Hrôzostrašné a nevhodné cirkusové atrakcie. Čo všetko bolo ľuďom predvádzané?

3901

História cirkusov siaha naozaj hlboko, ľudia sa vždy chceli baviť a nezáležalo na tom, či sa písalo 15. alebo 20.storočie. Fascinovalo ich nebezpečenstvo, vkusné, ale občas tak trochu aj strašidelné kostýmy, naučené triky zvierat alebo kaskadérov či akrobatov. Je to fascinujúce a desivé zároveň. No a dnes máme dva tábory ľudí – tých, čo stále milujú cirkusy a všetko to tradičné, čo sa s nimi spája, a tá skupina ľudí, ktorí sa proti cirkusom z mnohých dôvodov búria. 

Vy sa ale nedajte ničím a nikým ovplyvniť a sami si vytvorte názor. Aj keď sa vám to, čo vám teraz predstavíme, možno nebude tak celkom páčiť. No ako povedal jeden seriálový “hrdina” – každá mágia má svoju cenu. 

Predvádzanie ľudí s rôznymi anomáliami

ella harper aka camel girl was born with a rare condition v0 gjigvmepw3ra1
Zdroj: reddit.com

Nepochybne to niekomu môže prísť nevhodné, neetické a morbídne. To však nič nemení na tom, že to ľudí zaujímalo a boli ochotní zaplatiť za to, aby takéto “príšery” videli na vlastné oči. Napríklad ženu so zarastenou tvárou, siamské dvojčatá, ťaviu ženu alebo chlapca s klepetami namiesto prstov na rukách.

Zatiaľ čo niektorí účastníci šou vystupovali celkom dobrovoľne, nebolo to pravidlom, na ktoré by sa prihliadalo. Niektorí účastníci totiž mohli byť aj unesení a prinútení k účasti na tomto vykorisťovaní. 

Deformované plody a iné zvláštnosti vystavené v kyvetách

deformed fetuses and other oddities were displayed in jars photo u2
Zdroj: wikimedia common

V rámci šou ste nemali príležitosť vidieť len skutočných živých ľudí s rôznymi deformáciami, ale k dispozícii boli aj “vzorky” alebo akési trvalé preparáty, ktoré obsahovali napríklad ľudské deformované plody. Aj napriek tomu, že sa tieto vzorky uchovávali už v čase pred 1500 rokmi, ako  súčasť cirkusov začali slúžiť až v 50. až 60.rokoch minulého storočia.

Dnes sa už s nimi v cirkusoch moc nestretneme, ale stále ich nájdete v rôznych prírodovedeckých výskumných laboratóriách alebo výstavách. 

Prax vo vystavovaní ľudí rôznych kultúr

human zoos highlighted cultural differences in horrifying ways photo u2
Zdroj: wikimedia common

Ľudia s deformáciami totiž neboli ani zďaleka jediní, ktorými sa cirkus mohol “pýšiť”. S obľubou boli vystavovaní aj ľudia tmavej pleti ako napríklad africkí domorodci, ku ktorým nebola preukazovaná takmer žiadna úcta. Vystavení boli ako zvieratá v klietkach.

Akrobati sa nechávali vystreľovať z dela

the human cannonball rocketed themselves 100 feet through the air photo u2
Zdroj: wikimedia common

Nechať sa vystreliť na Mesiac tu nabralo trochu hyperboly, no i celkom nový význam a spád. Pri tomto vystúpení si človek jednoducho vošiel do dela a nechal sa vystreliť vzduchom, pričom niekedy mohol doletieť až do vzdialenosti 30-tich metrov. 

Kanóny boli v počiatočných fázach poháňané pružinou, neskôr stlačeným vzduchom. Dokonca sa na zdôraznenie momentu dramatickosti používala aj pyrotechnika. Ako si asi viete prestaviť začiatky museli byť naozaj ťažké. Aj toto predstavenie stálo niekoľkých ľudí život.

Príkladom je jedna z prvých účinkujúcich, Zazel, ktorá údajne zmeškala pristátie a utrpela niekoľko zlomenín stavcov, dokonca boli jej zranenia také závažné, že im o nejaký čas podľahla.

Hltači mečov predvádzali riskantné výkony 

sword swallowers performed risky feats with knives fire and even snakes photo u2
Zdroj: wikimedia common

Títo ľudia tvrdia, že všetko je to len o tréningu, a aj keď pravdepodobne zo začiatku prídete k niekoľkým zraneniam a budete mať chuť to vzdať, dôležité je len zotrvať a neustále trénovať v snahe zdokonaliť sa. Potom to už pre vás bude absolútne prirodzené. Stačí dôkladne poznať ľudskú anatómiu a svoje schopnosti. Čo však bolo ešte desivejšie boli predvádzači, ktorým už ani meč nestačil, a tak siahali po živých hadoch, ohni alebo sa dokonca uchýlili k prijímaniu skla. 

Samozrejme, nikto nie je neomylný, napríklad známy hltač mečov Hannibal Hellmurto si pri jednom predstaví pre pichol priedušnicu, a aj napriek tomu, že prežil, niekoľko týždňov si poležal hospitalizovaný v nemocnici. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.