Káva by mohla byť podľa novej štúdie účinná pri boji s obezitou, ale aj s cukrovkou

393

Vedci zverejnili zaujímavú štúdiu, ktorá sa týka kávy a jej blahodárnych účinkoch. Bez tohto nápoja si veľa ľudí nevie predstaviť ani len štart do dňa. Káva má však podľa najnovšej štúdie hneď niekoľko pozitívnych účinkov. A toto sú niektoré z nich.

coffee fotografia
Foto od Daria-Yakovleva

Výskumní pracovníci z University of Nottingham zistili, že jej pitie môže stimulovať „hnedý tuk“, čiže vytvára akúsi vlastnú obranu proti tuku. To by zároveň mohlo byť kľúčom k boju proti obezite a aj cukrovke. Štúdia, ktorá bola uverejnená tento týždeň v časopise Scientific Reports, je jednou z prvých takého typu. Ide totiž o to, aby dokázali nájsť zložky, ktoré by mohli mať priamy vplyv na funkcie hnedého tuku, čo je veľmi dôležitá súčasť ľudského tela. Ten hrá kľúčovú úlohu v tom, ako rýchlo dokážeme spaľovať kalórie a premieňať ich na energiu.

Hnedé tukové tkanivo (BAT), tiež známe ako hnedý tuk, je jedným z dvoch druhov tuku nachádzajúcich sa u ľudí a iných cicavcov. Pôvodne sa pripisovalo len bábätkám a hibernujúcim cicavcom, v posledných rokoch sa však zistilo, že aj dospelí môžu mať hnedý tuk. Jeho hlavnou funkciou je generovanie telesného tepla spaľovaním kalórií (na rozdiel od bieleho tuku, ktorý je výsledkom ukladania prebytočných kalórií). Ľudia s nižším indexom telesnej hmotnosti majú preto vyššie množstvo hnedého tuku.

„Hnedý tuk funguje iným spôsobom ako ostatné tuky. Produkuje teplo spaľovaním cukru a tuku, čo je často reakcia na chlad,“ povedal profesor Michael Symonds z Lekárskej fakulty v Nottinghame. „Zvýšenie jeho aktivity zlepšuje kontrolu hladiny cukru v krvi, ako aj hladín lipidov v krvi a spálené kalórie pomáhajú pri chudnutí. Doteraz však nikto nenašiel prijateľný spôsob, ako stimulovať jeho aktivitu u ľudí. Ide tak o prvú štúdiu, ktorá skutočne dokázala, že šálka kávy má priamy vplyv na funkcie tohto tuku. A je to skutočne veľmi užitočné zistenie, keďže obezita aj cukrovka sú dnes veľmi rozšírené.

„Z našej predchádzajúcej práce sme vedeli, že hnedý tuk sa nachádza hlavne v oblasti krku, takže sme sledovali konkretného jedinca priamo pri tom ako sa napil a tak sme zistili ako hnedý tuk reaguje,“ povedal profesor Symonds. Výsledky boli pozitívne a teraz musia zistiť, či kofeín ako jedna zo zložiek v káve pôsobí ako stimul alebo či je to iná zložka, ktorá pomáha pri aktivácii hnedého tuku.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre