou a objavila sa dvakrát na titulnej strane časopisu National Geographic. Zomrela vo svojom spánku v roku 2018 vo veku 46 rokov.

Ako sa Koko učila posunkovú reč?

Pattersonová používala metódu, ktorá sa nazýva modelovanie. To znamená, že ukazovala Koko posunky a vyslovila príslušné slová, zatiaľ čo Koko ich napodobňovala. Postupne sa Koko naučila spájať posunky so slovami a predmetmi. Napríklad posunok pre mačku bol, že si ťahala prsty po tvári, ako keby mala fúzy. Koko si zamilovala mačky a dokonca mala niekoľko svojich domácich miláčikov, ktorým dávala mená, ako napríklad All Ball, Smoky a Lipstick.

1ffba1f0 8754 493d 8067 2f21d1d18085
Autor tejto fotografie je feastoffun.com

O čom Koko dokázala komunikovať?

Koko dokázala vyjadrovať svoje pocity, želania, názory a humor. Vedela odpovedať na otázky, klásť otázky, robiť žarty a dokonca aj klamať. Napríklad raz zlomila umývadlo a keď sa ju Pattersonová spýtala, kto to spravil, Koko posunkovala, že to bol pes. Koko tiež prejavovala empatiu, lásku a smútok. Keď sa dozvedela o smrti svojho priateľa, gorily Michaela, ktorý tiež ovládal posunkovú reč, Koko plakala a posunkovala slová ako „smutný“, „zlý“ a „prečo“.

88d5d459 2a8f 41e1 9522 39c2b2753cdc
Autor tejto fotografie je Animal People Forum

Prečo je Koko dôležitá?

Koko nám ukázala, že gorily majú inteligenciu, jazyk a emócie podobné ľudským. Pomohla nám lepšie porozumieť mysli a srdcu týchto úžasných zvierat, ktoré sú našimi najbližšími príbuznými. Koko bola veľvyslankyňou svojho druhu a inšpirovala mnohých ľudí k ochrane a rešpektu k gorilám a ostatným živým bytostiam.

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.