Sprievodca prežitím hnačky u psov. Čo robiť ak má stolica konkrétnu farbu a pomôže čierne uhlie?

1629

Nie je to téma, o ktorej by niekto rád diskutoval, ale ak vlastníte psa, je pravdepodobné, že ste sa pristihli pri upratovaní smradľavej hnedej mláky (alebo, nie celkom slušne povedané, psík „serie“) viac, než by ste chceli. Hnačka je bežný psí problém a líši sa frekvenciou, trvaním a intenzitou od psa k psovi.

Hnačka je neformovaná alebo riedka stolica, ktorá sa zvyčajne vyskytuje vo väčších množstvách a/alebo častejšie ako zvyčajne. Zapáchajúca hnačka nie je choroba, ale skôr klinický príznak mnohých rôznych chorôb.

Zapáchajúca hnačka spojená s menej závažnými stavmi môže byť často rýchlo vyriešená jednoduchou liečbou. Môže byť tiež dôsledkom vážnych alebo život ohrozujúcich ochorení, ako je zlyhanie orgánového systému alebo rakovina. Dokonca aj hnačka spôsobená miernymi ochoreniami sa môže stať vážnou, ak sa liečba nezačne dostatočne včas.

hnačka u psa

Tráviaci systém psa

Existujú významné rozdiely medzi tým, ako psy a ľudia trávia potravu.

Napríklad tvar ľudskej čeľuste a slinné enzýmy začnú rozkladať v ústach. Psy, na druhej strane, majú ústa a čeľuste vyrobené na trhanie, drvenie a hltanie potravy. Ich slinné enzýmy sú väčšinou určené na zabíjanie baktérií, a preto dokážu tolerovať veci, ktoré by ich ľudských spoločníkov poslali do nemocnice.

Potrava rýchlo putuje dolu psím pažerákom a po kúskoch sa dostáva do žalúdka, kde prebieha väčšina trávenia. Psie žalúdočné kyseliny sú silnejšie ako ľudské, takže dokážu stráviť potravu, ktorá je takmer neporušená. Za normálnych okolností by doba prechodu z úst cez tenké a hrubé črevo mala byť menej ako 10 hodín, pričom na konci by mala byť tvrdá, dobre tvarovaná stolica.

Čo spôsobuje hnačku u psa ?

Hnačka je výsledkom rýchlejšieho pohybu fekálneho materiálu cez črevo v kombinácii so zníženou absorpciou vody, živín a elektrolytov. Ak je hlavným príznakom ochorenia u vášho psa hnačka, príčinou môže byť relatívne jednoduchý problém, ako je črevná infekcia spôsobená baktériami, kokcídiami alebo črevnými červami (háčkovité červy, škrkavky, bičíkovce). U psov sú častou príčinou akútnej hnačky diétna nerozvážnosť (jesť odpadky alebo iné urážlivé alebo dráždivé materiály) alebo zmena stravy.

Stres, najmä po cestovaní, nástupe alebo iných zmenách v prostredí, môže tiež spôsobiť akútnu hnačku zo stresu.

 

Hnačka môže byť aj príznakom závažnejšej poruchy, ako sú alergie, bakteriálne alebo vírusové infekcie (ako je parvovírus), zápalové ochorenie čriev, dysfunkcia orgánov alebo iné systémové ochorenia.

pes

Aká závažná je hnačka u psov?

Závažnosť hnačky závisí od toho, ako dlho pretrváva a koľko ďalších klinických príznakov ju sprevádza. Ak má váš pes silnú krvavú hnačku alebo vykazuje všeobecnejšie príznaky choroby, ako je slabosť, horúčka, vracanie, bolesť brucha, strata chuti do jedla alebo dehydratácia, príčina môže byť závažnejšia a je potrebné čo najskôr vyhľadať lekársku pomoc. Napríklad hnačka je jedným z prvých príznakov parvovírusu, vírusovej infekcie, ktorá môže u vnímavých psov spôsobiť život ohrozujúce ochorenie.

Čo hovorí hnačka o zdraví vášho psa

Konzistencia a farba hnačky prezrádza veľa o príčine problému a o tom, čo sa u vášho psa deje. Veľmi pozorne si všimnite farbu, konzistenciu a čokoľvek iné, čo by mohlo pomôcť, keď budete popisovať príznaky veterinárovi. V mnohých prípadoch hnačka vymizne po niekoľkých dňoch domácej liečby, ale je dobré zavolať veterinárovi, ak pretrváva dlhší čas alebo ak má niektorý z niekoľkých príznakov, ktoré môžu poukazovať na vážny problém.

Odborníci tvrdia, že po stlačení by malo byť ako cesto na sušienky. Veľké objemy, pudingová alebo vodnatá konzistencia alebo známky hlienu (vyzerá ako želé) alebo krvavé pruhy nie sú normálne.

V nasledujúcej tabuľke nájdete indikáciu problémov podľa farby. Nezabudnite ale, že ide len o prvotný nástrel a neznamená to nutne, že váš pes má tento konkrétny problém. Rovnako ako u človeka môže symptóm znamenať rôzne problémy.

Oranžová, hnedá či zelená hnačka. Čo to znamená ?

