Úvod Ako na letenky na Island – Kedy a ako si užiť tento čarovný ostrov plný nádherných scenérii

Ako na letenky na Island – Kedy a ako si užiť tento čarovný ostrov plný nádherných scenérii

JTNDc2NyaXB0JTIwdHlwZSUzRCUyMmFwcGxpY2F0aW9uJTJGamF2YXNjcmlwdCUyMiUyMHNyYyUzRCUyMmh0dHBzJTNBJTJGJTJGY2RuLnBlbGlrYW4uc2slMkZhcHAlMkZhZmZpbGlhdGUtZmxpZ2h0cyUyRmFwcC5taW4uanMlMjIlMjBhc3luYyUyMGRlZmVyJTNFJTNDJTJGc2NyaXB0JTNF

Island je jednoznačne jedno z tých čarovných miest, ktoré vás prenesú do inej dimenzie. Nedotknutá príroda a extrémne podmienky sú na každom kroku. Aj preto láka čím ďalej, tým viac turistov. Každý si chce vyskúšať tento útek z reality. Napísali sme aj niekoľko zaujímavosti o hlavnom meste Reykjavik ale teraz sa budeme venovať skôr tomu ako sa na tento čarovný ostrov dostať.

Na Island sa dostanete z týchto miest:

 • Katovice
 • Viedeň
 • Budapešť

Na Islande sa nachádza viacero letísk ale na ostrov sa odtiaľ dostanete práve na letisko v hlavnom meste (KEF).

Letenky na Island z Viedne

Z Viedne sa so spoločnosťou Wizzair dostanete priamo do hlavného mesta na letisko Keflavík International Airport (KEF), Let trvá približne 4 a pol hodiny. Lieta sa pravidelne v Utorky, Štvrtky a Soboty. Cena za spiatočnú letenku sa pohybuje približne od 65€ za spiatočný let.

Letecké spoločnosti

Na Island do hlavného mesta Reykjavik lieta iba spoločnosť WizzAir. Je to nízkonákladovka, ktorá ponúka priamy let. Iné spoločnosti odtiaľ bohužiaľ bez prestupu v nejakom meste priamo nelietajú.

Pri spoločnosti WIzzair nezabudnite na ich Wizzair Discount Club, s ktorým získavate zľavu na každú letenku, ktorú si u spoločnosti kúpite.

Letenky na Island z Budapešti

Z Budapešti sa na ostrov dostanete taktiež do mesta Reykjavik na letisko Keflavík International Airport (KEF). Cesta tam zaberie niečo málo pod 5 hodín a let naspať trvá o pol hodiny menej. Táto linka lieta pravidelne v Utorok, Štvrtok a v Sobotu. Ide o najdrahšiu voľbu pretože cena za spiatočnú letenku sa pohybuje od 94€.

Letenky na Island z Katovíc

Z poľského mesta Katovice sa na Island dostanete tiež na letisko Keflavík International Airport (KEF) v hlavnom meste – Reykjavik. Z Poľska je možnosť letieť nielen z Katovíc ale aj z Vroclavu. Lieta sa pravidelne v Pondelok a Piatok. Cenovo je to najdostupnejšia možnosť ale samozrejme je potrebné brať v úvahu prepravu na letisko. Cena za spiatočnú letenku z Katovíc na Island sa pohybuje od 60€.

Reykjavik
broken clouds
6.8 ° C
8.8 °
6.8 °
70 %
7.7kmh
75 %
Po
7 °
Ut
7 °
St
7 °
Št
6 °
Pi
9 °

Preprava z letiska do mesta

Z letiska sa do centra hlavného mesta môžete dostať viacerými spôsobmi ale prevažne autobusmi. Cesta z letiska do centra mesta trvá hodinu až hodinu a pol podľa typu prepravy a počtu zastávok.

 • Verejná doprava – Tieto autobusy sú najlacnejšie ale zároveň majú zopár nedostatkov a to, že nejazdia vždy a teda sa vám môže stať, že práve na váš let sa týmto spôsobom nedostanete. Druhou nevýhodou je, že lístky sa vopred kúpiť nedajú a môže sa stať, že sa do autobusu nedostanete kvôli kapacite. Lístok stojí niečo pod 5€.
 • Súkromné autobusy – Súkromné firmy sú samozrejme drahšie ale prispôsobujú svoje príjazdy a odjazdy letom a môžete si svoje miesto rezervovať dopredu. Ceny lístkov sa pohybujú približne od 15€ za osobu. Taktiež za príplatok ponúka väčšina možnosť prepravy priamo do hotela.
 • Súkromní prepravcovia a Taxi – tieto možnosti patria medzi suverénne najdrahšie ale na druhej strane medzi najpohodlnejšie. Záleží iba na preferenciách konkrétneho človeka.

Ubytovanie na Islande

Ubytovanie na Islande je o čosi drahšie ako v Európskych destináciách ale ak nie ste moc pohodlní, viete sa ubytovať aj za rozumnú cenu. V ponuke na Bookingu nájdete lacnejšie hostely a penzióny ale aj drahšie luxusnejšie ubytovania.

Ďalšou moźnosťou je ubytovať sa u domácich cez Airbnb ale počítajte s tým, že to môže byť zážitok a budete spať napríklad medzi zvieratami (hlavne mimo väčších miest).

Tí odvážnejší volia napríklad aj kempovanie a spanie v aute. Poslednou dobou je to veľmi populárna forma ale samozrejme nie každému takéto podmienky vyhovujú. Po celom ostrove sa nachádzajú kempy alebo môžete natrafiť na opustené domčeky.

Požičanie auta na Islande

Toto je jedna z najlepších možností ako si dokonale užiť Island. Volí to väčšina cestovateľov a niet sa čomu diviť. Autom sa dostanete na miesta, kde by vás islandský autobus určite nevzal. Ak chcete prejsť iba základný okruh po ostrove, stačí vám obyčajné auto. Ale ak si chcete užiť plnohodnotne celú krajinu aj s jej nástrahami, odporúča sa vziať si terénne auto.

Pamätajte ale, že bez kreditnej karty vám auto na Islande nikde nepožičajú!

Ceny za požičanie sa líšia podľa sezóny a podľa typu auta. Tie menšie autá, ktoré v pohode zvládnu štandardné cesty na Islande si požičiate aj za menej ako 50€ za deň ale ak si chcete vydať aj trochu mimo vyhodené cesty, odporúčame si požičať terénne auto so 4×4 pohonom a to vychádza od 80€ za deň a vyššie. Práve preto sa odporúča na Island cestovať v skupinách a tak sa tieto náklady pri plnom aute pekne rozdelia.

Čo nevynechať na Islande

 • Hlavné mesto Reykjavik
 • Modrá lagúna
 • Národný park Thingvellir
 • Hora Kirkjufell
 • Trek Landmannalaugar
 • Vodopád Seljalandsfoss
 • Vodopád Skógafos
 • Zlatý okruh
 • Geysir

Samozrejme odporúčame ísť v období, kedy máte možnosť vidieť polárnu žiaru. Tá sa na oblohe objavuje približne v období od Septembra až do Marca.

Ak si chcete podrobnejšie prečítať o miestach, ktoré by ste nemali vynechať nájdete ich v našom článku: Island alebo krajina zázrakov.

Rovnako si môžete prečítať dôležité informácie a zaujímavosti o Islande.