Mal na rukách krv miliónov mŕtvych ľudí a aj napriek tomu bol dvakrát nominovaný na Nobelovu cenu za mier – Josif Stalin

10249

Beštiálny vodca, akým bol Josif Vissarionovič Stalin, sa zapísal do dejín červenými písmenami i rôznymi bizarnosťami. Je zvláštne, že aj napriek tomu, akých zverstiev sa dopustil, stále sa našli ľudia, ktorí ho obdivovali. Bol dokonca nominovaný aj na Nobelovu cenu za mier a to rovno dvakrát. Jedno je však isté, a síce fakt, že radikálne zmenil nie len Sovietsky zväz, ale možno povedať, že celý svet.

Foto od wikimedia

Fakt č. 1: Stalin trval na tom, aby ho na fotografiách vyretušovali. Dôvodom bolo, že na tvári mal jazvy ešte z detstva a obdobia, kedy dostal kiahne. Umelcom údajne hrozil zabitím, ak ho znázornia tak, ako vyzerá v skutočnosti.

Fakt č. 2: Tento vodca sám trénoval svoju osobnú stráž. Požadoval od nich, aby nikdy a za žiadnych okolností nevstupovali do jeho súkromnej izby a to bez ohľadu na to, čo budú počuť. Rozhodol sa, že ich otestuje, či tento rozkaz poslúchnu. Začal hlasno kričať a stráže nakoniec vstúpili do jeho izby, čo ich napokon stálo život.

Fakt č. 3: Meral iba 162 centimetrov a okrem jaziev na tvári mal jednu ruku kratšiu ako druhú. Častokrát bol z týchto nedostatkov veľmi rozpačitý.

Fakt č. 4: Stalin „má na rukách“ krv miliónov ľudí. A to číslo sa pohybuje až okolo neuveriteľných 20 miliónov.

Fakt č. 5: V roku 1949 navštívil bývalý Sovietsky zväz čínsky vládca Mao Ce-tung. Stalin dal špeciálne pre túto príležitosť nainštalovať toalety, ktoré zbierali exkrementy čínskeho vodcu, aby ich tak neskôr mohol analyzovať.

Foto od wikimedia Je známe, že v mladosti bol veľký fešák

Fakt č. 6: Je známe, že miloval čítanie. Mal obrovské knižnice, ktoré obsahovali najmä knihy o ekonomike, histórii, filozofii a marxizme.

Fakt č. 7: Aj keď to znie absurdne, pravdou je, že časopis Times ho až dvakrát zvolil za muža roka. Prvýkrát to bolo v roku 1940 a druhýkrát v roku 1943.

Fakt č. 8: A ešte absurdnejší je fakt, že aj napriek tomu, že tento vodca podpísal okolo 40 000 rozsudkov smrti, aj tak bol 2-krát nominovaný na Nobelovu cenu za mier.

Fakt č. 9: Väzni v Sovietskom zväze sa chránili pred zastrelením tým, že si nechávali vytetovať Stalinovu tvár. Bolo totiž zakázané strieľať na akúkoľvek podobizeň tohto vodcu.

Fakt č. 10: Počas druhej svetovej vojny zajali nacisti Stalinovho syna Yakova. Hitlerova garda ponúkla, že ho prepustia výmenou za maršala Friedricha Paulusa. Stalin to však odmietol a Yakov nakoniec zomrel v zajatí.

Fakt č. 11: To, že Stalin bol neuveriteľným a nepredvídateľným vodcom dokazuje aj fakt, že v roku 1920 poslal do Afriky odborníka na chov zvierat, a to kvôli tomu, aby páril ľudí so šimpanzmi v snahe vytvoriť supervojaka.

Foto od wikimedia

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

2 Komentáre
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Pedro
7. júna 2022 15:49

Stalin tú vojnu aj začal. A jeho krutosť dosiahla jedine vysoké straty

Aniel
29. decembra 2018 13:45

Fakt č.12 nebyt Stalina a jeho krutosti hitler by vyhral druhu svetovu vojnu a pisali by sa ine dejiny len v jednom jazyku.