Farba hnačky Možný problém
Hnedá Menej závažné problém nie však nemožné
Oranžová Zmena stravy, zjedenie nevhodnej potraviny, zrýchlený metabolizmus, pečeň, tráviace ústrojenstvo
Žltá Alergická reakcia, zmena stravy, pečeň, pankreas, giardóza
Zelená Je možné, že pes zjedol trávu, parazit
Šedá Zjedenie minerálov, dehydratácia,
Biela Červy / parazity
Červená Ak sa v stolici nachádza krv môže ísť o menší ale aj veľmi závažný problém.

 

Pri dlhodobo pretrvávajúcom probléme s akoukoľvek farbou je potrebné navštíviť veterínarnu ambulanciu.

Čo na hnačku u psa ?

Veľké množstvo prípadov je miernych a s radou vášho veterinára možno liečiť bez toho, aby ste museli ísť do kancelárie. Môžu reagovať na režim veľmi základnej liečby, vrátane:

Voľne predajné lieky a doplnky na hnačky u psov

Voľnopredajné produkty na hnačky u psov je dobré mať po ruke pre tie občasné záchvaty riedkej stolice alebo hnačky, ktoré môže zažiť každý pes.

Pôst / Diéta

Zadržanie jedla na 12 až 24 hodín a časté dodávanie vody v malých množstvách môže odstrániť príčinu poruchy a umožniť gastrointestinálnemu traktu, aby sa usadil. Zvyčajne je to prvá línia útoku na hnačku. Než sa rozhodnete pre pôst, uistite sa, že váš pes je dostatočne zdravý, aby ho vydržal. Napríklad šteniatka a staršie psy potrebujú živiny.

 

Hnačka môže viesť k dehydratácii, preto dbajte na to, aby mal váš pes neustále prístup k vode.

Čo môže jesť pre počas hnačky ?

Nielen počas hnačky ale aj všeobecne je potrebné držať sa istých zásad pokiaľ ide o stravu vášho psa. Viac sa dočítate aj v článku čo môže jesť pes. Po hladovke sa jednoduché jedlá zvyčajne zavádzajú pomaly. Mnoho majiteľov psov začína s potravinami, ktoré fungujú ako spojivá, čo môže pomôcť normalizovať konzistenciu stolice.

  • Ryžová voda: Uvarte kvalitnú ryžu vo veľkom množstve vody, odstráňte zrná a ponúknite psovi krémovú bielu polievku, ktorá vám zostane. Po kvapke vývaru alebo troche detskej výživy bude chutnejšia.
  • Obyčajná biela ryža
  • Tekvica (100% tekvicové pyré alebo tekvica v konzerve pre psov) má zvláštnu vlastnosť, že je účinná pri hnačke aj pri zápche. Ak si kúpite tekvicu v konzerve v obchode s potravinami, prečítajte si štítok, aby ste sa uistili, že ide o 100 % tekvicu
  • Obyčajný jogurt s aktívnymi kultúrami môže pomôcť psom, ktorí tolerujú mlieko a mliečne výrobky.
  • Probiotiká na podporu živých baktérií, ktoré podporujú trávenie (tieto sa nachádzajú aj v jogurte). Prečítajte si viac o probiotikách pre psov.
  • Varené zemiaky bez šupky
  • Tvaroh
  • Jednoduché zdroje bielkovín, ako sú vajcia (pripravené bez masla alebo oleja) alebo kuracie mäso (bez kože)
  • Byliny, ako je fenikel, môžu mať vlastnosti upokojujúce črevá.
  • Špeciálne formulované krmivá pre psov: Niektorí výrobcovia ponúkajú citlivé krmivo pre psov, ktoré môže upokojiť žalúdočné problémy. Možno budete musieť získať niektoré z nich od svojho veterinára.

 

Čierne uhlie

Voľne predajné lieky pre ľudí môžu byť tiež účinné pri hnačke u psov, ale mali by sa podávať opatrne a pred ich použitím by ste sa mali vždy poradiť so svojím veterinárom. Ale jedným z takýchto produktov je voľno predajné čierne uhlie, ktoré zaberá veľmi dobre a s dávkovaním vám pomôže váš veterinár.

 

Metódy, ktoré fungujú pre jedného psa, nemusia pomôcť inému, takže možno budete musieť trochu experimentovať, aby ste našli ten správny vzorec. Môže byť tiež užitočné napísať si, čo funguje a čo nie, aby ste vedeli, čo robiť, keď budete nabudúce utierať neporiadok.

Keď nájdete diétu na zotavenie, ktorá vyhovuje vášmu psovi a nespôsobuje recidívu, môžete pomaly zvyšovať porcie v priebehu niekoľkých dní a potom začať pridávať malé množstvá bežného krmiva vášho psa, kým sa veci nevrátia do pôvodného stavu. Normálne.

 

Slovo na záver

Pri akýchkoľvek problémoch neváhajte kontaktovať veterinára. Radšej zbytočne ako neskoro. Najmä ak sa to ešte nestalo u vášho psíka alebo nemáte s daným problémom žiadne skúsenosti. Lepšie je sa vopred poradiť, ako potom ľutovať.

 

 

ZDROJE

https://www.akc.org/expert-advice/health/doggie-diarrhea/

https://vcahospitals.com/know-your-pet/diarrhea-in-dogs

 

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre