Invázne druhy živočíchov prestavujú obrovskú hrozbu! Narúšajú totiž pôvodné ekosystémy.

3464

Počuli ste už niekedy o inváznych druhoch? A vedeli ste, že okrem živočíchov zahŕňajú napríklad aj rastliny? Zväčša ide o druhy nepôvodné na istom území, ktorým sa v konkrétnych podmienkach darí natoľko, že sa premnožili a svojou konkurenciou vytláčajú pôvodné druhy. Z pohľadu ekológie a ekosystémov ide teda o veľmi vážny stav. Vedeli ste o tom, že aj na Slovensku sa nachádzajú invázne druhy? Príkladom sú nutrie, ktoré môžete stretnúť v okolí potokov, ale napríklad aj niektoré druhy veveriček, skokanov alebo aj rakov.

A ako sa invázne druhy dostanú na celkom iné územie? Môžeme povedať, že len málokedy za to môže prirodzená migrácia. Častokrát je za tým človek a jeho rozmary.

Zaujímavá vás ako to majú iné krajiny sveta? Bojujú aj oni s inváznym druhmi? V našom článku sa to dozviete. 

Ázijské sršne na severozápade Pacifiku

Autor fotografie je Alexandre Debiève

O týchto vražedných sršňoch koluje stále viac a viac informácií, a tak sa dá predpokladať, že ich invazivita sa nebude týkať len Pacifiku. Ide o najväčšieho sršňa na svete, ktorý sa živí práve včelami medonosnými, čo spôsobuje včelárom obrovské škody. Zároveň sú aj nočnou morou ovocinárov, keďže spôsobujú škody aj na ovocí. 

Taktiež platí, že ich jed je toxickejší ako jed včiel a tiež bolestivejší, majú totiž dlhšie žihadlo. 

Ropucha obrovská na tichomorských ostrovoch

Zdroj: shutterstock

V 30.-tich rokoch minulého storočia sa to možno austrálskym farmárom zdalo ako dokonalý nápad, dnes to ale extrémne ľutujú. Z pôvodných troch tisíc jedincov sa totiž stali milióny, ktoré požierajú aj užitočný hmyz, narúšajú život pôvodných druhov na tomto území a tiež samotný ekosystém. Zároveň sú tieto žaby jedovaté, na čo doplácajú najmä psy, ktoré po kontakte s nimi môžu aj uhynúť.

Krídlovec ohnivý na Floride

Zdroj: wikimedia common

Prvé jedince krídlovca sa vo vodách v okolí Floridy objavili okolo roku 1992, no ako všetky ostatné aj tento invazívny druh sa extrémne rýchlo rozšíril. Do roku 2000 bola táto tropická ryba spozorovaná v Severnej Karolíne, odkiaľ sa šírila ďalej. 

Krídlovec vytláča pôvodné druhy a ničí ekosystémy. A ich počet sa rýchlo zvyšuje. Cyklus od vajíčka po dospelého jedinca totiž trvá veľmi krátko – len 55 dní! 

Hrochy v Kolumbii

Autor fotografie je Gene Taylor

V Kolumbii sa vám pomerne bežne môže stať, že sa budete chcieť kochať výhľadom z vlastného okna a na príjazdovej ceste uvidíte hrocha. Rio Magdalena v Kolumbii je v súčasnosti domovom 80-tich hrochov. Teraz sa ale ponúka otázka, ako sa zviera pôvodom z Afriky dostalo do Nového sveta? Ukázalo sa, že vinníkom bol drogový boss Pablo Escobar.

Ten si v 80.-tych rokoch minulého storočia otvoril súkromnú zoologickú záhradu, do ktorej si zaobstaral štyri hrochy. Keď ale v roku 1993 zomrel, bolo ťažké rozhodnúť, čo bude s hrochmi ďalej. Tak sa jednoducho nechali napospas osudu, ktorý to zariadil tak, že sa množili a ich populácia sa rozrastala. 

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre