Iba 31 svetelných rokov od Zeme bola objavená planéta, ktorá je podľa vedcov s vysokou pravdepodobnosťou obývateľná

14468

Planéta Zem má svoje najlepšie roky zrejme už dávno za sebou. Dnes už takmer neexistuje deň, ktorý by sa zaobišiel bez nejakej prírodnej katastrofy. O takom znečistení prostredia či globálnom otepľovaní netreba nikomu zvlášť písať. Tých problémov je skrátka nespočetne veľa. Nedávno sa však objavila správa, podľa ktorej vedci objavili novú planétu neďaleko tej našej. Neobjavili však jednu, ale rovno tri planéty.

planets fotografia
Foto od Comfreak Ilustračné

Áno, satelit NASA narazil na novú planétu, ktorú odborníci nazývajú „potenciálne obývateľnou“ a nachádza sa len 31 svetelných rokov od nášho domova. Zrejme vám to znie, že je to príliš veľa, no vo veľkom vesmíre je to ako keby ste išli k vašim susedom na návštevu. Planéta, ktorú neoficiálne nazvali „Super-Earth“ bola objavená prieskumným satelitom NASA Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS), ktorého úlohou je hľadať planéty, kde by sa dalo žiť. Astronómovia navyše tvrdia, že planétu GJ 357 d budú môcť už čoskoro monitorovať.

„Je to vzrušujúce, pretože toto je vôbec prvá planéta (keď nepočítame Zem), ktorá by mohla ukrývať život,“ uviedla vedúca tímu Dr Lisa Kaltenegger. „Planéta GJ 357 d by mohla v hustej atmosfére udržať na svojom povrchu tekutú vodu rovnako ako Zem,“ dodala. Planéta bola objavená ako súčasť vzdialenej slnečnej sústavy tvorenej dvoma ďalšími planétami. Spočiatku bola objavená GJ 357 b, ktorá je asi o 22 percent väčšia ako Zem. Následné pozorovania viedli k objavu ďalších dvoch sesterských planét – GJ 357 c a GJ 357 d.

GJ 357 c je veľmi horúca a má najmenej 3,4-násobok hmotnosti Zeme, zatiaľ čo na GJ 357 b by mohli byť podmienky výrazne podobnejšie tým, ktoré sú na našej planéte. Preto existuje nádej, že by sa tam skutočne dalo žiť. To však ukážu až ďalšie výskumy. Známy vedec Jack Madden sa o tomto objave vyjadril takto: „Postavili sme prvé modely toho, ako by mohol nový svet vyzerať. Je možné vidieť, že na povrchu tejto planéty zrejme naozaj existuje tekutá voda. A aj toto motivuje vedcov k tomu, aby ju detailne preskúmali.“

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre