Jeden z najznámejších ostrovov na Filipínach – Boracay, uzavrú na pol roka

464

Jeden z najznámejších ostrovov na Filipínach má byť pre turistov po dobu šesť mesiacov uzavretý, pretože z bielych piesočnatých pláži sa stáva žumpa. Prezident Rodrigo Duterte nariadil uzavretie ostrova Boracay od 26. apríla po obavách, že sa stáva znehodnoteným odpadovými vodami.

Toto rozhodnutie ohrozuje živobytie tisícov zamestnaných, ktorí sú súčasťou rušného turistického obchodu na ostrove, ktorý každý rok víta dve milióny turistov a zhruba 1 miliardu dolárov z príjmov putuje a podporuje tak filipínsku ekonomiku.

boracay fotografia
Foto od HeyItsWilliam

Odborníci uviedli, že toto opatrenie tiež zjavne odporuje vlastnej pro-rozvojovej politike vlády pre ostrov, vrátane nedávneho schválenia plánovaného kasína s hodnotou 500 miliónov dolárov a rezortu na ostrove Boracay.

Hovorca prezidenta Harryho Roque povedal pre novinárov: „Boracay je známy ako raj v našom národe a toto dočasné uzavretie slúži na to, aby aj budúce generácie ho zažili vo svojej celej kráse.“

Hrozba uzavretia sa prvýkrát objavila už vo februári, keď prezident Duterte navštívil 500 turistických hotelov, reštaurácií a iných podnikov na malom ostrove a obvinil ich z toho, že vypúšťajú odpadové vody priamo do mora. Ministerstvo životného prostredia tvrdí, že 195 firiem spolu s viac ako 4 000 domácimi zákazníkmi nie je napojených na kanalizáciu.

boracay fotografia
Foto od kamsky

K plánovanému budovaniu kasína sa vyjadril bývalý podpredseda filipínskeho prostredia Antonio La Vina pre agentúru AFP: „Kasíno je v rozpore so všetkými snahami o vyčistenie a zaistenie, že sa Boracay vráti do stavu, v akom bol.“

Dodal, že oblasť zaznamenala „neobmedzený“ vývoj, pretože „miestne úrady a národné vládne agentúry neplnia svoju úlohu pri presadzovaní pravidiel o využívaní pôdy a hodnotení vplyvov na životné prostredie“.

Orgány uviedli, že uzávierka poslúži na vybudovanie nových kanalizačných a odvodňovacích systémov, zničenie stavieb postavených na mokradí a budú žalovať úradníkov a podnikateľov, ktorí porušili environmentálne zákony. Vplyv rozhodnutia sa už prejavil, pričom domáce letecké spoločnosti oznámili, že znížia počet letov na ostrov.

Manažér hotela Manuel Raagas sa vyjadril: „Nebudeme mať žiadny príjem a máme platiť účty, takže neviem, ako budeme prežívať.“ Úradníci uviedli, že sú ochotní postaviť prísne pravidlá a k uzavretiu budú dopomáhať aj polícia a vojaci.

boracay fotografia
Foto od Aleah Phils

„Či pôjde o cudzích alebo miestnych, nebudú môcť vstúpiť na ostrov.“

Niektoré páry, ktoré plánovali svoje svadby na ostrove až rok alebo dva predtým, zrušili svoje rezervácie ešte skôr, než bol zákaz oficiálne vyhlásený.

Domáci leteckí dopravcovia ponúkajú zákazníkom plné náhrady alebo lety inde a uviedli, že budú naďalej prevádzkovať obmedzený počet letov do mestečka Boracay, Caticlan a Kalibo, aby slúžili obyvateľom.

Boracay zamestnáva až 17 000 ľudí a 11 000 stavebných robotníkov, ktorí pracujú na nových projektoch.

Zdroj: dailymail

 

 

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre