21 nádherných fotografií hmloviny, ktoré zachytávajú krásu vesmíru

1780

Hmlovina (nebula) je farebný oblak expandujúceho plynu a prachu. Hmloviny sú centrami zrodu a produktom zániku hviezd. Tieto hmloviny už dlho uchvacujú pozorovateľov hviezd svojou krásou. Prinášame vám 21 najúžasnejších hmlovín vo vesmíre.

1. Hmlovina Carina

(Image credit: NASA Goddard)

Hmlovina Carina je jednou z najväčších oblastí zrodu hviezd, ktoré NASA vidí. Je domovom 12 alebo viacerých hviezd, ktoré majú 50 až 100-násobok hmotnosti Slnka, vrátane nestabilného supergianta Eta Carinae, jednej z najjasnejších známych hviezd.

2. Prstencová hmlovina

(Image credit: NASA Goddard)

Prsteňová hmlovina, známa svojim jednoduchým elegantným tvarom, je vzdialená 2 000 svetelných rokov v súhvezdí Lýra a rozprestiera sa v priemere 1 svetelný rok. Jeho farba bledne s teplotou; horúci modrý plyn v strede slabne na chladnejšiu zelenú a žltý okolo okrajov. Je to obľúbený predmet štúdia amatérskych astronómov.

3. Hmlovina Twin Jet

(Image credit: NASA/Goddard Space Flight Center)

Hmlovina Twin Jet je binárna planetárna hmlovina. Táto hmlovina nemá vo svojom strede jedinú hviezdu, ale má dve hviezdy obiehajúce v binárnom systéme, čo dáva hmlovine dúhové krídla. Známa je aj ako Minkowského motýľ podľa Hermanna Minkowského, vedca, ktorý ju objavil.

4. Hmlovina Helix

(Image credit: NASA/JPL-Caltech/Univ.of Ariz.)

Hmlovina Helix, ktorá sa nachádza v súhvezdí Vodnára, je ďalším obľúbencom amatérskych astronómov kvôli svojim jasným farbám. Silná podobnosť hmloviny s očnou buľvou jej dala prezývku „Božie oko“.

5. Hmlovina Konská hlava

(Image credit: NASA Goddard)

Hmlovina Konská hlava, ktorá sa nachádza v súhvezdí Orion, je podľa NASA jednou z najznámejších a najfotografovanejších hmlovín na oblohe. Ako majestátny kozmický mrak sa tu hmlovina javí ako priehľadná, pretože fotografia bola urobená pomocou infračerveného snímania. Vo vizuálnych vlnových dĺžkach je hmlovina tmavá a červená.

6. Hmlovina Mačacie oko

(Image credit: NASA Goddard)

Hmlovina Mačacie oko sa skladá z 11 prstencov plynu, čo jej dáva jednu z najzložitejších štruktúr zo všetkých známych hmlovín. Bola to jedna z prvých objavených planetárnych hmlovín.

7. Hmlovina Omega

(Image credit: NASA/Marshall Space Flight Center)

Hmlovina Omega je známa aj ako Labutia hmlovina. Podľa NASA je to ohnisko novozrodených hviezd a existuje v súhvezdí Strelec, vzdialenom 5 500 svetelných rokov.

8. Hmlovina Rozeta

(Image credit: ESA and the PACS, SPIRE & HSC consortia, F. Motte AIM Saclay,CEA/IRFU – CNRS/INSU – U.ParisDidedrot for the HOBYS key programme)

Hmlovina Rozeta je hviezdna škôlka – oblasť koncentrovanej tvorby hviezd. Nachádza sa vo vzdialenosti 5000 svetelných rokov v súhvezdí Monoceros (jednorožec).

9. Orlia hmlovina

(Image credit: NASA, ESA and the Hubble Heritage Team (STScI/AURA))

Orlia hmlovina bola objavená v roku 1745. Jej prstovité rozšírenia sú známe ako Piliere stvorenia, ale tvoria len malú oblasť hmloviny so šírkou približne 70 svetelných rokov.

10. Hmlovina Hlava duchov

(Image credit: NASA, ESA & Mohammad Heydari-Malayeri Observatoire de Paris, France)

Hmlovina Hlava duchov je ďalším centrom tvorby hviezd. Jeho červeno-zelená žiara pochádza zo svetla vyžarovaného vodíkom a kyslíkom.

11. Hmlovina Lagúna

(Image credit: NASA Goddard)

Intenzívne žiarenie vytesalo prach a plyn do robustnej hmloviny Lagúna. Zdroj žiarenia? Hviezdy vznikajúce hlboko v strede hmloviny. Lagúna je obrovská oblasť zrodu hviezd, ktorá má dĺžku 100 svetelných rokov.

12. Hmlovina Duša

(Image credit: NASA/JPL-Caltech/UCLA)

Hmlovina Duša sa nachádza 6 500 svetelných rokov od nás v súhvezdí Cassiopeia. Vnútorná dutina hmloviny piliére/stĺpy pripomínajú krajinu v Badlands v Južnej Dakote, hovorí NASA.

13. Hmlovina Bežiace kura

(Image credit: NASA/JPL-Caltech/UCLA)

Hmlovina Bežiace kura sa nachádza v našej vlastnej galaxii, Mliečnej dráhe. Dostalo svoje meno, pretože – uhádli ste – vyzerá trochu ako kura, ktoré sa rúti po oblohe.

14. Hmlovina Pavúk

(Image credit: NASA/JPL-Caltech/2MASS)

Pavúčia hmlovina, ktorá je tiež obyvateľom Mliečnej dráhy, je centrom tvorby hviezd so zelenými úponkami.

15. Hmlovina Trifid

(Image credit: NASA)

Táto hmlovina objavená v roku 1764 je vzdialená 7 000 svetelných rokov a je centrom tvorby hviezd. Má dokonca tmavé jadrá známe ako hviezdne inkubátory, kde je tvorba hviezd obzvlášť plodná.

16. Hmlovina Tarantula

(Image credit: NASA/ESA/CSA James Webb Space Telescope)

Hmlovina Tarantula, tiež známa ako 30 Doradus, je najväčšou a najjasnejšou oblasťou tvorby hviezd v Miestnej skupine galaxií, ktorá zahŕňa Mliečnu dráhu, Andromedu a 20 ďalších menších galaxií. Často je to stredobodom záujmu astronómov, ktorí sa snažia pochopiť vznik hviezd.

17. Hmlovina Labuť

(Image credit: NASA/JPL-Caltech)

Hmlovina Labuť, ktorá sa nachádza 1 500 svetelných rokov od nás, je pozostatkom supernovy – pozostatkom hviezdnej explózie pred 5 000 až 8 000 rokmi.

18. Hmlovina Mravec

(Image credit: NASA/Space Telescope Science Institute)

Hmlovina Mravec si vyslúžila svoje meno, pretože pripomína hlavu a hrudník mravca záhradnej odrody. Umierajúca hviezda podobná slnku v „hrudníku“ hmloviny vrhá svetlo na potenciálny osud slnka.

19. Hmlovina Lebka a skrížené kosti

(Image credit: ESO)

Hmlovina Lebka a skrížené kosti sa nachádza asi 4 400 svetelných rokov od Zeme a je ohniskom tvorby hviezd, ktoré vyzerajú strašidelne ako zlovestná špionážna tvár.

20. Hmlovina Orion

(Image credit: NASA, ESA, M. Robberto (Space Telescope Science Institute/ESA) and the Hubble Space Telescope Orion Treasury Project Team)

Hmlovina Orion je hviezdna škôlka, ktorá je vo vzdialenosti 1 500 svetelných rokov od Zeme najbližšou oblasťou tvorby hviezd. Vďaka svojej blízkosti k Zemi a umiestneniu vedľa Orionovho pásu je možné túto hmlovinu spozorovať voľným okom. Najlepší čas na pozorovanie je január.

21. Hmlovina Pivoňka

(Image credit: NASA/JPL-Caltech/Potsdam Univ.)

Táto hmlovina, ktorá pripomína roztrúsené ružové kvety po nočnej oblohe, je domovom druhej najjasnejšej známej hviezdy, ktorá žiari s intenzitou 3,2 milióna sĺnk a je druhá po Eta Carinae.

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre