Je veľmi pravdepodobné, že srdcia z prasiat budú transplantovať ľuďom, a to už čoskoro

378

Podľa chirurga zo Spojeného kráľovstva by sa srdce z ošípanej dokázalo prispôsobiť tomu ľudskému. Znamená to, že čoskoro plánujú začať s takýmito, aj keď na prvý pohľad trochu bizarným transplatáciami. A tento plán chcú začať realizovať do troch rokov.

pig fotografia
Foto od Alexas_Fotos

Terence English uskutočnil prvú úspešnú transplantáciu srdca v Británii ešte pred 40 rokmi a teraz verí, že „xenotransplantácia“ (transplantácia orgánov alebo tkanív z jedného druhu na iný) by mohla byť ďalším krokom. V rozhovore pre Sunday Telegraph uviedol, že koncom tohto roka dôjde k pokusu o nahradenie ľudskej obličky prasacou obličkou. Myslí si totiž, že je to tá najlepšia cesta k oveľa komplikovanejším transplantáciam orgánov. Ak bude výsledok xenotransplantácie s obličkami uspokojivý, je pravdepodobné, že s transplantáciou sŕdc sa začne v priebehu zopár ďalších rokov. Terence totiž vysvetlil, že ak to bude fungovať s obličkou, tak to bude fungovať aj so srdcom.

Niektorí odborníci a sa domnievajú, že takýto spôsob by mohol pomôcť s dlhou čakacou listinou darcov, kde dopyt po orgánoch výrazne prevyšuje ponuku a to je obrovský problém. Podľa denníka Daily Mail čaká v súčasnosti v Anglicku na srdce 280 ľudí. Kvôli takýmto nedostatkom začali vedci hľadať alternatívne riešenia, pričom orgány ošípaných sa považujú za veľmi vhodnú náhradu, pretože majú podobnú veľkosť ako tie ľudské. A práve xenotransplantáciu považujú mnohí vo vedeckej komunite za budúcnosť v transplantácií orgánov. „Stále však budú existovať ľudia, ktorí budú hovoriť o právach zvierat a budú tvrdiť, že je to úplne nesprávne. Ale ak dokážeme zachrániť život, nestojí to za to?“ povedal Terence English.

George Church, ktorý je tiež spoluzakladateľom a poradcom spoločnosti eGenesis so sídlom v USA, sa taktiež zaoberá prispôsobením orgánov ošípaných pre ľudské potreby. Navyše, s týmto všetkým súhlasí aj tamojšia cirkev, ktorá mu v realizácii smelých plánov pomáha. Vedci už teraz testujú životaschopnosť takýchto orgánov na opiciach, a to konkrétne v nemocnici nachádzajúcej sa v bostonskom Massachusetts. „To, čo robíme, je naozaj nevyhnutný krok,“ povedal James Markmann, vedúci oddelenia transplantačnej chirurgie Massachusetts a poradca pracujúci pre spoločnosť eGenesis. „Bolo by však ťažké a rizikové dať priamo človeku modifikovaný orgán, ktorý by predtým nebol testovaný na veľkom zvierati.“ Tak, uvidíme ako sa to bude ďalej vyvíjať a či k naplneniu plánov skutočne dôjde.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre