Top 5 zvierat, ktoré ťa prekvapia svojou inteligenciou

1175

Ľudia nie sú jedinými inteligentnými tvormi na planéte. Mnoho zvierat preukazuje neuveriteľné schopnosti, ktoré nás môžu ohromiť. Tu je 5 zvierat, ktoré sú považované za najinteligentnejšie na svete.

Šimpanz

Šimpanzy sú najbližšími príbuznými ľudí a ich inteligencia je porovnateľná s ľudskou. Dokážu riešiť komplexné úlohy, používať nástroje a dokonca aj komunikovať medzi sebou pomocou znakovej reči. V roku 2005 sa samica šimpanza menom Washoe stala prvým zvieraťom, ktoré sa naučilo používať znakovú reč na komunikáciu s ľuďmi. Washoe ovládala viac ako 300 znakov a dokázala sa pomocou nich vyjadrovať o svojich pocitoch, túžbach a zážitkoch.

black monkey on brown wooden fence during daytime
Foto od Imre Tömösvári na Unsplash

Delfín

Delfíny sú považované za najinteligentnejšie cicavce na svete. Dokážu sa učiť nové veci, riešiť problémy a komunikovať medzi sebou pomocou komplexného systému zvukových signálov. Delfíny sú tiež veľmi spoločenské zvieratá a žijú v skupinách. V rámci týchto skupín si delfíny vytvárajú silné sociálne väzby a pomáhajú si navzájom pri love, ochrane pred predátormi a výchove mláďat.

dolphin jumping on sea during daytime
Foto od Pagie Page na Unsplash

Chobotnica

Chobotnice sú osemchápadlové morské živočíchy, ktoré sú považované za najinteligentnejšie bezstavovce. Dokážu sa učiť nové veci, riešiť problémy a dokonca aj používať nástroje. Chobotnice majú tiež veľmi dobrú pamäť a dokážu si zapamätať informácie na dlhú dobu. V jednom experimente sa chobotnica naučila, ako otvárať poháre, aby získala potravu. Po niekoľkých pokusoch chobotnica dokázala poháre otvárať s neuveriteľnou presnosťou.

red and blue light digital wallpaper
Foto od Pasha gulian na Unsplash

Pes

Psy sú jedným z najinteligentnejších druhov zvierat na svete. Dokážu sa učiť nové veci, riešiť problémy a dokonca aj komunikovať s ľuďmi. Psy sú tiež veľmi spoločenské zvieratá a vytvárajú si silné väzby so svojimi majiteľmi.

dog's face
Foto od Milli na Unsplash

Vrana a Havran

Vrany a havrani sú veľké vtáky, ktoré sú považované za jedny z najinteligentnejších vtákov na svete. Dokážu sa učiť nové veci, riešiť problémy a dokonca aj používať nástroje. Vrany a havrani sú tiež veľmi spoločenské zvieratá a žijú v skupinách. V rámci týchto skupín si vrany a havrani vytvárajú silné sociálne väzby a pomáhajú si navzájom pri love, ochrane pred predátormi a výchove mláďat.

black crow on brown rock under cloudy sky at daytime
Foto od Tyler Quiring on Unsplash

Inteligencia zvierat je fascinujúcim a stále málo prebádaným fenoménom. Vedci sa domnievajú, že inteligencia zvierat sa vyvinula v priebehu evolúcie ako spôsob, ako im pomôcť prežiť v náročnom svete. Zvieratá, ktoré sú inteligentnejšie, majú lepšiu schopnosť riešiť problémy, učiť sa nové veci a prispôsobiť sa zmenám v prostredí.

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.