Plemená psov, ktoré vynikajú svojou učenlivosťou. Ich využitie je mnohokrát obdivuhodné.

461

Podobne ako nie všetci ľudia majú rovnako vysoký inteligenčný kvocient, tak je to aj v prípade psov. Niektoré psy prekypujú inteligenciou, ktorá sa prejaví napríklad ich vynikajúcou učenlivosťou, tak sú aj psy, ktoré si vyžadujú poriadnu dávku trpezlivosti. 

Neuropsychológ Stanley Coren, PhD sa rozhodol otestovať trénovateľnosť najlepšieho priateľa človeka a práve tú vzal ako mierku ukazovateľa psej inteligencie. Treba ale rozlišovať čistokrvné plemená psov, ktoré boli a sú šľachtené na určité konkrétne účely. Neuropsychológ a profesor v jednom študoval dokopy 110 plemien a nebol jediný, kto by sa podieľal na posudzovaní, okrem neho to bolo ďalších 200 profesionálov. Plemená psov, ktoré sa dostali na tento zoznam vynikali tým, že nový cvik pochopili už po piatich opakovaniach. 

Border kólia 

close-up photography of adult brown and white border collie
Autor tejto fotografie je Anna Dudkova

Snáď nikoho neprekvapí, že práve toto plemeno si vyslúžilo v rebríčku prvé miesto. Každý, kto ich vlastnil alebo sa s nimi stretol, to musí potvrdiť. Ide o nesmierne zodpovedné a učenlivé plemeno, ktoré sa pôvodne používalo na pasanie oviec v Anglicku a Škótsku (využívajú sa dodnes). Tiež sa ich majitelia s nimi radi venujú psím športom ako agility, stopovanie, tanec. Aby boli tieto psy šťastné potrebujú byť neustále zamestnané. 

Pudel 

brown poodle puppy on blue carpet
Autor tejto fotografie je Steven Van Elk

Ide o hyperinteligentné psy, ktoré sa vyznačujú rozkošnými kučerami (vďaka svojmu vzhľadu pravidelne vyhrávajú výstavy). Ani zďaleka sa však práce neboja. Sú inteligentné a pôvodne boli vyšľachtené k lovu kačíc a husí na vodných plochách. Sú šikovné a poslušné, pričom platí, že potrebujú neustálu stimuláciu. 

Nemecký ovčiak 

black and tan german shepherd on green grass field during daytime
Autor tejto fotografie je Anna Dudkova

Ide o tretie najinteligentnejšie plemeno, ktoré využívajú najmä policajti v plnení nesmierne dôležitých úloh – od hľadania bômb a nelegálnych drog až po hľadanie nezvestných ľudí či pomoc hendikepovaným. Tieto prudko vycvičiteľné psy majú bezkonkurenčnú oddanosť a odvahu.

Zlatý retríver

golden retriever puppy with blue collar
Autor tejto fotografie je Richard Burlton

Je to nesmierne oddané plemeno, ktoré pre svojich majiteľov doslova žije. Pre svoju vernosť a obozretnosť sa najčastejšie využívajú ako vodiace psy pre hendikepovaných ľudí alebo sa používajú pre svoju láskavú a pokojnú povahu aj v canisterapii. 

Doberman 

black and tan doberman pinscher
Autor tejto fotografie je Anna Kozakova

Málokto vie, že dobermani boli používané ako vojnové psy. Dokázali totiž zachytiť stopu blížiaceho sa nepriateľa na niekoľko stoviek kilometrov ďaleko a zároveň vedeli o tom informovať maximálne potichu. Častokrát za svoju prácu dostávali rôzne vyznamenania a nie zriedka mali vyššiu hodnosť ako ich majiteľ. Vyznačujú sa svojou ostražitosťou, nebojácnosťou a lojálnosťou, čo sú všetko znaky vysokej inteligencie. 

Šeltia 

Na prvý pohľad malé chlpaté klbká, ale svojimi vlastnosťami pripomínajú border kólie. Sú nesmierne poslušné a obratné. Používané boli na území Škótska k ochrane stáda oviec, aby sa nestratili.

Labradorský retríver

medium short-coated white dog lying on green grass field
Autor tejto fotografie je Angel Luciano

Ide o plemeno, ktoré bolo rovnako ako ostatné plemená na tomto zozname vyšľachtené k práci – konkrétne boli pomocníkmi rybárov – pomáhali ťahať ťažké siete a laná plné ulovených rýb. Dnes sa používajú skôr pri pátraní, odhaľovaní narkotik – skrátka ako pracovné psy alebo domáci miláčikovia. 

Papillon

white and brown coated dog
Autor tejto fotografie je Anna Dudkova

Ich prednosťou je práve ich veľkosť v kombinácii s dobrou trénovateľnosťou a snahou potešiť svojho majiteľa. Najskôr sa však trénujú pre rôzne výstavy a sútaže.

Rotvajler 

a dog lying on the ground
Autor tejto fotografie je ARTISTIC FRAMES

Rotvajler je plemeno, ktoré keď sa pustí do práce, nič ho nemôže zastaviť. Kedysi slúžilo k vyháňaniu dobytka na trh, ale nie zriedka boli vďaka svojej mohutnej stavbe tela a sile využívané aj k ťahaniu povozov pre mäsiarov. Dnes sa používajú skôr vo vojenských či policajných službách. 

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre