Každodenná japonská technika, vďaka ktorej si budete priať žiť v Japonsku

5001

Koncom 20. storočia sa Japonsko stalo svetovým lídrom v oblasti inovácií a technológií, priekopníkom v oblasti jadrovej energie, elektroniky a robotiky. Odvtedy si japonskú techniku obľúbili spotrebitelia na celom svete a Japonsko je domovom populárnych značiek ako Sony, Nintendo, Mitsubishi a Toyota. Japonské vynálezy ako DVD, CD, prenosné kazetové prehrávače a digitálne fotoaparáty spôsobili revolúciu v spôsobe, akým si ľudia užívajú a vytvárajú zábavu.

Hoci Japonsko už možno nie je lídrom v tejto oblasti, stále zostáva veľmocou vo svete technológií a naďalej vytvára zábavné, inovatívne a niekedy bizarné produkty, ktoré oslňujú cudzincov.

Vysokorýchlostný vlak 

Prvý vysokorýchlostný vlak bol postavený v Japonsku a prvýkrát bol uvedený do prevádzky v roku 1964. Tieto vlaky sú rýchlejšie, efektívnejšie a pomáhajú znižovať škody na životnom prostredí, nehovoriac o tom, že sú obrovským prínosom pre hospodárstvo. Môžu jazdiť rýchlosťou od 190 km/h do 400 km/h.

white and red DB train subway
Autor tejto fotografie je Daniel Abadia

Najrýchlejším rýchlovlakom na svete je šanghajský vlak Maglev v Číne, ktorý dokáže vyvinúť rýchlosť až 429 km/h.

Výťahy v parkovacích garážach

Hoci automatizované parkovacie systémy možno nájsť po celom svete, počet automatizovaných parkovacích garáží v Japonsku neustále rastie a tvorí takmer 1,6 milióna parkovacích miest v krajine. Tieto garáže nielenže šetria miesto, ale v rámci tejto štruktúry je menšia pravdepodobnosť poškodenia alebo krádeže zaparkovaných vozidiel.

blue and brown concrete building
Autor tejto fotografie je Frankie Lopez

High-Tech toalety

Väčšina ľudí vie o revolučných japonských toaletách, a hoci sa vám môže pošťastiť nájsť ich v niektorej z luxusnejších reštaurácií v New Yorku alebo Los Angeles, v Japonsku sú pomerne bežné. V skutočnosti je mnoho domácich obydlí v Japonsku plne vybavených týmito prvotriednymi toaletami.

white flush toilet
Autor tejto fotografie je Lazar Gugleta

Hybrid stola a deky

Kotatsu je nízky stôl, ktorý je prikrytý futónovou dekou. Tesne pod stolom sa nachádza zdroj vykurovania, ktorý pomáha zachytávať teplo pod stolom a prikrývkou. Ľudia zvyčajne sedia pri kotatsu s nohami pod stolom a prikrývkou prehodenou cez dolnú polovicu tela. Dokonca si ju môžete zaobstarať aj pre seba na Amazone!

kotatsu photo u1
Zdroj: Ranker

Braillovo písmo na plechovkách od piva

Japonsko urobilo významný pokrok v prístupnosti pre osoby so zdravotným postihnutím. Jedným z nich je aj Braillovo písmo na plechovkách piva pre nevidiacich. Braillovo písmo na plechovke zvyčajne obsahuje nápis „alkohol“ – pomáha nevidiacim rozlišovať medzi alkoholickými a nealkoholickými nápojmi.

275084672 1b14d41bbf k
Zdroj: Preetam Rai/flickr

Kapsulové hotely

Hoci kapsulové hotely mali v minulosti skôr neslávnu povesť, stávajú sa čoraz populárnejšími. Tieto kompaktné kapsule ponúkajú lacné ubytovanie pre tých, ktorí potrebujú len miesto na prespanie. Napriek tomu sa po celom Japonsku objavujú extravagantnejšie kapsulové hotely, ktoré svojim hosťom poskytujú televízory s plochou obrazovkou a prístup do sáun a horúcich prameňov.

white mattresses with blanket
Autor tejto fotografie je Alec Favale

Stroj na výrobu toaletného papiera

Tento stroj spracuje kancelársky papierový odpad a za menej ako 30 minút ho premení na rolku toaletného papiera. Na výrobu každej rolky potrebuje najmenej 900 listov papiera. Je to vôbec praktické? Ani nie.

a pile of white toilet paper sitting next to each other
Autor tejto fotografie je Colourblind Kevin

Je to veľa papiera na výrobu jednej rolky. Ak však vaša kancelária nemá spoľahlivú skartovačku, toto môže byť bezpečnejší spôsob likvidácie dokumentov s citlivými informáciami.

Chladiaci hrniec pre mačky

Ak máte mačku, pravdepodobne ste ju už niekedy pristihli schúlenú v hrnci alebo inom okrúhlom predmete. Tento hrniec pre mačky je trochu iný, pretože je ergonomicky navrhnutý tak, aby udržal vašu mačku v pohodlí a chlade počas letných horúčav.

stainless steel cooking pot on blue denim jeans
Autor tejto fotografie je No Revisions

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.