Ako nájsť naozaj lacný  let? Na začiatok začneme s dvoma najdôležitejšími faktami, ktoré si treba uvedomiť pred kúpou letenky.

  • Pravidlo č. 1: Vždy si porovnajte ceny za tú istú letenku na rôznych stránkach.
  • Pravidlo č. 2: Ak viete, kam a kedy chcete letieť, nastavte si tzv. strážneho psa. Keď vás systém upozorní na skutočne nízku cenu letenky, konajte rýchlo. Počet miest v danej tarife je vždy obmedzený.

Najlacnejšie dni a časy

Leťte hladný a unavený. Inými slovami, leťte vtedy, kedy ostatní ľudia neradi lietajú – v čase obeda alebo v noci.

Najlacnejšie dni: utorok, streda a sobota
Drahé dni: piatok a nedeľaLacné časy letu: všetky lety v noci a v čase obedu a večere

pixabay.com
pixabay.com

Kedy kúpim najlacnejšiu letenku ?

Podľa rozsiahleho prieskumu je najvhodnejším časom na kúpu letenky utorok, približne o tretej poobede. Do tohto času zvyčajne už všetky letecké spoločnosti dali do obehu akciové letenky a vy budete mať ešte stále z čoho vyberať.

Často sa ľudia mylne domnievajú, že najlacnejšie letenky zakúpia na poslednú chvíľu – last minute. Vo výnimočných prípadoch sa tak môže stať, ale zvyčajne letenky, ktoré kúpite tesne pred odletom sú najdrahšie. Je to jednoduché. Kto potrebuje letieť, ten zaplatí.

Kedy sú teda letenky najlacnejšie?

  • Krátke a frekventované lety: približne 30 dní pred odletom až 3 mesiace pred odletom
  • Dlhšie medzinárodné lety: 1 a pol až 5 a pol mesiaca pred odletom
pixabay.com
pixabay.com

Lacný let = menšie pohodlie

Priame lety sú vždy najdrahšie. Ak vám neprekáža prestup alebo dva, môžete ušetriť až 50% z ceny letenky. Taktiež letenky z veľkých letísk bývajú často lacnejšie.

Ktoré spoločnosti ponúkajú najvýhodnejšie letenky?

Pre aerolinky (letecké prepravné spoločnosti) vznikla dokonca osobitná kategória.  Takzvané nízkonákladové spoločnosti vám predajú letenku často výhodnejšie ako lístok na vlak z Bratislavy do Košíc.  Medzi tieto “nízkonákladovky” patria napríklad aerolinky ako spoločnosť Ryanair, Wizzair, EasyJet a mnoho ďalších. Prepravíte sa s nimi prevažne do európskych miest a metropol. Výhodne však viete kúpiť aj let do exotiky .

Ako kúpiť naozaj lacné letenky?

Ak ste rozhodli hľadať váš let a ušetriť nasledujúce tipy vám môžu prísť vhod. Určite niektorý z nich vyskúšajte:

1. Používajte súkromný (inkognito) režim vo vašom prehliadači

Tiež sa vám niekedy zdá, že nájdete ponuku či už letenky alebo ubytovania cez booking.com, odídete na obed a keď webovú adresu napíšete znova je tam zrazu iná (99% prípadov vyššia) cena ?  Nebojte sa, vaša pamäť je v úplnom poriadku, to len spoločnosti využívajú hru ľudskej povahy a technológiu a pomocou algoritmu a tzv. cookies súborov vyhodnotili, že to s vašim letom myslíte naozaj vážne a zrejme do danej destinácie chcete naozaj ísť.

V tom prípade vám ponúknu o čosi vyššiu cenu, ktorá vo vás ma evokovať pocit, že tie “najvýhodnejšie” letenky sa už minuli. Nenechajte sa obalamutiť a využite súkromné okno v prehliadači, ktoré  zabráni zbieraniu cookies zo strany webstránok.  Tzv. okno inkognito si jednoducho otvoríte tak, že v pravom rohu vášho prehliadača kliknete na symbol troch bodiek (…) a vyberte možnosť inkognito (platí pre prehliadače Chrome a Edge v prehliadači Opera kliknete na ikonku vľavo)

režim inkognito2. Využívajte overené vyhľadávače leteniek alebo nakupujte priamo u prepravcu

Aj cez stránky ako Pelikán viete nájsť lacnejšie letenky ako priamo u danej spoločnosti. Ide zrejme o dohodu s aerolinkami, ktorú spoločnosť ponúka svojím návštevníkom.  Ďalšia možnosť je nakúpiť let priamo u nízknákladovej spoločnosti pričom sa budete držať už spomínaných pravidiel.  Medzi ďalšie spoločnosti cez ktoré môžete kúpiť letenky patria : Kiwi.com, Skyscanner, Momondo či dokonca Google Flights . Prečítajte si náš článok o vyhľadávačoch leteniek pre viac informácií.

3. Zarezervujte si prestupy sami

Ak letíte napríklad do New Yorku môžete si osobitne zarezervovať let New York → Paríž a potom ten lacnejší Paríž  →  New York. Niekedy ak počkáte v danej destinácií napr 1-2 dni tak druhý let môže byť omnoho lacnejší . Znova je to o vašej časovej flexibilite a schopnosti prispôsobiť sa .  Najlacnejšie letenky sú vždy pre tých, ktorý môžu vtedy keď ostatní nemôžu.

4. Kúpa letenky pre viac osôb výhoda aj risk

Počuli ste o tipe, že kupovať vo väčšom sa oplatí ? Vo všeobecnosti to platí nielen pri potravinách ale aj letenkách. Treba byť ale stále obozretný . Niekedy je kúpa letenky napríklad pre 3 osoby výhodnejšia ak ich kúpia spolu, akoby ich mali kupovať osobitne.

Často sa ale stáva, že v danej tarife je už iba jedna alebo dve letenky za nižšiu cenu. Ak vy chcete tri a kupujete ich spolu, systém vám automaticky dá vyššiu cenu za všetky tri. Povieme si to v číslach. V danej tarife je už len jedna letenka za 50 € a ďalšie stoja 100 €. Ak kúpite dve letenky naraz, zaplatíte 200 €. Pri postupnej kúpe bude celková cena 150 €.

skupinova letenka

5. Čakajte na chybné tarify a výpredaje

Aj v leteckých prepravných spoločnostiach pracujú “iba ľudia.”  A tak sa stáva, že aj oni urobia chybu. Či už ide o technickú chybu algoritmu alebo ľudský faktor pri nahradzovaní ceny (v tomto prípade je za kopou šťastných cestovateľov vždy jeden zamestnanec, ktorý namiesto leteniek hľadá novú prácu) .  Viete nájsť letenky naozaj za sumu, ktorú by ste neminuli ani v piatok večer na pive.  Ale zase raz, šťastie praje časovo flexibilným a prispôsobivým ľuďom (čo sa bohužiaľ mnoho dospelých zamestnancov netýka). Sú známe prípady kedy ľudia nakúpili letenky doslova za euro či dokonca pár centov. Nie sú to však zámerné akcie a môže sa stať, že spoločnosť váš let dokonca zruší.

chybny tarrif

6. Využívajte  neznáme lokálne  aerolinky

Veľké vyhľadávače leteniek majú svoje nedostatky. Jedným z nich je napríklad to, že sa im neoplatí sledovať lety malých a lokálnych leteckých spoločností.  Nenájdete tak napríklad aerolinku v Južnej Afrike, ktorá ponúka lacné lety do Patagónie alebo vietnamské aerolinky, ktoré lietajú do Bangkoku.

7. Neetický cestovateľský trik, ktorý je na súde

Mnoho skúsených cestovateľov pozná trik vďaka, ktorému majú lacnejšie letenky ako ktokoľvek iný na palube.  Ide o využitie (zneužitie?) pripájacích letov vo svoj prospech. V spleti rôznych cenových stratégií aeroliniek sa totiž stáva, že let, ktorý v danom meste iba medzipristáva a pokračuje ďalej je lacnejši ako priamy let do daného mesta.  Mnoho cestovateľov tak využívalo tento trik aby zámerne zmeškali let do finálnej destinácie.

Trik sa stal tak populárnym, že kvôli nemu vznikla aj stránka Skiplagged, tá sa špecializuje práve na tieto druhy letov. Bohužiaľ je každému zrejme do akej miery ja takéto vynechávanie letov morálne a tak spoločnosť United Airlines sa so Skiplagged súdi už nejaký ten piatok.

Takéto cestovanie však má svoje nevýhody ako napríklad to, že vás pri krátkom prestupe nemusia pustiť z lietadla alebo ak je vaša batožina “začekovaná” v podpalubí pôjde až do finálnej destinácie.

8. Využívajte zľavové kluby

Aerolinky sú podnikateľské subjekty ako každé iné . Snažía sa získať lojálnych a verných zákazníkov, ktorým následne ponúkajú rôzne výhody . Čiže vaša lojalita k danej spoločnosti sa vám môže ľahko v budúcnosti vyplatiť predovšetkým ak ste aktívny cestovateľ. Zľavové kluby a “nalietané míľe” sú vhodnou alternatívou aj pre menej časovo flexibilných ľudí, ktorí síce nemajú toľko času ale lietajú častejšie.  Za zmienku stojí napríklad WizzAir discount club.

výhodný čas

9. Zarezervujte si letenky v inej mene

Menové kurzy skáču každý deň. Niekedy viete ušetriť len tým, že zmeníte verziu stránky prípade menu v ktorej si želáte zaplatiť. Ide predovšetkým o meny , ktoré sú oproti EUR slabšie  a kedže je EUR dostatočné silná mena viete nájsť lacné letenky napríklad v maďarských forintoch.

10. Ázijské aerolinky lietajú pre domácich a to je vaša výhoda

Ak sa chysáte do Ázie vedzte, že vzhľadom na veľkosť trhu miestnym aerolinkám naozaj nezáleží na tom, či západné krajiny v daný moment cestujú alebo nie. Zaujímajú sa o domácich zákazníkov a tí lietajú počas vlastných, lokálnych, sviatkov.  V časoch západných sviatkov ako sú Vianoce viete nájsť naozaj lacné letenky na Bali či do Číny . Ak oželiete vianočnú kapustnicu pred akicovou cenou letenky hor sa do toho !

Riziká spojené so zľavami a akciami

Mnoho cestovateľov sa pri svojom zážitku tak veľmi sústredí na kúpu čo najlacnejšej letenky, že zabudnú na riziká, ktoré sú s prílišným “špekulovaním” spojené.

Letíte v noci ? Bude to mat dopad na váš deň !

Áno ušetriť 20-30 EUR kvôli tomu, že letíte počas noci kedy nikto iný nechcel je síce fajn až dokým si neuvedomíte, že tým riskujete energiu ďalšieho dňa, ktorý má byť pre vás plný zážitkov . Asi neexistuje človek, ktorý by sa v lietadle plnohodnotne vyspal.  Zvážte preto, či vám akciová letenka napríklad do Londýna stojí za viacnásobné zastávky v miestnych kaviarňach a červené oči počas vašej obhliadky mesta .

tired fotografia

Kúpou lacnej letenky vaše výdavky nekončia

Super, kúpili ste si výhodné letenky ušetrili možno aj 200 EUR, hor sa do sveta ! Pozor, cestovateľské náklady nekončia za bránami letiska. Zvážte náklady, ktoré sú spojené s vašou výhodnou kúpou.  Ste z Bratislavy a letíte z Budapešti? Započítajte si lístky na vlak, ubytovanie ak letíte napríklad skoro ráno a chcete sa vyspať alebo prechodné ubytovanie pre váš pripájací let .  Rovnako je to aj  s parkovaním na vzdialenom letisku a benzínom ak sa rozhodnete ísť autom.

Do tejto kategórie spadá aj vreckové, ktoré musíte utratiť ak pobudnete na letisku dlhší čas . No a samozrejme ubytovanie a  jedna noc navyše v danej lokalite kvôli nevýhodnému letu nie je tiež veľmi ekonomická voľba.

1
Zanechať komentár

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Maja Recent comment authors
  Subscribe  
nové najstaršie Najlepšie hodnotené
Upozorniť
Maja
Anonym
Maja

Prosím o lacnú letenku z Bts do Hurghady14-15.11 , návrat 30. 11-1.12