Južná Kórea zakázala obchodovanie so psím mäsom, čo v krajine spôsobilo poriadny rozruch

107

Južná Kórea 9. januára hlasovala o zákaze výroby psieho mäsa. Hlasovanie prešlo a zákaz nadobudne účinnosť v roku 2027. Celá skúsenosť však vyvolala zmiešané reakcie, či už ide o podporu práv zvierat, kultúrne obavy, diskusie o hygiene alebo porovnávanie s ostatnými krajinami.

white red and blue basketball hoop
Autor tejto fotografie je Daniel Bernard

Národné zhromaždenie sa v utorok stretlo a schválilo návrh zákona v pomere 208:0. Kórejskí aktivisti túto chvíľu označujú za niečo, čo prepíše históriu krajiny. Psie mäso, ktoré sa dlhé roky v krajine konzumovalo, sa dnes vníma mimoriadne negatívne, a to najmä u mladej generácie.

Čo pod takýmto zákazom rozumieť?

city under cloudy sky
Autor tejto fotografie je Sava Bobov

Týka chovu a porážky psov na konzumáciu, ale aj distribúcie a predaja psieho mäsa. Ak sa príde na to, že niekto tento zákaz porušil, osoba môže byť uväznená. Ak ju uznajú za vinnú, môže jej hroziť, trojročné väzenie alebo pokuta približne 21 tisíc eur. Samotná konzumácia psieho mäsa však zakázaná nie je.
Tento predpis začne platiť až o tri roky, čo dáva majiteľom reštaurácií a chovateľom čas na to, aby si našli vhodné alternatívy psieho mäsa. V prípade, že by museli majitelia reštaurácií, mäsiari alebo chovatelia psieho mäsa podniky zavrieť, vláda ich ubezpečila, že im pomôže. Neuviedla však podrobnosti o tom, akým spôsobom im bude pomoc ponúknutá.

Aká je momentálna situácia v krajine?

a black and white photo of a man standing outside of a store
Autor tejto fotografie je Jesse Plum

V roku 2023 sa v krajine nachádzalo približne 1600 reštaurácií so psím mäsom a 1150 psích fariem. Agentúra Gallup vykonala minulý rok prieskum, v ktorom len 8% ľudí uviedlo, že za posledný rok ochutnalo psie mäso. To oproti 27% v roku 2015 značný rozdiel. Pokiaľ ide o obľúbený pokrm, na prvom mieste, najmä u starších generácií, sa umiestnil guláš zo psieho mäsa. Pre mladých je to však niečo kontroverzné a neprijateľné.

Názory v spoločnosti sa mimoriadne líšia

black and white short coated dog on white sand during daytime
Autor tejto fotografie je Henrique Hanemann

86-ročný muž bol zákazom sklamaný a uviedol, že psie mäso jedli už v stredoveku a nerozumie, prečo mu niekto bráni jesť tradičný pokrm. Myslí si, že ak sa zakáže psie mäso, malo by sa rovnako zakázať aj hovädzie. Naopak, 22-ročný študent povedal, že tento zákaz je potrebný najmä v súvislosti podporou práv zvierat. V dnešnej dobe má veľa ľudí domáce zvieratá a psy sú podľa neho ako rodina. Na ktorom názorovom brehu stojíte vy?

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.