Hygienické návyky staré viac ako 3000 rokov, ktoré využívame dodnes

17254

Egyptská kultúra patrí nepochybne medzi tie najvyspelejšie v histórií. Inak tomu nie je ani v oblasti hygieny. Mnohé návyky, ktoré dnes bežne praktizujeme, sú staré celé tisícky rokov.

Mentolový dych

Jedna z prvých zmienok o existencií starostlivosti o zuby pochádza z obdobia 3000 rokov p.n.l. Postupne sa objavovali praktiky ako vytrhávanie zubov a vypĺňanie dier. Pre tých, ktorých dych nebol zrovna lákavý, vymysleli zmes medu a byliniek, ktoré slúžili ako dnešné žuvačky a mentolové bonbóny.

Parazity a škodcovia

Egypťania sa veľmi snažili bojovať s akýmikoľvek parazitmi či škodcami. Muži, ženy aj deti si holili hlavu ako prevenciu proti všiam. Mnísi si holili celé telo, aby sa počas ich modlitieb k bohom pod ochlpením a vlasmi nemohli nachádzať žiadne parazity.

Wikimedia Commons, CC by 4.0

Obriezka

Masové obriezky boli bežné vo vyšších vrstvách už 4000 rokov p.n.l. Chápané boli ako súčasť rituálu pohlavného dospievania a ako úkon zvyšujúci čistotu. Na druhej strane niektorí antropológovia namietajú, že obriezka a kastrácia bola vykonávaná v starovekom Egypte aj na zajatých bojovníkoch. V tomto prípade išlo o snahu ponížiť a zostudiť konkrétne osoby.

Deodorant

Egyptská kultúra sa považuje za zakladateľku dnešných deodorantov, bez ktorých si už život nevieme ani predstaviť. Proti nepríjemnému zápachu bojovali zmixovaním rôznych citrusov, škorice, korenín a rastlín. Túto zmes následne aplikovali na oholené podpazušie, pretože si uvedomovali, že takto má deodorant vyšší účinok.

Prevencia proti chorobám

Potraviny, ktoré slúžia ako prevencia pred rôznymi chorobami, boli známe už dávno pred naším letopočtom. Egypťania dávali na jedenie svojim otrokom stavajúcim monumenty napríklad cesnak, cibuľu a reďkovku. Snažili sa tým zabrániť zníženiu produktivity práce v prípade vypuknutia choroby.

Wikimedia Commons, public domain

Linka na oči

Výrazné očné linky a make up patria nepochybne medzi najtypickejšie znaky starovekého Egypta. Vedci zistili, že okrem ich skrášľovacej funkcie slúžili aj ako liek. Medzi ich hlavné zložky totiž patril oxid dusnatý, ktorý im mal pomáhať liečiť očné choroby, ktoré sa v krajinách okolo Nílu rozmáhali v hojnom počte.

Predpis receptov

Ebersov papyrus spred 1500 rokov p.n.l. obsahuje 877 prepisov rovnako ako prvé zmienky o nádoroch. V jednom z predpisov sa objavil recept na mydlo, ktoré obsahovalo alkalické soli v zmesi s rastlinným a zvieracím tukom. Toto mydlo neslúžilo len na umývanie riadu, ale aj ako liečba kožných ochorení.

Wikimedia Commons, GNU Free Documentation License

Ženskí doktori

Mnohé kultúry už od nepamäti limitovali ženy v oblastiach ich práv a slobôd, ale Egypťania boli celkom iní. Svojim ženám dávali možnosť vzdelávania sa v odvetví podľa ich vlastného výberu. Tak sa stalo, že sa objavili prvé ženy doktorky. V mnohých prípadoch boli práve ony prvými pôrodníkmi v histórií.

zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre