Hospodárite doma takto? Robíte to zle

85

Patríte k tým rodinám, ktoré už zasiahla koronakríza? Alebo máte to šťastie, že sa vás táto situácia ešte nedotkla? Či už patríte do jednej alebo druhej skupiny ľudí, v každom prípade je lepšie, keď myslíte na zadné vrátka. V prípade straty zamestnania a výpadku jedného, či dokonca oboch príjmov, sa vám táto obozretnosť niekoľkonásobne vráti.

pexels vlada karpovich 4050387

Mnohé rodiny si užívajú časy blahobytu a spoliehajú sa na to, že zlé časy nenastanú. Nanešťastie, ku krízovej situácii môže dôjsť kedykoľvek. Ak aj vy hospodárite doma takto, robíte to zle:

 

Nemáte vytvorenú finančnú rezervu

 

Bez ohľadu na to, aká je výška vášho príjmu, by ste vždy mali myslieť na to, aby ste si z neho určitú čas odložili. Odborníci odporúčajú vytvoriť si finančnú rezervu minimálne vo výške šiestich mesačných príjmov. Získate ju tak, že si budete pravidelne odkladať aspoň 10 % vašich rodinných príjmov. Ak takúto rezervu vytvorenú nemáte, v prípade výpadku príjmu budete musieť urýchlene začať šetriť na výdavkoch domácnosti. Z dlhodobého hľadiska je však tento spôsob neudržateľný.

 

Nemáte prehľad v rodinných financiách

 

Ak žijete takpovediac od výplaty k výplate a nemáte prehľad o očakávaných výdavkoch a príjmoch, takisto robíte veľkú chybu. Takto vás môže prekvapiť nielen výpadok príjmu, ale aj akýkoľvek väčší neočakávaný výdavok, akými sú napríklad oprava pokazeného auta či kúpa nového spotrebiča.

 

Urobte si teda vo financiách poriadok. Spíšte si príjmy a výdaje na najbližšie mesiace. Ak vaše výdaje prevyšujú príjmy, výdaje okamžite zoškrtajte. Ďalšia pôžička určite nie je dobrým riešením. Výška celkových výdajov vašej domácnosti by nemala presiahnuť 40 % príjmov.

 

Náš tip: Ušetriť môžete aj na bežných výdavkoch za jedlo. Stačí, ak využijete zľavový .

 

Nenakupujete s prehľadom

 

Ak presne neviete, čo vám doma chýba, do supermarketu radšej ani nechoďte. Najlepšie spravíte, ak si doma spravíte podrobný zoznam a budete ho dôsledne dodržiavať. Do obchodu tiež v ideálnom prípade nechoďte hladný a ani s deťmi. Ušetríte tak desiatky eur.

 

Samozrejme, prehľad sa netýka len potravín, ale aj iných vecí. Naozaj potrebujete tri rovnaké tričká a štyri rovnaké blúzky? Kým si niečo v obchode spontánne kúpite, vráťte sa ešte domov, prezrite si šatník a zvážte, či bez vášho vybraného módneho kúska naozaj nemôžete existovať.

 

A ak túžite po nejakom elektrospotrebiči, najlepšie spravíte, ak si počkáte na výpredaj. Úspory pri takýchto nákupoch sú naozaj nezanedbateľné.

 

Náš tip: Elektroniku za výhodné ceny vám ponúka pravidelne Alza.sk a jej .

 

Nekomunikujete s bankou

 

V prípade, že sa naozaj dostanete do problémov so splácaním, nestrkajte hlavu do piesku. Upomienky a odkladanie platobných povinností naozaj nie sú riešením. Spojte sa so svojou bankou alebo iným veriteľom a skúste dohodnúť odklad splátok alebo zníženie úrokovej sadzby. Ak sa nedohodnete, do úvahy prichádza aj refinancovanie či konsolidácia vašich pôžičiek. Pri každej pôžičke myslite na to, že výška úverov by nemala presahovať 30 % príjmov vašej domácnosti.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.