Ide o jeden z najväčších návratov kultúrnych predmetov odcudzených vo vojne

502

Vo týchto dňoch sa objavili stovky mimoriadne vzácnych rukopisov a dokumentov, o ktorých sa predpokladalo, že boli na konci druhej svetovej vojny zničené alebo odobraté belgickými vojakmi. Nuž, tá druhá možnosť bola pravdou.

Medzi diela, o ktorých sa predpokladalo, že boli nenávratne stratené, patrili napr. aj vzácne stredoveké rukopisy z 15. storočia, historické mapy či ilustrované knihy z 19. storočia. Tieto diela patrili pôvodne do knižnice slávneho nemeckého ornitológa a bádateľa Maximiliána z Wied-Neuwied.

Foto od youtube

Michael Herkenhoff, kurátor rukopisov a starých kníh, opísal návrat diel ako obrovské prekvapenie. Ide totiž o najväčší návrat stratených kníh v 200-ročnej histórii knižnice, ako aj jeden z najväčších návratov kultúrnych predmetov stratených vo vojne. „Potrebujeme teraz mnohé práce opraviť a znovu ich katalogizovať, no je to skutočne luxusná výzva, pretože sme si naozaj nikdy ani nepomysleli, že tieto zväzky ešte niekedy uvidíme,“ povedal Herkenhoff.

Tieto veľké diela sa vrátili na svoje miesto po tom, čo ich ponúkla na akcii Belgičanka Tania Grégoire. Jej otec, ktorý miluje knihy, pôsobil počas povojnovej okupácii v Bonne a hoci okolnosti zostali nejasné, predpokladá sa, že sa podieľal na prinesení týchto kníh do Belgicka. Tania ich spočiatku ponúkla londýnskej pobočke aukčného domu Sotheby’s.

Foto od youtube

Knižnica, ktorú následne pobočka Sotheby’s kontaktovala, poskytla komplexný súpis stratených predmetov a tie sa zhodovali. Tieto knihy budú do knižnice vrátené za prítomnosti historikov a kultúrnych osobností. „Od začiatku prejavovala morálny prístup k tejto veci a hneď ako sa k nej knihy dostali, uvažovala spravodlivo, takže ich okamžite posunula ďalej a urobila správne,“ povedal Michael na adresu poctivej nálezkyne.

„Mali sme nezvyčajné množstvo šťastia. V prvom rade to nie je niečo, čo je celkom obvyklé. Stáva sa len veľmi sporadicky, že vás aukčný dom kontaktuje s tým, že majú niečo, čo patrí vám. Taktiež patrí veľká vďaka nálezkyni,“ dodal Michael. Nemecká ministerka kultúry, Monika Grüttersová, tento prípad označila za príkladné riešenie situácie. Zaujímavé je tiež to, že zväčša to je naopak a oveľa typickejší je návrat predmetov z Nemecka do krajín, ktoré boli vyplienené vtedy týmto nacistickým národom.

Foto od youtube

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre