Toto je jeden z najvzácnejších rysov tváre na svete. Patríte k tým „jedinečným“?

2036

Ľudia s heterochrómiou majú nápadný a jedinečný vzhľad. Patríte medzi nich aj vy?

Keď rodičia hovoria svojim deťom, že sú výnimočné a jedinečné, neklamú. S toľkými rôznymi rysmi, ktoré tvoria výzor každého jednotlivca, je vzhľad každého človeka úplne odlišný. To znamená, že niektoré črty tváre sú zriedkavejšie ako iné. Ten, ktorý sa objavuje najzriedkavejšie je heterochrómia alebo tzv. oči inej farby.

Aká zriedkavá je heterochrómia a prezrádza niečo o zdraví vašich očí alebo vášho tela? Máme odpovede spolu s ďalšími zaujímavými faktami o tomto neobyčajnom jave. A ak máte modré, či hnedé oči, netrápte sa – stále ste výnimoční a jedineční.

zdroj: gettyimages.com, Uma Shankar sharma

Čo presne je heterochrómia?

Heterochrómia je, keď sú obe dúhovky očí rôznej farby. V prípade, že potrebujete pripomenúť, dúhovka je odborný termín pre kruh na prednej strane oka, ktorý obsahuje farebnú časť a zrenicu v strede.

Existujú tri typy heterochrómie:

  • Úplná heterochrómia: Najzreteľnejšia forma, kedy sú dúhovky úplne odlišných farieb. Keď uvidíte niekoho s úplnou heterochrómiou, hneď si všimnete, že má dve oči rôznej farby.
  • Centrálna heterochrómia: Pri centrálnej heterochrómii má vnútorný kruh inú farbu ako vonkajšia časť dúhovky. Existujú dva rôzne spôsoby, ako sa to môže prejavovať. V prvom je väčšina dúhovky okolo zrenice jednej farby, ale potom je v podstate ohraničená inou farbou. V druhom je okolo zrenice tenký krúžok jednej farby, zvyšok dúhovky je potom inej farby.
  • Čiastočná heterochrómia: Pri tomto type heterochrómie má iba časť jednej dúhovky inú farbu ako jej zvyšok. Z diaľky sa vám na človeku s touto formou heterochrómie nemusí zdať, že má oči inej farby. Bližší pohľad však odhalí, že jedno z ich očí má dve rôzne farby, zatiaľ čo druhé len jednu.

V skratke: Drvivá väčšina ľudí má oči len jednej farby (nepočítajúc čiernu ich zreníc). Ľudia s heterochrómiou majú dve.

a young boy holding a dog in his arms
Photo by Olga Drach on Unsplash

Aká zriedkavá je heterochrómia?

Heterochrómia je extrémne zriedkavá a postihuje menej ako 1 % svetovej populácie alebo menej ako 78 miliónov ľudí na celom svete. Ak sa vám to zdá veľa, vezmite si do úvahy, že 70 % až 80 % ľudí, teda asi 6,4 miliardy ľudí, má hnedé oči – najbežnejšiu farbu očí na planéte.

Modré oči, druhá najbežnejšia farba očí, má 8 % až 10 % (alebo zhruba 800 miliónov ľudí); orieškové oči a jantárové oči 5 % (alebo 400 miliónov ľudí); sivé oči 3 % (alebo 240 miliónov ľudí); a zelené oči len 2 % (alebo 160 miliónov ľudí). Takže odpoveď na otázku „Aká zriedkavá je heterochrómia?“, je veľmi. Ale nie je to až také zriedkavé ako najvzácnejšia krvná skupina, ktorá sa vyskytuje u menej ako 50 ľudí na celom svete!

Zatiaľ čo u ľudí je heterochrómia veľmi zriedkavá, u psov je v skutočnosti pomerne bežná. Medzi plemená, ktoré majú najčastejšie dve rôzne sfarbené oči, patria austrálski dobytkárski psi, austrálske ovčiaky, nemecká doga a sibírsky husky.

Black and White Siberian Husky
Photo by Lucas Andrade on Pexels
a close up of a dog in the snow
Photo by Jairo Alzate on Unsplash

Čo spôsobuje, že ľudia majú rôzne sfarbené oči?

Najčastejšou príčinou heterochrómie (a príčinou farby očí každého človeka) je genetika. Vaše gény určujú, aké množstvo melanínu, hnedého pigmentu, je prítomné v každom oku. Viac melanínu znamená tmavšie oči, zatiaľ čo menej melanínu znamená svetlejšie oči.

Niekedy sa s tým ľudia jednoducho narodia, rovnako ako sa niektorí ľudia narodia s blond vlasmi a niektorí s ryšavými. V tomto prípade sa to nazýva vrodená heterochrómia. Väčšinou je to neškodné, ale niekedy to môže byť príznakom choroby.

Keď sa dieťa narodí s inak sfarbenými očami, alebo sa u neho krátko po narodení rozvinie heterochrómia, môže to byť príznakom nejakého očného ochorenia, ako je napríkald Hornerov syndróm alebo Sturge-Weberov syndróm. „Hornerov syndróm je výsledkom lézie nervovej dráhy, ktorá zásobuje oblasť hlavy a krku. Môže to viesť k heterochrómii, pretože vývoj pigmentácie dúhovky je riadený týmito nervami,“ vysvetľuje optometrista Kerry Gelb. „Sturge-Weberov syndróm je zriedkavá neurologická porucha prítomná pri narodení a charakterizovaná červeno sfarbeným materským znamienkom na hornom viečku na jednej strane tváre.“

Kontrola u oftalmológa môže určiť, či je príčinou jeden z nich, alebo iná očná vada, alebo či je heterochrómia benígna (neškodná), čo zvyčajne je.

person's eyes
Photo by Soroush Karimi on Unsplash

Môže sa vyvinúť heterochrómia v dospelosti?

Áno. Heterochrómia sa môže objaviť aj neskôr v živote. Známa ako “získaná heterochrómia“. Zvyčajne to nie je dôvodom na obavy, hoci ako pri akomkoľvek zdravotnom stave, niekedy to môže značiť problém. Existuje niekoľko možných príčin, ktoré lekár skontroluje, ako je iritída alebo uveitída (opuch oka), krvácanie do oka, glaukóm, cukrovka, mellitus, očná melanóza či oklúzia centrálnej sietnicovej vény. Ak oftalmológ zistí, že za zmenou farby očí stojí jedna z nich, odporučí vám liečbu tohto konkrétneho problému.

close up photography of woman's right eye
Photo by ? Luca Iaconelli ? on Unsplash

Kedy by ste mali navštíviť lekára pre heterochrómiu?

Vždy je dobré navštíviť oftalmológa, keď spozorujete akúkoľvek zmenu vzhľadu vašich očí. To platí bez ohľadu na to, kedy sa heterochrómia vyvinie. Ak sa po vyšetrení vyhodnotí, že s okom nie je žiadny iný zdravotný problém, heterochrómie sa nemusíte obávať. Ak je heterochrómia spôsobená iným zdravotným ochorením, oftalmológ môže odporučiť správnu liečbu.

zdroj

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre