Zaujíma vás, koľko by ste vážili na iných planétach? Takto jednoducho si to vypočítate!

4783

Zaujíma vás, ako by ste sa cítili na iných planétach? Ak chcete vedieť, aká by bola vaša váha na Mesiaci, na Marse alebo na inej planéte, máme pre vás jednoduchý spôsob, ako na to. V tomto článku vám ukážeme, ako si jednoducho vypočítať hmotnosť na rôznych planétach. Rozhodne to stojí za skúšku!

Gravitačné zrýchlenie

Vaša východisková hmotnosť je hmotnosť na Zemi. Ak viete, koľko vážite na Zemi, máte prvý krok hotový. Ďalším krokom je získať hodnotu gravitačného zrýchlenia na danej planéte. Našťastie tu pre vás máme tabuľku, kde nájdete gravitačné zrýchlenie pre každú planétu v slnečnej sústave. (Slnko, Pluto a Mesiac nie sú síce planéty, napriek tomu sme ich zaradili do zoznamu.)  Keď máte vybratú planétu a viete jej gravitačné zrýchlenie, môžeme ísť ďalej.

png 20230627 114452 0000
Zdroj: Tomáš Hanták

Vzorec pre výpočet váhy

Teraz, keď máte hodnotu gravitačného zrýchlenia na danej planéte, môžete použiť jednoduchý vzorec na výpočet váhy na tejto planéte. Vzorec je nasledovný:

Váha na inej planéte = Váša hmotnosť na Zemi x Gravitačné zrýchlenie na inej planéte

Výpočet pre rôzne planéty 

Poďme si to vyskúšať na niektorých konkrétnych príkladoch. Predstavme si, že vážite 70 kilogramov na Zemi a chcete vedieť, koľko by ste vážili na Mesiaci a na Marse.

a) Hmotnosť na Mesiaci:

Gravitačné zrýchlenie na Mesiaci je 0,166. Použijeme náš vzorec:

Váha na Mesiaci = 70 kg x 0,166 = 11,62 kg. Takže na Mesiaci by ste vážili 11,62 kilogramov.

86992078 fc60 44e2 a465 f18bc89a9f74
Mesiac; Moon“ by Andrej Chudy is licensed under CC BY-NC-SA 2.0

b) Hmotnosť na Marse:

Gravitačné zrýchlenie na Marse je 0,38. Opäť použijeme náš vzorec:

Váha na Marse = 70 kg x 0,38 = 26,6 kg. Na Marse by ste teda vážili 26,6 kilogramov.

Mars on a black background
Photo by NASA on Unsplash

Skúšajte ďalšie planéty!

Teraz máte návod, ako si vypočítať váhu na rôznych planétach. Skúste to s inými planétami, ako je Venuša, Jupiter alebo Saturn. Uvidíte, koľko by ste vážili na každej planéte.

e8eaa877 6b76 40d4 b5d6 b49b1a5242a5
solar system“ by Philippe Put is licensed under CC BY 2.0

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.