Jeden z vianočných príbehov, pri ktorom sa vám budú slzy tisnúť do očí – strom, ktorý bol zasadený pre malú Lidušku

2869

Zamýšľali ste sa niekedy nad tradíciou stavania vianočných stromčekov na námestiach? Jej korene siahajú približne do obdobia začiatku minulého storočia.

Prvý vianočný stromček bol postavený a rozsvietený na Námestí Slobody v Brne, 13.decembra roku 1924. Toto prvenstvo si vyslúžilo nielen v rámci Československa, ale aj Európy. Celú myšlienku vymyslel a zastrešil vtedajší básnik a novinár Rudolf Těsnohlídek. A ako mu táto myšlienka napadla? Stojí za tým jeden veľmi dojímavý príbeh, ktorý vám teraz radi prerozprávame. 

Ako sa to celé začalo

baby covered with white blanket
Autor tejto fotografie je Marcel Fagin

V meste panoval zhon, a tak sa partička pozostávajúva z troch priateľov vybrala na prechádzku do lesa. To však ešte nevedeli, čo ich na tejto prechádzke čaká. Toho roku v Bíloviciach nad Svitavou poriadne prituhlo, zima sa rozhodne nechcela nechať zahanbiť. Všade boli kopy snehu a na jednej z nich zbadali odložené takmer zamrznuté sedemnásťmesačné dievčatko! Ihneď ho zabalili do kabáta a zaniesli na najbližšiu policajnú stanicu, kde mu nielen pomohli, ale ho aj pomenovali – Liduška. 

Toto dievčatko bolo dcérou dvadsaťpäťročnej slúžky Marie Kosourová z obce Netín. Tá otehotnela s ruským zajatcom, ktorého pridelili na práce na poli na statok, blízko Brna. Zostala tehotná a sama, pričom mala len mizivú šancu, že sa v takom stave niekde zamestná. Dostala sa do takej biedy, že dieťa musela odložiť (za to dostala trest 5 rokov väzenia). 

Rozkošné dievčatko si osvojili manželia Polákovci z Brna, ktorí sa o ňu vzorne starali. Liduška vyrástla a vydala sa za stredoškolského profesora do Prahy. Zomrela 9. januára 1997 vo veku 79 rokov. 

Novinára a básnika Těsnohlídek to chytilo za srdce. Začal uvažovať ako by mohol pomôcť opusteným deťom. Chcel vybudovať detský domov, na čo však potreboval nemalé peniaze. Tak vznikol nápad, potešiť ľudí žijúcich v meste vianočným stromčekom. 

beige and purple baubles
Autor tejto fotografie je Clem Onojeghuo

Inšpiráciu našiel v Kodani, ktorú navštívil (tam sa vždy na Vianoce pod vianočným stromčekom konala zbierka pre chudobné deti)

No aj napriek tomu, že úmysel bol čistý a nezištný, peniaze pribúdali veľmi pomaly. Za štyri roky takýchto zbierok sa vyzbierali peniaze len na položenie základného kameňa. Až po desiatich rokoch od nájdenia Lidušky sa otvoril domov pre 25 opustených detí. (Toho sa už ale autor celej myšlienky, Těsnohlídek, nedožil, pod ťarchou duševnej choroby sa sám zastrelil). 

Zdroj: shutterstock

Avšak posolstvo vianočného stromu republiky, ako ho sám nazval, sa zachovalo až do dnešných dní. Tradícia vystavovania verejných vianočných stromov, prežila aj druhú svetovú vojnu, komunistický režim a dúfajme, že sa zachované aj cez ďalšie ťažké obdobia, ktoré nás zaručene postretnú. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.