Najhoršie katastrofy výletných lodí naprieč históriou – stroskotanie Titanicu nebola jediná tragédia!

357

Len si to predstavte – vybrať sa na dovolenku – nádhernú plavbu po mori. Čas naplnený oddychom, absolútnym relaxom a pokojom, kde sa človek po celý čas rozmaznáva a zaslúžene! Avšak, nie všetko vychádza tak, ako si to my naplánujeme. Nie nadarmo sa hovorí, že človek mieni, veď to poznáte.

Výletné lode môžu byť nádherné, úchvatné a monumentálne, to ale, ako vieme, nie je záruka absolútneho bezpečia. Lode na tomto zozname totiž čakala absolútnu katastrofa a pre ľudí na ich palube sa táto cesta stala hotovou nočnou morou. Od vypuknutia chorôb, cez pažiar až po stroskotanie.

Viking Sky, nedostatok paliva

Zdroj: ranker.com

14. marca 2019 vyplávala loď Viking Sky z prístavu na pobreží Nórska s viac ako 890 pasažiermi na palube. Z neznámych príčin jej však došlo palivo práve keď sa nachádzala v obzvlášť nebezpečných vodách pri pobreží s názvom Hustadvika.

Evakuačný tím zorganizoval vrtuľník pomocou ktorého začali prepravovať cestujúcich do bezpečia. Loď medzitým bojovala s mohutnými vlnami a silným vetrom, čo spôsobovalo trieštenie skla, pád a kĺzanie ťažkých predmetov a zaplavenie kabín. Loď bola uviaznutá celých 24 hodín. Zranilo sa dvadsať ľudí.

Costa Concordia, narazila na plytčinu

Zdroj: ranker.com

V januári 2012 Costa Concordia nabehla na plytčinu na útes pri pobreží Talianska a prevrátila sa. Tridsaťdva cestujúcich zahynulo, 64 bolo zranených a jeden cestujúci bol vyhlásený ako nezvestný a nikdy sa nenašiel.

Trvalo rok a osem mesiacov, kým sa im podarilo loď postaviť a ďalších desať mesiacov, kým sa dostala späť do prístavu. Niet preto pochýb o tom, že ide o najdrahšiu katastrofu výletnej lode v histórii.

SS Eastland, sa prevrátila v prístave

Zdroj: ranker.com

SS Eastland nebola technicky výletnou loďou. Napriek tomu hostila viac ako 2 500 pasažierov (údajne sa malo jednať o zamestnancov podniku, ktorí tu mali absolvovať piknik). Loď však ani nevyrazila. Aj keď nie je jasné prečo, prevrátila sa ešte na okraji prístaviska. Pri tomto nešťastí zomrelo okolo 800 ľudí.

Seabourn Spirits, napadnutá pirátmi

V roku 2005 bola loď Seabourn Spirits napadnutá pri pobreží Somálska dvomi pirátskymi loďami. Kapitán sa však nedal zastrašiť a obe lode obišiel, pričom sa zranil iba jediný človek. Loď sa dostala do prístavu, kde jej škody spôsobené granátmi opravili.

Royal Pacific, zrážka s rybárskym trawlerom

V roku 1992 sa Royal Pacific zrazil s taiwanským rybárskym trawlerom kvôli zlej viditeľnosti uprostred noci. Zrážka spôsobila potopenie výletnej lode, pričom zomrelo 30 pasažierov (celkovo sa ich na lodi nachádzalo 530).

Star princess, oheň na lodi

Zdroj: ranker.com

V roku 2006 vypukol na lodi Star Princess požiar! Práve v čase keď mala namierené na Jamajku. Požiar zničil tristo miestností, 13 ľudí sa nadýchalo dymu, a tak ich museli ošetriť a jedna osoba utrpela infarkt. Zarážajúce je, že príčinou požiaru mala byť odhodená cigareta.

Pacific Sun, drsná búrka

Zdroj: ranker.com

V roku 2008 sa výletná loď z Nového Zélandu na ceste domov stretla s turbulentnou búrkou sprevádzanou mohutnými vlnami a extrémne silným vetrom. Loď sa knísala z jednej strany na druhú. Zariadenie miestností padalo v dôsledku čoho utrpelo zranenie najmenej 42 ľudí (jednalo sa hlavne o zlomeniny). Našťastie loď búrku prežila a o 24 hodín dorazila na miesto určenia.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre