Ingrediencie elixírov lásky? V minulosti boli ženy v dobrej viere ochotné použiť čokoľvek.

1734

Láska je tou najmocnejšou a najkrajšou emóciou, akú človek môže vo svojom živote zažiť. Láska môže mať veľa podôb, taká rozmanitá je – poznáme lásku rodičovskú, lásku k sebe samému, k priateľom, zvieratám i niektorým veciam, no a potom je tu láska milencov, partnerov. Niet sa čo čudovať, že ľudia boli ochotní urobiť a vyskúšať kadečo, len aby ju dosiahli. V ich snahe získať ju nedbali ani na výrobu elixírov lásky. Ich korene siahajú až do biblických čias, no nie zriedka sa spájali práve s čarodejníctvom. 

A aký je princíp elixíru lásku? Podajte pár kvapiek z fľaštičky predmetu svojej túžby a on či ona sa do vás navždy zaľúbi. Z čoho sa ale tieto elixíry vyrábali? Človek by možno predpokladal, že budú obsahovať samé lukratívne ingrediencie, nejaké voňavé kvety, sladké plody a ďalšie dobroty, avšak – opak je pravdou. Niektoré suroviny sú odpudivé, iné absolútne odporné. 

Predstavte si to najhoršie a možno zistíte, že niečo z toho sa naozaj ako ingrediencia používala. Nápoje lásky väčšinou vyrábali ženy, takže si naozaj zaslúžia obdiv za to, čo všetko zvládli len aby dosiahli svoj cieľ.

Francúzske ekvivalenty afrodiziaka použité v elixíre lásky

02f45956 0a08 4e2e 8e19 5f7ef9a44ff6
Autor tejto fotografie je RedGlow82

Pravdepodobne platilo, že čím bol recept zložitejší, tým efektívnejšie boli výsledky, ktoré elixír priniesol. Elixír na zloženie ktorého sa pozrieme, ženy pripravovali v 17-tom storočí. A čo vlastne obsahoval? Zmes tzv. španielskych mušiek (tie boli najbežnejšou súčasťou nápojov lásky – koreň angeliky čínskej a L-karnitinu ), rôznych bylín a menštruačnej krvi! Čo je ale paradoxné? Keď zámer žien nevyšiel tak ako si predstavovali, predmet záujmu odstránili, aby tak dokázali rýchlejšie zabudnúť a vyhliadnuť si svoju ďalšiu “obeť”. 

Dážďovky mali posilniť vzťah 

brown and white caterpillar on green moss
Autor tejto fotografie je Viktor Talashuk

V 16. storočí sa vo svete objavila jedna veľmi populárna kniha, ktorá rozoberala rôzne byliny, kamene, zložky živočíchov a ďalšie, spolu s ich afrodiziakálnymi účinkami. Tu sa tiež písalo, že nie všetky elixíry lásky musia slúžiť len pre zaľúbenie sa. Dali sa pripraviť aj také, ktoré mali posilniť už existujúci vzťah. V jednom recepte určenom pre manželské páry sa mali použiť rozdrvené dážďovky, takýto nápoj mal zvýšiť (možno už trochu ochabnutú) náklonnosť medzi manželmi.  

Červy či telesné tekutiny – ingrediencie používané ženami v Mexiku 

medieval love cake involved sweating into your dough from every orifice photo u1
Zdroj: wikimedia common

Z nejakého dôvodu bolo v 17. storočí v Mexiku pomerne veľké množstvo žien odsúdených na prípravu a použitie nápojov a lásky. Suroviny získavali z rôznych zdrojov ako napríklad od domorodých obyvateľov. Používali kombináciu rôznych byliniek, kukuricu, mlieko, vyprážané alebo drvené červy a tiež nesmeli chýbať – telesné tekutiny! Elixírom sa následne mala potrieť hruď spiaceho muža alebo sa malo niekoľko kvapiek pridať do jedla, ktoré mala obeť zjesť. 

V Indii sa do nápojov lásky pridávali potenciálne smrteľné halucinogény

1200px Datura metel Chlorantha257929451

Rastlina známa ako durman je považovaná aj v súčasnosti za jedovatú rastlinu, práve kvôli obsahu halucinogénov – ako je atropín, hyoscyamín či skopolamín. Preto, keď sa prekročí istá hranica, rastlina spôsobí smrť. Napriek tomu bola súčasťou elixíru lásky pripravovaného ženami v Indii – práve pre svoje opojné účinky. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.